Pięć śląskich projektów znalazło się wśród 40 finalistów konkursu z całego kraju. Zostały wybrane spośród ponad 700 zgłoszeń.

Wszyscy konstruktorzy ze Śląska stanęli przed podwójnym wyzwaniem gdyż nie tylko muszą zbudować machiny, ale też przetransportować je 550 kilometrów do Gdyni. Każdy ma na to inny sposób. Zespoły liczą też na wsparcie lokalnej społeczności. Super Świnka ma zamiar przejechać z Katowic w częściach by zostać złożoną na miejscu. Podobnie Katowicki Spodek. Kierownik drużyny Jan Kowalcze potwierdza, że ich machina ma przyjechać do Gdyni rozłożona na części pierwsze. Pies wraz ze swymi Pasożytami zostanie prawdopodobnie przetransportowany dużym samochodem ciężarowym. Paweł Trzaskowski, mówi, że Spongebob Kanciastoporty tak rozpędzi się podczas testów w Katowicach, że doleci do Gdyni bez większych problemów. Dlatego o transport się nie martwimy.

Do Gdyni pojedzie pięć drużyn. Wśród nich największy symbol Katowic – Spodek. Budowniczowie machiny latającej to lokalni patrioci, którzy szukali pomysłu, najlepiej reprezentującego region. Każdy osobno miał się zastanowić nad takim symbolem, wszyscy wybrali to samo, mówi Jan Kowalcze i dodaje, że nie robimy tego dla sławy tylko chcemy zaprezentować Śląsk na drugim końcu Polski.

Występ w 5. Konkursie Lotów Red Bull wywołał w okolicy niemałe poruszenie. Paweł Trzaskowski ze Spongeboba Kanciastoportego niejednokrotnie spotkał się z wyrazami największej sympatii. Mówią, że jesteśmy „waryjaty” (godając śląską gwarą), „stare chopy, a gupoty łonaczom”. Ale w tym całym szaleństwie popierają nasz projekt z uśmiechem myśląc, „co za gupieloki”. Sporo osób powątpiewało w naszą kwalifikację do konkursu. Szybko jednak zmienili zdanie po ogłoszeniu wyników. Paweł Trzaskowski zachwyca się, że teraz zaangażowali się w całe przedsięwzięcie równie mocno jak oni.

Są też inne pozytywne aspekty występów śląskich drużyn w 5. Konkursie Lotów Red Bull. Robert Bluszcz, kapitan zespołu Pasożyty i pilot latającego psa, chce w ten sposób promować jedną z lokalnych inicjatyw w Czerwionce Leszczyny. Postawiliśmy na projekt
z odrobiną humoru, ale też z pozytywnym przekazem. W naszej pracy mamy małe, lokalne schronisko dla psów. W tym momencie są w naszych kojcach cztery psiaki. Chcemy
im znaleźć domy, rozwijać tę inicjatywę i pokazać problem związany z bezdomnymi zwierzętami. Chodzi o nagłośnienie tej sprawy. Wspierają nas w tym wszyscy mieszkańcy.

Natomiast zespół z miasta Czechowice – Dziedzice, mówi, że reakcje są pozytywne
i wszyscy cieszą się razem z nimi. Choć jak się dowiadują, że to jest 6 metrów to są przerażeni, jak mówi Dawid Janik, kierownik drużyny Super Świnka i dodaje, że poza tym każdy jest naszym doradcą, mają wiele pomysłów. Dzięki temu nasza konstrukcja będzie idealna.

Lotnicy zaklasyfikowani do finału muszą zbudować machinę latającą, która będzie napędzana tylko siłą ludzkich mięśni. Ekipa może składać się maksymalnie z czterech osób: pilota oraz trzech osób obsługi naziemnej. Wygra zespół, który skacząc z sześciometrowej platformy ustawionej przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni, pokona najdłuższy dystans w locie. Aktualny rekord wynosi 78 m i został ustanowiony w 2013 r. w USA. Szacowne Jury ocenie podda także kreatywność konstrukcji oraz wrażenia artystyczne, zaprezentowane przez zespół tuż przed startem.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 684 drużyn z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 40 najlepszych zespołów.

Finaliści rekrutują się z województw: pomorskiego (15 ekip), mazowieckiego (7), śląskiego (5) i wielkopolskiego (4). Udział w konkursie wezmą również zespoły z województwa kujawsko-pomorskiego (3), dolnośląskiego (2) małopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) oraz lubuskiego (1).

****
To już piąta edycja Konkursu Lotów Red Bull w Polsce. Pierwsze kreatywne loty odbyły się
w Poznaniu w 1999 roku, kolejne w Krakowie w 2001 roku, trzecia edycja, która miała się odbyć we Wrocławiu, została odwołana ze względu na zagrożenie powodziowe na Odrze. Czwarta ponownie zagościła na poznańskiej Malcie w 2008 roku. Teraz czas na północną Polskę!

Gdynia znana jest z zaangażowania w wielkie inicjatywy sportowe, a także
z bogatej oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Tegoroczna edycja Konkursu Lotów Red Bull

odbędzie się w samym sercu miasta – w okolicy Bulwaru Nadmorskiego, Plaży Miejskiej oraz Skweru Kościuszki. Dobra zabawa i piękne widoki – gwarantowane!

Więcej informacji na stronie www.konkurslotowredbull.pl

 

 

————————————————

Źródło: www.gdyniasport.pl 

 

By kkorpas

15 thoughts on “Już 16 sierpnia Konkurs Lotów Red Bull!!!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.