Czarni i biali, starsi i młodsi, chudzi i… nie-chudzi. Pomimo niskiej temperatury i porywistego wiatru, PZU Gdynia Półmaraton ukończyło ponad 4100 biegaczy. Na trasie dopingowały ich tysiące mieszkańców Gdyni.

Zwyciężył reprezentant Kenii, Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (1:02:42). Drugi na mecie zameldował się Gabriel Gerald Geay z Tanzanii, a trzeci Abel Kirui z Kenii, aktualny wicemistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w maratonie. Wśród kobiet zwyciężyła Kenijka, Agnes Chebet (1:13:16). Podium uzupełniły Christine Moran Oigo (Kenia) i Vaida Zusinaite (Litwa). 

Zawody rozpoczęły się o 10:00 na Skwerze Kościuszki. Wraz z tysiącami amatorów, na trasę wyruszyli zawodowcy, z aktualnym wicemistrzem olimpijskim w maratonie Abelem Kirui. To nie on jednak cieszył się na mecie ze zwycięstwa. 

Podwójny mistrz świata z Kenii finiszował jako trzeci z czasem 1:02:56, choć niemal do końca utrzymywał się w grupie czterech zawodników z Afryki, którzy odskoczyli reszcie stawki. Ostatecznie zwyciężył Maiyo Kimaiyo Hillary Kiptum (Kenia, 1:02:42), który o 10 sekund wyprzedził Gabriela Geralda Geay (Tanzania, 1:02:52). 

W wyścigu kobiet, od początku wysokie tempo narzuciły Kenijki , Agnes Chebet i Christine Moran Oigo, które zmieniały się na prowadzeniu aż do linii mety, gdzie lepsza okazała się ta pierwsza. Samotnie goniła je Ukrainka Svitlana Stanko, ale od 17. kilometra zaczęła tracić siły i już przed samą metą wyprzedziła ją Litwinka, Vaida Zusinaite. 

Najlepszy Polak, Błażej Brzeziński (1:05:30) zajął 6. miejsce, a najlepsza z Polek, Monika Kaczmarek (1:18:58) była piąta. 

Organizatorem PZU Gdynia Półmaratonu jest agencja marketingu sportowego Sport Evolution we współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu. Sponsorem tytularnym imprezy jest PZU, który mocno angażuje się we wspieranie inicjatyw biegowych na terenie całego kraju. Celem działań ubezpieczyciela jest promocja zdrowia i aktywnego trybu życia wśród wszystkich Polaków.

 

Więcej informacji oraz pełne wyniki dostępne są na stronie www.pzugdyniapolmaraton.pl .

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *