Zaczęło sie nie najlepiej. Start i… pierwszy generalny falstart, komisja wywiesza czarną flagę i następny start. Niestety, powtórka, również generalny falstart i oczekiwanie kto pojawi się na czarnej liście (co oznacza dyskwalifikację w następnym biegu)… Jest kilku Francuzów i dwie Polskie załogi – POL 80 Maciej Grodzki i POL 66 Sławomir Rohde. Trzeci start już bez niespodzianek, ale z deszczem i trochę silniejszym wiatrem. Generalnie bardzo dobrze żeglują Rosjanie jak i Polska czołówka – wygrywa Gienadij Swistunow, przed Piotrem Ogrodnikiem, Szymon Szymik jest 6, a Piotr Tarnacki 7.

Drugi bieg, zdecydowanie wygrał POL 109 (Piotr Ogrodnik) przed POL 77 (Piotr Tarnacki). Szymon Szymik był również wysoko, tylko okazało się że minimalnie wpłynął przed startem na zabroniony akwen i został zdyskwalifikowany. To samo spotkało Pawła Bogdana. W tym biegu bardzo ładnie żeglował Maciej Twarowski który dojechał na 8 pozycji.

Po pierwszym dniu i 2 biegach Polacy wyglądają następująco:

W generalnej klasyfikacji:
1. POL 109 Piotr Ogrodnik
4. POL 77 Piotr Tarnacki

Najdłuższą trasę – 24 mile morskie, najszybciej pokonuje Ogrodnik (Stawo), 4 jest Tarnacki (Roca), 6 – Szymik (Rybnik Miasto z Ikrą). 

Na mecie przewaga liderów wyniosła około 100 metrów. Dwa następne miejsca zajęli Rosjanie. Po 6 wyścigach prowadził Stawo z przewagą 2 pkt. nad Swistunovem i 12 pkt. nad drugą rosyjską załogą. Na 4 pozycji nadal Piotr Tarnacki ze stratą 15 pkt. do prowadzących.

W kolejnym dniu rozegrano tylko jeden wyścig, z zaplanowanych dwóch, bo skończył się wiatr. Najlepszy znów był Ogrodnik, a Swistunova wyprzedził jeszcze Szymik, co pozwoliło jeszcze Tarnackiemu zachować szanse na medal.
W ostatnim dniu rywalizacji, udało rozegrać się tylko dwa wyścigi, załogi czekały na lepsze warunki wiatrowe. Wiało bowiem powyżej 28 węzłów. Pierwszy wyścig wygrał Piotr Ogrodnik, przed Svistunovem, a trzeci jest Piotr Tarnacki, Drugi bieg wygrywa Tarnacki przed Ogrodnikiem. W efekcie Piotr Ogrodnik z załogą Grzegorz Banaszczyk, Piotr Pertyla zostają mistrzami świata, a Piotr Tarnacki z załogą Marcin Celmerowski i Rafał Becker – drugimi wicemistrzami świata. 6 miejsce zajmuje Szymon Szymik z załogą Oskar Śledziona, Andrzej Szuta. Polków na podium rozdziela tylko Giennadij Svistunov.

 

 

————————————-

źródło i foto: www.microclass.pl

 

 

 

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *