Młodzi gdynianie zajęli I miejsce w punktacji zespołowej. W rywalizacji wzięło udział ok. 130 zawodników i zawodniczek z 23 klubów z całej Polski, reprezentujących 10 województw.

Biegi anglosaskie to odmiana biegów górskich, w których odmiennie niż w biegach alpejskich (w których trasa biegnie w większości pod górę, a start jest ulokowany znacznie niżej, niż meta), profil trasy biegnie sinusoidalnie – czyli raz w górę, raz w dół i przeważnie meta jest wspólna ze startem. Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Biegach Anglosaskich odbyły się w Ustrzykach Dolnych na stromych zboczach Kamiennej Laworty. Pierwszego dnia zawodów odbyły się biegi dzieci młodszych i starszych oraz Mistrzostwa Polski U16. Warunki rywalizacji były trudne, gdyż oprócz wymagającej trasy zawodnikom dała się jej nawierzchnia. Po padających kilka dni przed zawodami deszczach było ślisko i na trasie znajdowało się sporo błota.
W pierwszym biegu mistrzowskim rywalizowały dziewczęta. Trasa liczyła 2,9 km + 210 m – 210 m. Od startu silne tempo narzuciła ubiegłoroczna mistrzyni Polski – Anna Szpoton (OLTS Opoczno Sport Team), która objęła zdecydowane prowadzenie. Goniła ją grupa 4 zawodniczek, ale pomimo wysiłków rywalek Szpoton nie dała sobie odebrać zwycięstwa. Czas triumfatorki – 14:51. Drugie miejsce zajęła Julia Ścisłowska (LLKS Osowa Sień) – 15:02, a trzecie Ida Halk (Zorza Gdynia) – 15:06. Czwarte i piąte miejsca zajęły 2 następne zawodniczki klubu LKS Zorza Gdynia, który okazał się rewelacją tych zawodów.
Chłopcy mieli do pokonania tę samą trasę. Najszybszym okazał się Krzysztof Czerwiński (UKS Budowlani Nowy Sącz) – 12:22. a niższe miejsca na podium wywalczyli dwaj zawodnicy Zorzy Gdynia – Szymon Skalski – 12:40 i Tomasz Ickowski – 12:40.

Drugiego dnia zawodów jako pierwsi na starcie stanęli zawodnicy kategorii U18 i U20 jako, że poza mistrzostwami Polski odbyły się tu eliminacje do reprezentacji na Mistrzostwa Świata i Europy, w których to imprezach obie kategorie występują wspólnie, jako jedna. Rywalizowano na trasie 5,0 km + 434 m – 434 m. Bezapelacyjnie najlepszy okazał się 18-letni Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała), który zwyciężył w czasie 25:20. Drugim zawodnikiem kategorii U20 okazał się debiutujący w biegu górskim Mateusz Semper (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) – 26:14, a trzecim Paweł Krawczuk (LUKS-MGOKSiR Korfantów) – 28:24. Bardziej wyrównana okazała się rywalizacja w kategorii U18, w której zwyciężył Bartłomiej Świątek (OLTS Opoczno Sport Team) – 26:24, przed Marcinem Kowalskim (LKS Zorza Gdynia) – 26:43 i Radosławem Chojeckim (MLUKS Tarnów) – 26:51.
Dziewczęta miały do pokonania tę samą trasę. W kategorii U20 trzecie miejsce zajęła Anna Śleszycka (LKS Zorza Gdynia) – 33:30.

W klasyfikacji klubowej, która dotyczyła kategorii U20 i młodszych nieoczekiwanym zwycięzcą został klub LKS Zorza Gdynia – 64 pkt., pod kierownictwem Renaty Walendziak, który wyprzedził etatowych triumfatorów tej klasyfikacji OLTS Opoczno Sport Team – 49 pkt. oraz MKS Halicz Ustrzyki Dolne – 35 pkt.