VBW Arka Gdynia pokonała w pierwszym meczu ćwiercifnałowym obrończynie tytułu z Lublina i zrobiła bardzo duży krok w serii do dwóch zwycięstw. Walka teraz przenosi się na parkiet rywalek. Być może ostatni mecz tej rundy odbędzie się 29 lutego.

Po starciu w Gdyni, o krok od wyeliminowania obrończyń tytułu są koszykarki VBW Arka, które wygrały w pierwszym meczu ćwierćfinałowym 75:64. Gospodynie przez całe spotkanie miały przewagę nad rywalkami, chociaż początek meczu za sprawą Kylee Shook i Elin Gustavsson należał do przyjezdnych. W końcówce pierwszej kwartyy gospodyniom udało się odrobić straty, a Rennia Davis, Kamila Podgórna i Barbora Wrzesiński dały swojej drużynie czteropunktową przewagę. O sukcesie gdynianek zdecydowała zwłaszcza druga kwarta, wygrana przez nie siedmioma „oczkami”. Sygnał do ataku dała Podgórna, trafiając dwie kolejne „trójki”. Przewaga rosła, aż przed przerwą wyniosłą 11 punktów.

Po wznowieniu gry VBW Arka nie odpuszczała i chwilami jej przewaga sięgała 17 punktów, a przed decydującą rozgrywką lublinianki miały do odrobienia 14 oczek. Koszykarki z Gdyni kontrolowały jednak spotkanie i nie pozwoliły rywalkom na odrobienie strat.

O wygranej przesądziła więkza skutecznoć z gry zawodniczek Mestdagha oraz ich gigantyczna przewaga na tablicach (44:28). Główne role w zdobywaniu punktów należały tradycyjnie do Renni Davis oraz Kamili Borkowskiej i Laury Miskiniene. Dwie ostatnie zawodniczki zakończyły spotkanie z double-double, notując kolejno 12 punktów i 10 zbiórek oraz 12 punktów i 11 zbiórek. U rywalek z Koziego grodu najskuteczniejsza była Kylee Shook, notując 22 punkty i 4 zbiórki. Elin Gustavsson zakończyła grę z 16 punktami, a Veronica Burton zanotowała 10 asyst.

Liderki:

Punkty: Rennia Davis 15 – Kylee Shook 22

Zbiórki: Elin Gustavsson, Veronica Burton po 5 – Laura Miskiniene 11

Asysty: Barbora Wrzesiński 5 – Veronica Burton 10

Orlen Basket Liga Kobiet, etap II, mecz 1:

VBW Arka Gdynia – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 75:64 (18:14, 25:18, 17:14, 15:18)

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 1:0

VBW Arka: Davis 15, Borkowska 12 (10 zb.), Miskiniene 12 (11 zb.), Podgórna 10, Wrzesiński 9, Szymkiewicz 6, Kastanek 5, Puter 4, Cowling 2, Bazan 0.

Trener: Philip Mestdagh

Polski Cukier AZS UMCS: Shook 22, Gustavsson 16, Goss 7, Fiszer 6, Burton 5 (10 as.), Zięborska 3, Kuczyńska 3, Adamczuk 2, Jeziorna 0, Goszczyńska 0.

Trener: Krzysztof Szewczyk

Sędziowie: Arnauld Kom Njilo, Sławomir Moszakowski, Jolanta Mikulska

Z hali Polsat Plus Arena: Ziemowit BUJKO