W dniu 20 września br. rozpoczynają się XXVIII Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn. Rozegrane zostaną na parkietach duńskich oraz w gdańskiej Ergo Arenie i gdyńskiej hali sportowo-widowiskowej. W naszym mieście wszystkie swoje mecze rozegra grupa D – w zgodnej opinii ekspertów – grupa śmierci. Wystąpią w niej mistrz olimpijski Rosja (na zdjęciu), czwarta drużyna londyńskich igrzysk – Bułgaria, zawsze silni Niemcy, których reprezentanci grywali z powodzeniem w polskiej lidze i nieobliczalni Czesi z potężnie bijącym Janem Stokrem na czele. 

Rywalizacja w HSW Gdynia będzie zapewne zacięta i kibice już ostrza sobie na nią apetyt, o czym świadczy coraz mniej wolnych jeszcze miejsc. Nic dziwnego, spotykają się druga,  dziewiąta, dziesiąta i dwudziesta druga reprezentacje w rankingu FIVB. Wszystkie naszpikowane gwiazdami, jak wspomniany Stokr, czy Tichacek w Czechach, Schoeps i Grozer  w drużynie Niemiec, Bułgarzy – Josifow, Nikołow, czy Sokołow oraz Muserski, Grankin, Chtiej, Apalikow, czy najlepszy punktujący i atakujący zarówno londyńskich  igrzysk w 2012, jak i Ligi Światowej 2012, Maksim Michajłow w ekipie mistrzów olimpijskich. Eksperci nie mają wątpliwości, że patrząc na te nazwiska – jest to najsilniejsza spośród czterech grup, które biorą udział w tych mistrzostwach.

Polacy swoje mecze grupowe rozegrają w Gdańsku. 

Na mecze swoich reprezentacji przybędzie do Gdyni mnóstwo kibiców, przede wszystkim z Niemiec i z Rosji, szczególnie z Obwodu Kaliningradzkiego ze względu na ruch bezwizowy, jaki ma ten region z Trójmiastem. Gdyńscy hotelarze i restauratorzy już zacierają ręce. 

Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn są jedną z większych europejskich imprez sportowych. Odbywają się od 1948 roku. Początkowo nieregularnie, a od 1975 roku co dwa lata. 2 lata. Pomimo, że zorganizowano już 27 turniejów Polska jeszcze nigdy nie była ich gospodarzem. Podobnie Dania, ale o ile Duńczycy to  europejski „kopciuszek” w tej grze, to Polska jest jej wielokrotnym medalistą. Mamy na koncie jedno mistrzostwo Europy (2009), dwa brązowe medale (1967, 2011) i pięć tytułów wicemistrzowskich, co ciekawe, zdobytych pod rząd (w latach 1975-1983), w dodatku za każdym razem po porażce w finale z siatkarzami ZSRR. Tytułu Mistrza Europy z 2011 roku dwóch lat bronić będzie reprezentacja Serbii, której prawdopodobnie nie zobaczymy w Trójmieście (ewentualnie w barażach, lub ćwierćfinałach), gdyż swoje mecze rozegra w Herning. 

Przyznanie organizacji dwóm krajom jest realizacją nowej strategii europejskiej federacji piłki siatkowej (CEV), mającej na celu popularyzacje tego sportu na kontynencie. Są to już trzecie mistrzostwa Starego Kontynentu organizowane przez dwa sąsiadujące kraje. W 2003 roku były to Włochy i Czarnogóra, poprzednie mistrzostwa (z których przywieźliśmy brązowe krążki) organizowały Czechy i Austria, a następne, za dwa lata odbędą się we Włoszech i w Bułgarii.

Mistrz świata i złoty medalista olimpijski, członek „drużyny kata”, czyli Huberta Wagnera, były trener polskiej reprezentacji, a obecnie ekspert siatkarski telewizji Polsat Ryszard Bosek powiedział: – Mistrzostwa Europy są najważniejszą imprezą w męskiej siatkówce w 2013 roku. Na ten turniej wszystkie zespoły szykowały przez cały sezon najwyższą formę. Jak podkreślali wielokrotnie trenerzy różnych ekip treningi, sparingi czy gra w Lidze Światowej zostały podporządkowane mistrzostwom.

Gospodarzami turnieju w dniach od 20 do 29 września będzie sześć miast. Oprócz Gdańska i Gdyni siatkarzy zobaczą: Herning, Aarhus, Odense i Kopenhaga, w której odbęda się też decydujące mecze, oba półfinały, mecz o trzecie miejsce i oczywiście finał.  

Pierwszą fazę mistrzostw stanowią rozgrywki grupowe. W dniach 20-22.09 zagrają:

W Odense grupa A: Belgia, Białoruś, Dania, Włochy.  

W Gdańsku grupa B: Francja, Polska, Słowacja, Turcja.

W Herning grupa C: Finlandia, Holandia, Serbia, Słowenia.

W Gdyni grupa D: Bułgaria, Czechy, Niemcy, Rosja.

 

Terminarz meczów w Gdyni: 

20 września (piątek)

godz. 17.00 Rosja – Niemcy

godz. 20.00 Czechy – Bułgaria

 

21 września (sobota)

godz. 15.00 Niemcy – Bułgaria

godz. 18.00 Rosja – Czechy

 

22 września (niedziela)

godz. 15.00 Niemcy – Czechy

godz. 18.00 Bułgaria – Rosja. 

Zwycięzcy grup awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów, a drużyny, które zajmą miejsca 2-3, rozegrają (24.09.) mecze barażowe. Ich gospodarzem będzie m.in. Gdańsk. Walka o medale rozegra się już wyłącznie na parkietach kopenhaskiej hali Parken.

 

Siatkówka już kilka razy gościła w gdyńskiej hali. Polscy siatkarze rozpoczęli tu w 2009 roku swój udział w pamiętnych nieudanych dla nas włoskich MŚ’2010 wygrywając turniej eliminacyjny z Francją, Słowacją i Słowenią. Rok później nasze siatkarki wygrały w Gdyni właśnie jeden z turniejów cyklu Grand Prix bijąc  Niemki,  Dominikanki i Amerykanki. Rok temu zaś odbyły się tutaj Mistrzostwa Europy Juniorów, gdzie Polacy zajęli 6 miejsce, wygrywając wcześniej właśnie w gdyńskiej hali, jako jedyny zespół z późniejszym mistrzem – Włochami.

Dzień po zakończeniu rozgrywek mistrzowskich w hali przy ul. Kazimierza Górskiego gościć będą siatkarki. W pokazowym meczu zmierzą się „złotka” Andrzeja Niemczyka z obecną reprezentacją Polski.

W awizowanym składzie „Złotek” wystąpią: Natalia Bamber-Laskowska, Izabela Bełcik, Małgorzata Glinka-Mogentale, Aleksandra Jagieło, Dominika Leśniewicz, Maria Liktoras, Joanna Mirek, Małgorzata Niemczyk, Anna Podolec, Sylwia Pycia, Milena Rosner, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Magdalena Śliwa, Dorota Świeniewicz, Mariola Zenik oraz w imieniu mamy – Lilianka Olszewska – córka przedwcześnie zmarłej na białaczkę Agaty Mróz-Olszewskiej. 

Drużynę „Złotek” poprowadzi osobiście zdobywca ME 2003 i 2005 Andrzej Niemczyk, zaś obecną kadrę narodową – Piotr Makowski. Powołał on na ten mecz: Zuzannę Efimienko, Joannę Kaczor, Agnieszkę Kąkolewską, Katarzynę Konieczną, Paulinę Maj, Monikę Martałek, Dorotę Medyńską, Patrycję Polak, Milenę Radecką, Karolinę Różycką, Ewelinę Sieczkę, Joannę Wołosz i Aleksandrę Wójcik.

Ten szczególny mecz, podczas którego fundacja Agaty Mróz-Olszewskiej „Kropla życia” promować będzie krwiodawstwo mecz odbędzie się 23 września o 18.00. Bilety: 20-25 zł.

 

Bilety na mecze mistrzostw Europy w Gdyni w cenach 40 / 50 / 60 zł do nabycia na www.ticketpro.pl oraz w: 

EMPiK, ul. Świętojańska 68

EMPiK Klif, al. Zwycięstwa 256

EMPiK Szperk, ul. płk. Dąbka 338

Biuro Podróży MART TOUR, ul. Wójta Radtkego 42

Biuro Podróży PEGAZ TRAVEL, ul. Władysława IV 41

Studio Podróży, ul. Świętojańska 116

 

Ziemowit BUJKO

foto: www.volley.ru

By kkorpas

One thought on “Hala Gdynia pod znakiem siatkówki”
  1. Быстромонтируемые строения – это прогрессивные системы, которые различаются большой скоростью установки и мобильностью. Они представляют собой строения, заключающиеся из заранее изготовленных элементов или компонентов, которые могут быть быстрыми темпами собраны на районе развития.
    Быстровозводимые конструкции из сэндвич панелей располагают податливостью также адаптируемостью, что дозволяет просто менять а также переделывать их в соответствии с пожеланиями клиента. Это экономически лучшее и экологически долговечное решение, которое в крайние лета получило маштабное распространение.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *