W tym roku udział w nim wzięło 36 zespołów, liczących łącznie 388 zawodniczek w trzech kategoriach wiekowych, które wystąpiły w dwóch dywizjach tanecznych: pom dance i cheer dance. Dywizje te różnią się zawartością elementów tanecznych w programie. Zawodniczki w POM DANCE mogą (nie muszą) wykonywać pewne elementy obowiązkowe, natomiast w CHEER DANCE elementy techniczne już są wymagane.

Zmagania uczestniczek festiwalu oceniało 7 sędziów, którzy przyznawali punkty za poszczególne elementy w skali 1-10. Ocenie podlegają elementy obowiązkowe jak m.in. praca ramion, wysokie wymachy, piruety, trudność choreografii, trudność przejść.

Gdyński festiwal zespołów cheerleaders wchodzi w skład Grand Prix Polski cheerleaders. Składa się nań cykl 7 festiwali. Przed dwoma tygodniami w Łochowie wystartowało 60 zespołów skupiających łącznie 1200 tancerek. Dwa brązowe medale w tym turnieju zdobyły ekipy z Trójmiasta, które w nagrodę będą reprezentować Polskę w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w Manchesterze. Trójmiasto jest na polskiej mapie cheerleadingu silnym punktem. Oprócz 5 zespołów gdyńskich w obecnym festiwalu bierze udział 8 ekip z Gdańska, a za dwa tygodnie Gdańsk będzie gospodarzem podobnej imprezy.

 Cheerleading kojarzy się z występami na meczach, ale moim zdaniem to jest już odrębny sport, który kieruje się określonymi zasadami – mówi koordynator festiwalu Izabela Sobiecka. – Nie wolno na przykład mieć odkrytych fragmentów ciała, ani posiadać biżuterii. Trening jest dość intensywny, zawiera elementy baletu, gimnastyki artystycznej, często akrobatyki. Na zawody szyje się specjalne stroje, dopasowane do muzyki i elementów wykonywanych przez tancerki. Ważnym elementem jest też makijaż. Cheerleading kojarzy się z reguły z młodymi dziewczynami, tymczasem na wspomnianych mistrzostwach Polski w Łochowie prawdziwą furorę zrobiły panie tańczące w kategorii 50+– podsumowuje pani koordynator.

Gdyński festiwal nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca wielu osób. Jest to bowiem duże przedsięwzięcie logistyczne. Zaangażował się w to osobiście dyrektor gdyńskiej „dziesiątki” pan Marek Dąbkowski. Ponieważ szkoła nie dysponuje odpowiednimi warunkami lokalowymi dzięki uprzejmości pani dyrektor Łucji Chaberek korzysta z bazy Gimnazjum nr 4. O to by każdy uczestnik zawodów wyjechał z Gdyni z jakąkolwiek nagrodą zadbali sponsorzy, m.in. firma kosmetyczna Ziaja, kręgielnia U7Adventure Park, szkoła tańca Przemysław Wereszczyński Salsa Kings, A także Urząd Miasta i Rada Dzielnicy Chylonia. Catering zapewnił „Bistro duet”. Zaangażowali się również rodzice startujących dziewcząt. Ci z SP 10, gospodarze festiwalu mieli nawet specjalne okolicznościowe koszulki z napisem: „Nasze córeczki są z dziesiąteczki”

Prawdziwym jednak spiritus movens festiwalu była wspomniana już pani Izabela Sobiecka, której dzielnie sekundowały Kamila Górecka-Kaszak Katarzyna Kuczyńska. {mp3}Sobiecka{/mp3}

Pani Izabela oprócz funkcji organizacyjnej pełniła także rolę trenerki zespołu, którym opiekuje się na co dzień w gdyńskiej „dziesiątce”. Przeżyła swoją małą radość, gdy jej podopieczne awansowały do finału, gdzie ostatecznie zajęły czwarte miejsce.

 

Wyniki festiwalu::

 

DYWIZJA POM DANCE

Junior młodszy:

1 – Mini Cheerleaders Cadmans–  ELBLĄG – Trenerzy: Aneta ORŁOWSKA, Patrycja KACZOREK, Pola STOŁOWSKA

2 – Liderki – ZIELONKI – Trener: Katarzyna GAZDA

3 – Spark – PŁOCK – Trener: Katarzyna SYLWESTRZAK

4 –Dziesiąteczka– GDYNIA – Trener: Izabela SOBIECKA

 

Junior :

1 – Galaxy – GDYNIA – Trener: Anna KWIETNIEWSKA

2 – Baltica Jantar – GDAŃSK – Trener: Alicja PŁONKA

3 – Baltica Marina – GDAŃSK – Trener: Alicja PŁONKA

 

Senior ;

1 – Cheerleaders Cadmans – ELBLĄG – Trener: Aneta ORŁOWSKA

2 – Elka – GDYNIA – Trenerzy: Kamila HAMERSKA, Julia SZMIT

3 – SWPW Impuls – PŁOCK – Trener: Katarzyna SYLWESTRZAK

DYWIZJA CHEER DANCE

Junior młodszy: :

– Joy – PŁOCK – Trener: Katarzyna SYLWESTRZAK

2 – Renifery – GDYNIA – Trenerzy: Kamila HAMERSKA, Julia SZMIT

 

Junior:

1 – SWPW Impreska – PŁOCK – Trener: Katarzyna SYLWESTRZAK

2 – Fresh– MSZCZONÓW – Trener: Katarzyna MALINOWSKA

3 – MMKS Silver Teens – GDAŃSK – Trener: Anita ZELENT, Paulina ROCŁAWSKA

 

Senior:

1 – MMKS Baltica Stars– GDAŃSK – Tener: Alicja PŁONKA

2 – Skandi – WAŁCZ – Trener: Izabela BROWARSKA

3 – Iskra – ŁOCHÓW – Trenerzy: Anna PĘKUL, Karolina ZIÓŁKOWSKA

 

 

Ziemowit BUJKO,

foto: autor

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *