Stadion Miejski, Gdynia Arena, Narodowy Stadion Rugby, Hala Lekkoatletyczna, Hala Gier, dwa boiska treningowe oraz pierwsza w Polsce filia Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej – tak dzisiaj wygląda Forum Sportu w Gdyni. Idea, którą od wielu lat konsekwentnie realizują władze miasta. Obszar, na którym skupione są najważniejsze areny zmagań sportowców zostanie wkrótce wzbogacony o kolejny obiekt, który stanie się jego swoistym dopełnieniem. Gdynia planuje bowiem budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego z pierwszą na Pomorzu pływalnią olimpijską. – Nowoczesne miasto musi rozwijać się w sposób harmonijny. Sport już od dawna stał się ważną dziedziną życia mieszkańców, którzy nie tylko chcą oglądać widowiska z trybun jako kibice, ale chcą być również aktywni – mówi Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni. – Dzięki nowej inwestycji stworzymy jednocześnie profesjonalny obiekt z najlepszymi warunkami pływackimi,
a także aktywne miejsce rekreacji przyjazne mieszkańcom.

Inwestycja w Gdyni rozwiąże problem całego regionu, w którym brakowało pływalni o wymiarach olimpijskich – najbliżej zlokalizowane obiekty 50 metrowe znajdują się dopiero w Olsztynie i Poznaniu. Mała ilość takich pływalni jest bolączką polskich pływaków i negatywnie wpływa na osiągane wyniki sportowe na dużych basenach. Zgodnie z opiniami wielu trenerów przygotowywanie do zawodów na krótkim basenie (25 metrów) ogranicza możliwości i rozwój zawodników. – Bardzo się cieszę, że Gdynia zdecydowała się na budowę obiektu, którego brakowało w tej części Polski. Dostęp do nowoczesnej bazy treningowej z pewnością przyczyni się do osiągania jeszcze lepszych wyników przez naszych reprezentantów na zawodach międzynarodowych – mówi Andrzej Kowalski, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Oprócz pływalni 50 metrowej, którą w miarę potrzeb będzie można podzielić na dwie 25 metrowe części, znajdzie się tutaj również basen rozgrzewkowy oraz strefa rekreacji dla najmłodszych zawierająca zjeżdżalnie i brodziki. Dodatkowo w planach jest również strefa odnowy biologicznej z zespołem saun i gabinetami masaży oraz rehabilitacji. Kompleks będzie nie wątpliwie atrakcją dla każdego – bez względu na wiek czy umiejętności. – Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie – zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli i seniorzy – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Pozostała część budynku zostanie przeznaczona na zaplecze administracyjne, magazynowe oraz szatniowe. Gdyńskie Centrum Sportu planuje również utworzenie tutaj Punktu Informacji, w którym każdy uzyska wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferty sportowej Gdyni.

Zaletą obiektu będzie bez wątpienia dostępność komunikacyjna. Lokalizacja w centrum miasta zaledwie kilkaset metrów od głównej arterii drogowej, przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Metropolitalnej oraz przystanków komunikacji autobusowej to ogromny atut. Dzięki doskonałemu położeniu pływalnia olimpijska będzie łatwo dostępna nie tylko dla mieszkańców Gdyni, ale również miast sąsiadujących. W ramach inwestycji przewidziano budowę parkingu podziemnego.

Prace nad dokumentacją projektową rozpoczną się w 2016 roku. Według wstępnych szacunków całkowity koszt budowy to 70 milionów złotych. Mając na uwadze regionalny charakter obiektu, inwestycja ma szanse otrzymać dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Budowa rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania i trwać będzie 3 lata.

 

 

{gallery}articles/20151210{/gallery}

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.