Dwójka arbitrów w całym meczu miała pełne ręce roboty. Niezwykle często używała gwizdka i przerywała mecz. Pokazują to choćby statystyki: 13 rzutów karnych oraz 28 minut na ławce kar dla zawodniczek. W pierwszym kwadransie panował jednak względny spokój. Prym wiodła za to… mistrzyni Polski, niedawno grająca w barwach Vistalu, Gabriela Urbaniak, która aż 4-krotnie w tym czasie stawała na linii 7 metrów i za każdym razem znajdowała sposób na bramkarkę z Gdyni.

Obraz gry uległ znaczącej zmianie w drugiej części pierwszej połowy. Od stanu 9:9 miejscowe zatraciły skuteczność. Mogło mieć na to wpływ ukaranie bezpośrednią czerwoną kartką Moniki Michałów. Ta zawodniczka obejrzała czerwoną kartkę także w ubiegłym sezonie w meczu z Vistalem. Tymczasem ciężar odpowiedzialność za wynik wzięła na siebie Aleksandra Zych. Dołożyła trzy bramki z rzędu i wynik brzmiał już 9:14.

Pięć bramek straty było całkiem pokaźną zaliczką. Jednak nie w tym przypadku. Przyjezdne drugą część zawodów rozpoczęły jeszcze od podwyższenia wyniku. Agnieszka Truszyńska mogła czuć pewną satysfakcję. Mina trenerki szybko jednak zmieniła się w minorową. Jej podopieczne między 38. a 44. minutą straciły całą przewagę, a także jedną z ważnych dla zespołu zawodniczek – Zych, która także ukarana została czerwoną kartką za faul.

Od tamtej pory zespoły szły na wymianę ciosów. Lepiej wytrzymały to koszalinianki. Drugie prowadzenie w meczu zyskały jednak dopiero w 56. minucie rywalizacji, kiedy ponownie do rzutu karnego podeszła Urbaniak (23:22). W ważnym momencie dwa trafienia dołożyła jeszcze Romana Roszak. Vistal miał problem, którego, jak się później okazało, nie potrafił już rozwiązać przed upływem 60 minut.

Druga przegrana w PGNiG Superlidze mistrzyń Polski stała się smutnym faktem, a akademiczki, kosztem gdynianek, wskoczyły po tym meczu na trzeci stopień podium.