Widać atmosfera derby niezależnie od dyscypliny jest na tyle gorąca, że wystarczy mały impuls, by doszło do wybuchu. Przy stanie meczu 17:14 dla Arki rugbiści obydwu drużyn postanowili „powymieniać uprzejmości” w krótkiej bójce, po której boisko musieli opuścić ukarani czerwonymi kartkami Dawid Banaszek i Tomasz Rokicki z Lechii. Obaj panowie zostali wyrzuceni za uderzenie graczy przeciwnej drużyny.
Zdaniem wielu obserwatorów na czerwoną kartkę zasłużył też grający z numerem 17 na zielonej koszulce Dariusz Wantoch-Rekowski, który długo nie mógł opanować emocji i wykazywał agresję nawet w stosunku do kolegów z drużyny. Sędziowie jednak go oszczędzili.

Mecz od samego początku obfitował w wiele niewymuszonych błędów zawodników obu drużyn. Arka jak i przyjezdni walcząc o każdy metr boiska starali się za wszelką cenne zdobyć cenne punkty, ale wilgotna piłka rugbistom sprawiała wiele trudności, które przekładały się na wypadanie piłki do przodu i straty. Nic dziwnego, że obejrzeliśmy tylko dwa przyłożenia, a o wyniku spotkania zadecydować miały przede wszystkim rzuty karne.

Wynik spotkania po piętnastu minutach otworzyli goście z Gdańska po celnie wykonanym rzucie karnym przez Rafała Janeczko. Arka jednak zdołała wyrównać już po trzech minutach gry, rewanżując się Lechii również skutecznie egzekwowanym karnym przez Dawida Banaszka. Ten sam zawodnik w 26. minucie drugi raz w pierwszej części meczu ponownie celnie trafił między słupy ustanawiając wynik meczu na 6:3 dla żółto-niebieskich.

Drugą połowę doskonale rozpoczęły „Buldogi”. Już po trzech minutach od wznowienia gry Radosław Rakowski zdobył przyłożenie dla naszej drużyny wykorzystując błąd w obronie biało-zielonych. Arka zdołała tym samym powiększyć swoją przewagę do ośmiu punktów. Po dziesięciu minutach trójkę za karnego dorzucił Janeczko z Lechii, ale Banaszek nie pozostał dłużny i również skutecznie wykonał kop na słupy. W 59. minucie gdańszczanie cieszyli się z przyłożenia, które zdobył Kewin Bracik. Jednak podwyższenie nie zostało celnie wykonane przez Janeczkę i przewaga Arki wynosiła trzy oczka.  Już po czterech minutach od przyłożenia gdańszczan do pojedynku ponownie przystąpili Janeczko i Banaszek, którzy stanęli przed szansą zdobycia punktów z karnego. Obaj wywiązali się ze swojego zadania wzorowo i każda z drużyn dopisała po trzy punkty.

Jednak najwięcej emocji gracze Arki i Lechii dostarczyli swoim kibicom od 75. minuty. Tuż przed zakończeniem regulaminowego czasu gry Janeczko zdołał doprowadzić do remisu, a w doliczonym czasie gry wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W tym momencie to żółto-niebiescy musieli gonić wynik spotkania i walczyć chociaż o remis. Broniąca z pozycji spalonej Lechia została ukarana rzutem karnym podyktowanym dla Arki w 86. min., a na wysokości zadania, pod nieobecność wykluczonego Banaszka, stanął Szymon Sirocki, który celnie wykonał rzut karny i uratował remis dla swojej drużyny.

Pod koniec meczu groźnie wyglądającej kontuzji doznał zawodnik Arki, Radosław Rakowski. Został uderzony w głowę i dla bezpieczeństwa założono mu kołnierz ortopedyczny.

Remisowym wynikiem żadna z drużyn, nie powinna się czuć poszkodowana. Sobotni mecz, z całą pewnością mógł się podobać kibicom zgromadzonym na Narodowym Stadionie Rugby. Było w nim bowiem wszystko czego oczekujemy od spotkań derbowych: ambitnie walczący zawodnicy, walka o każdy metr boiska, zmieniające się prowadzenie w końcówce meczu i emocjonująca walka o korzystny wynik (a nawet jeszcze więcej, co opisano na wstępie).

Derbowe spotkanie III kolejki Ekstraligi Rugby rozegrane w sobotni wieczór na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni pomiędzy Arką Gdynia a Lechią Gdańsk zakończyło się remisem 20:20.

Arka Gdynia – Lechia Gdańsk 20:20 (6:3)

Arka Gdynia: Bartkowiak Daniel, Wojaczek Jacek, Bysewski Radosław, Podolski Daniel, Zdunek Arkadiusz, Kwiatkowski Rafał, Grabowski Władysław, Raszpunda Kazimierz, Szostek Łukasz, Banaszek Dawid, Sirocki Szymon, Szrejber Rafał, Zaradzki Wiktor, Rakowski Radosław, Stępień Tomasz oraz Bojke Piotr, Korbolewski Krzysztof, Zypper Oskar, Komosiński Daniel, Dąbrowski Mateusz, Plichta Mateusz, Simionkowski Kamil.

Lechia Gdańsk: Kacprzak Sebastian, Wenta Arkadiusz, Kaszuba Sławomir, Doroszkiewicz Łukasz, Lademann Rafał, Panasiuk Maciej, Płoński Paweł, Płonka Marek Jr., Janeczko Rafał, Lorentowicz Dawid, Zajkowski Mateusz, Wilczuk Mariusz, Bracik Kewin, Rokicki Tomasz, Kwiatkowski Robert oraz Plich Michał, Wantoch-Rekowski Dariusz, Hedesz Karol, Dąbkiewicz Radosław, Narwojsz Patryk,

Punkty Arka: Banaszek 12, Rakowski 5, Sirocki 3.

Punkty Lechia: Janeczko 15, Bracik 5.

czerwona kartka: Banaszek (Arka),  Rokicki (Lechia)

żółta kartka: Kwiatkowski (Lechia)

Sędziowali: Reks, Kościelniak, Pantoł, obserwator – Jarowicz