W tym roku na starcie Biegu Głównego oraz imprez towarzyszących stanęło 7318 zawodników (5432 w biegu na 10 kilometrów oraz 1886 w biegach młodzieżowych i marszach nordic walking).

– Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim przyciąga tłumy od lat. Jeżeli ktoś spędził z nami 11 listopada raz, to w kolejnych latach wraca wraz z rodziną i przyjaciółmi – zauważa Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – To fantastyczna forma zademonstrowania miłości do ojczyzny i do sportu.

W tegorocznym Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim, który 11 listopada odbył się w Gdyni zwyciężył Tomasz Grycko. Tym samym skompletował wszystkie cztery lewy gdyńskiego biegowego Wielkiego Szlema w 2016 roku i zajął bezapelacyjnie pierwsze miejsce w klasyfikacji łącznej PKO Grand Prix Gdyni. Najszybszą kobietą była Aleksandra Lisowska. Przed startem blisko 6000 tysięcy biegaczy, wśród których nie zabrakło prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, utworzyło największą żywą flagę narodową w północnej Polsce. Wszystko za sprawą biegaczy, którzy wystartowali w białych i czerwonych koszulkach. Dokładnie w takich samych trykotach o świcie, na pięciokilometrową trasę, wybiegli stacjonujący w Afganistanie polscy żołnierze. Na mecie biegacze z 10. Brygady Logistycznej z Opola otrzymali identyczne medale, jak ci, którzy ukończyli bieg w Gdyni.

– To piękna akcja, dzięki której wzmacniamy niezwykle cenne, patriotyczne wartości. Dzięki zaangażowaniu naszych dzielnych żołnierzy, biało-czerwona flaga przekroczyła granice i dotarła znad polskiego morza aż do Afganistanu – zauważa prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który również wystartował w Biegu Głównym. – Cieszę się, że mogliśmy wspólnie pobiec i jednocześnie uczcić w ten sposób nasze święto narodowe.

Bieg Niepodległości zwieńczył kolejną edycję największego cyklu biegów ulicznych w kraju – PKO Grand Prix Gdyni, który współtworzą również Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański. Uczestnicy czterech biegów skompletowali wyjątkową medalową układankę. W tym roku przedstawia ona ulicę Świętojańską w dwóch obliczach: tuż po powstaniu oraz współcześnie.

{youtube}HSjFnrYqDBY{/youtube}

Podczas Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim mieliśmy do czynienia nie tylko z walką o kolejność na mecie, ale również z rywalizacją o miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu. Jako pierwszy na Skwerze Kościuszki zameldował się Tomasz Grycko (29:52). Tym samym biegacz z Władysławowa został bezkonkurencyjnym zwycięzcą całego PKO Grand Prix Gdyni 2016 – triumfował we wszystkich czterech biegach. Drugie i trzecie miejsce w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim zajęli kolejno: Marek Kowalski (30:32) i Bartosz Kotłowski (31:12). Pierwszy z nich zajął analogiczną pozycję w klasyfikacji łącznej. Trzeci stopień podium zdobył Łukasz Gurfinkiel.

Wśród kobiet, w biegu 11 listopada triumfowała Aleksandra Lisowska (34:58). Druga była Ewelina Paprocka (36:00), a trzecia Kamila Pobłocka (36:39). Zwyciężczynią klasyfikacji generalnej została Paprocka, a za nią znalazły się Pobłocka i Marta Łagownik.

Tegorocznemu cyklowi towarzyszyło hasło: „Pokonaj siebie”, zachęcające do przełamywania własnych barier. Wszyscy uczestnicy PKO Grand Prix Gdyni mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest nowoczesny samochód osobowy – Honda Civic. Każdy, komu udało się wystartować w przynajmniej trzech biegach, wciąż jest w grze – wystarczy, że odpowie na pytania, które znajdują się w formularzu dostępnym w Profilu Zawodnika.

Nieoficjalne wyniki można znaleźć TUTAJ

Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) wybrał Gdynię na oficjalnego kandydata do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku. Kandydatura zostanie wkrótce zgłoszona do Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF). Z rywalizacji o prawo do organizacji wydarzenia odpadły Warszawa i Sopot.

Mistrzostwa Świata w Półmaratonie odbywają się co dwa lata. W 2016 roku imprezę gościło Cardiff, zaś w 2018 roku biegacze konkurować będą na ulicach Valencii. – Nasze zaangażowanie w propagowanie biegania zostało docenione  – nie kryje radości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. I dodaje: – Biegacze kochają Gdynię. Z wzajemnością. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i zapałowi, mamy szansę zaistnieć na biegowej mapie świata.

—————————-

3 thoughts on “Wielki Szlem gdyńskich biegów dla Tomasza Grycko!!!”
  1. … [Trackback]

[…] Information to that Topic: sportowagdynia.eu/index.php/2016/11/11/wielki-szlem-gdynskich-biegow-dla-tomasza-grycko/ […]