Kiedy najlepiej kąpać się w morzu?

Są różne szkoły, jedna mówi: „Na Boże Ciało skacz do wody śmiało”. Inna znów zaleca, że do wody należy wejść, po pierwszych letnich burzach. Oni jednak najlepiej lubią kąpać się w zimie.

Woda ma temperaturę niewiele powyżej zera, a powietrze z reguły jest od niej chłodniejsze. W takich warunkach czują się jak… ryba w wodzie, czy raczej jak… mors w wodzie.

W gdyńskiej marinie w dniach 8-9 stycznia br. odbyły się Mistrzostwa Polski, Puchar Polski Ice Cup Poland oraz ostatnia próba przed Mistrzostwami Świata w pływaniu zimowym, które odbędą się w Głogowie 4 lutego. GWSC to także okazja do zdobycia punktów Pucharu Świata Federacji International Winter Swimming Association – IWSA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak opowiedział nam przedstawiciel organizatora, Piotr Biankowski (zdjęcie powyżej), ten sam, któremu kibicowaliśmy podczas niedawnej udanej próby pokonania Kanału La Manche, jest to już trzecia edycja tej imprezy.

Do Gdyni zjechali najlepsi zawodnicy z całej Polski, zatem poziom zawodów jest bardzo wysoki. Udział w wyścigach wzięło 350 pływaków, bez względu na wiek, czy… tuszę, przy czym około połowę z nich stanowią kobiety. Uczestnicy ścigają się na dystansach od 25 m do 1 km. Nagradzana jest kategoria Open, ale także są prowadzone klasyfikacje w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Łącznie przyznanych zostanie 18 kompletów medali w 9 konkurencjach, niezależnie od tego, że pamiątkowy medal otrzyma każdy uczestnik zawodów. Przewidziano także specjalny wyścig „Swim for fun”, w którym uczestniczyć mogą zawodnicy przebrani w najbardziej wymyślne stroje.

Pływacy nie skaczą ze słupka startowego, tylko wchodzą do wody po drabince i zanurzają się do piersi. Na sygnał startera płyną. Limit czasu w wodzie, jakiego się nie przekracza to 25 minut.

Treningi pływaków, członków reprezentacji Polski odbywają się głównie na basenie, a do zimnej wody wchodzą oni raz w tygodniu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Małgorzata Pędzelska (zdjęcie powyżej) była najlepsza w swojej kategorii wiekowej na dystansie 100 m stylem klasycznym: – Nigdy nie jest za późno, by spełniać swoje marzenia. Odkąd zaczęłam morsować marzyłam by wystartować w tych zawodach. I dziś to się ziściło. A dodatkowo wygrałam swoją kategorię. Rewelacja!

Honorowymi patronami zawodów są m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

Zawody objął patronatem także Polski Związek Pływacki. Impreza odbywa się w 100-lecie Polskiego pływania sportowego.

O zaplecze zawodów zadbała Fundacja Ronalda McDonalda. Dla zawodników przewidziano catering w postaci zupy i ciastka oraz gorącą kawę. Jest tu też sauna i jacuzzi z podgrzewaną wodą.

Galeria zdjęć, Foto: Ziemowit BUJKO

Wyniki zawodów


Z Mariny Gdynia: Ziemowit BUJKO

Foto: autor

28 thoughts on “Zimna woda im nie straszna!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.