Magia ruchu i spektakularne pokazy — jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez w gimnastyce artystycznej, z udziałem reprezentacji Polski i najlepszych zawodniczek na świecie, odbyła się w Gdyni w dniach 4-7 maja.

Turniej Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup miał miejsce po raz piąty w Gdyni. W największym tego typu wydarzeniu w kraju udział wzięło ponad 300 zawodniczek z kilkudziesięciu państw. Podczas spektakularnych pokazów w hali Polsat Plus Arena Gdynia można było zobaczyć światowej sławy zawodniczki, w tym pełną kadrę Polski w gimnastyce artystycznej. Sportowym zmaganiom towarzyszyła strefa zabaw z atrakcjami dla całej rodziny.

Gimnastyka artystyczna to widowiskowy sport, który łączy w sobie elementy baletu, gimnastyki, akrobatyki, tańca i umiejętności posługiwania się przyborami. W trakcie turnieju zawodniczki i zespoły wykonywały ćwiczenia z jednym lub kilkoma przyborami: skakanką, obręczą, piłką, maczugami, wstążką. Zawodniczki rywalizujące w dwóch kategoriach wiekowych, juniorek i seniorek, oceniane były przez zespół sędziów pod kątem: trudności ciała, trudności przyboru, artyzmu i jakości wykonania.

W tych pełnych emocji i mistrzowskich pokazów zawodach startowało ponad 300 zawodniczek z 22 krajów, m.in. Polski, Włoch, Japonii, USA, Izraela i Francji. – Wśród światowej klasy gimnastyczek swoje umiejętności zaprezentują uczestniczki igrzysk olimpijskich: Sofia Raffaeli, aktualna mistrzyni świata, a także Stiliana Nikolova, brązowa medalistka mistrzostw świata oraz Milena Baldassarri i Khrystyna Pohranychna — finalistki IO Tokio 2020. Co ważne, pieczę nad rywalizacją podczas turnieju sprawować będzie Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna, a zawody stanowią ważny sprawdzian przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy. Cieszę się, że takie wydarzenie sportowe wpisało się na stałe w kalendarz imprez w Polsce i na świecie — mówiła przed zawodami Anna Mrozińska, dyrektorka turnieju Gdynia Rhythmic Stars. Niestety, Sofii Raffaeli na starcie nie zobaczyliśmy.

Podczas turnieju nie zabrakło pełnej kadry Polski — juniorek i seniorek w układach indywidualnych oraz zespołowych. Reprezentacja Polski seniorek w układach zespołowych zaprezentowała układ z trzema wstążkami i dwiema piłkami, nagrodzony niedawno złotym medalem na zawodach Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej. Złote medalistki, w składzie: Małgorzata Roszatycka, Milena Górska, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska, Magdalena Szewczuk i Maria Balakina podczas Gdynia Rhythmic Stars także zajęły pierwsze miejsce.

Największą gwiazdą zawodów była Stiliana Nikolova, która w swoim dorobku posiada srebrny i brązowy medal mistrzostw świata. Wycofała się ona jednak z finałów w poszczególnych układach, aby odpocząć przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. Oprócz bułgarskiej gimnastyczki tradycyjnie w gdyńskiej imprezie udział wzięła kadra Polski juniorek. Biało-czerwone wystąpiły w najsilniejszym składzie i pewnie zwyciężyły w wieloboju w finale układów zespołowych, a w układzie z 5 obręczami otrzymały najwyższą ocenę w tym sezonie.

– Myślę, że sukces zarówno sportowy, jak i organizacyjny, jeżeli chodzi o Gdynia Rhythmic Stars. Duża zasługa w tym dyrektor turnieju Anny Mrozińskiej oraz Hanny Narloch. Duży wkład, dużo pracy i wyszło naprawdę fantastycznie. Ostatnie dwa dni trybuny naprawdę żyły i to nas bardzo cieszy. Z każdym rokiem się ten turniej rozwija i jako Polski Związek Gimnastyczny bardzo się z tego cieszymy i gratulujemy serdecznie. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz to lepiej. Natomiast pod względem sportowym również bardzo dobra forma zespołu Liliany Lewińskiej, ale też pozostałych naszych reprezentantek kraju – mówi mistrz olimpijski, mistrz świata i Europy w gimnastyce sportowej Leszek Blanik prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.

Kolejnym przystankiem kadry gimnastyczek będą odbywające się za tydzień Mistrzostwa Europy, a następnie Mistrzostwa Świata i kwalifikacje olimpijskie.

WYNIKI

Zawody zakończyły się spektakularnym „Pokazem Mistrzyń” w niedzielę, 7 maja, ok. godz. 19:00. Podczas tego niezwykłego show najlepsze gimnastyczki turnieju zaprezentowały specjalne pokazy, już bez presji startowej, dostarczając widzom niesamowitych emocji.

Organizatorami Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup były: Polski Związek Gimnastyczny i Fundacja Corda we współpracy z pomorskimi klubami: SGA Gdynia, UKS Jantar Gdynia oraz Fundacją Boomerang. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Wstęp na wszystkie pokazy był bezpłatny, co sprawiło, że publiczność nie zawiodła.


Z hali Polsat Plus Arena: Ziemowit BUJKO,

Foto: autor