Gdynia Open to jedyny w Polsce profesjonalny turniej snookerowy. Tegoroczna edycja to ostatnia odsłona cyklu Kreativ Dental European Tour, a więc ostatnia szansa dla zawodników na wywalczenie awansu do wielkiego finału rozgrywek W Tajlandii. Do Gdyni przyjadą największe gwiazdy światowego snookera, jak chociażby aktualny mistrz świata Mark Selby, Neil Robertson, który już dwukrotnie zwyciężał w PTC rozgrywanym w Polsce, czterokrotny mistrz świata John Higgins, młody gniewny Judd Trump czy ubiegłoroczny triumfator Shaun Murphy, który niedawno wygrał prestiżowy turniej Masters w Londynie.

Turniej w Gdyni to kolejne wspaniałe wydarzenie sportowe, które organizowane jest w naszym mieście. – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu – Wierzę, że podobnie jak w ubiegłych latach, także i tegoroczna edycja okaże się świętem wszystkich fanów snookera, zarówno mieszkańców Gdyni, jak i gości – dodaje. Gdynia po raz trzeci będzie gospodarzem turnieju tej rangi. Po raz czwarty natomiast zawody zawitały do Polski (pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku w Warszawie).

Turniej główny zaczyna się w piątek, ale emocje przy stołach w Gdynia Arena zaczną się już w środę. 25 i 26 lutego odbędą się kwalifikacje do turnieju głównego, w których 126 amatorów będzie walczyć o prawo do gry z najlepszymi. Wśród nich znalazło się 37 Polaków, w tym aktualny podwójny mistrz kraju (w kategorii open i U21) i nasz jedyny jak dotąd zawodnik, który dostał się do grona profesjonalistów, Kacper Filipiak. Warto także zwrócić uwagę na Antka Kowalskiego, dziesięciolatka z Zielonej Góry, który został doceniony przez World Snooker i trafił pod skrzydła Paul Hunter Fundation – instytucji, która inwestuje w młode talenty.

Nie wiemy ilu polskich zawodników awansuje do turnieju głównego, ale na pewno naszych rodaków nie zabraknie przy stołach w piątek, sobotę i niedzielę – Polacy stanowią znakomitą większość sędziowskiego składu turnieju Gdynia Open. Nie zabraknie najbardziej rozpoznawalnych polskich arbitrów. W Gdyni będzie pracowała jedyna do tej pory sprawiedliwa z Polski, która sędziowała eliminacje mistrzostw świata – Małgorzata Kanieska, a także dwumetrowy Miłosz Olborski, sędzia niedawnego finału turnieju ET Lisbon Open.

Wstęp na kwalifikacje jest bezpłatny, natomiast bilety na turniej główny można kupić poprzez stronę www.eventim.pl i na oficjalnym facebookowym profilu turnieju ET Gdynia Open 2015.

Oficjalny profil zawodów na facebooku: https://www.facebook.com/ETGdyniaOpen

Oficjalna strona turnieju: https://www.etgdyniaopen.pl

 

 

Gdynia Open 2015: harmonogram

25.02, środa: gry eliminacyjne, wstęp wolny

26.02, czwartek: gry eliminacyjne, wstęp wolny

27.02, piątek: turniej główny, pierwsza połowa drabinki. Mecze rozgrywają między innymi Mark Selby, Allister Carter, Mark Williams, Stephen Maguire, Peter Ebdon

28.02, sobota: turniej główny, druga połowa drabinki. Mecze rozgrywają między innymi Shaun Murphy, Neil Robertson, John Higgins, Judd Trump, Marco Fu,Jimmy White

01.03, niedziela: dzień finałowy, mecze od fazy L16

 

Poprzednie edycje i zwycięzcy:

2011 – PTC Warsaw – Neil Robertson

2012 – Gdynia Open – Neil Robertson

2014 – Gdynia Open – Shaun Murphy

 

Wybrani zawodnicy:

Shaun Murphy – ur. 10 sierpnia 1982 r., Anglik, mistrz świata z 2005 roku. Znany jako „The Magician”, znany także ze swojej znakomitej gry z przyrządu. W styczniu tego roku zwyciężył w londyńskim turnieju Masters, dzięki czemu skompletował tzw. potrójną koronę, czyli zwycięstwa w trzech najbardziej prestiżowych turniejach snookerowych (Mistrzostwa Świata, UK Championship i The Masters). Serca polskiej publiczności podbił w Gdyni rok temu, kiedy wygrał turniej w rewelacyjnym stylu, wbijając po drodze w 1/8 finału brejka maksymalnego – było to pierwsze oficjalne 147 w naszym kraju.

Neil Robertson – ur. 11 lutego 1982 r., Australijczyk, mistrz świata z 2010 roku, aktualny numer jeden światowego rankingu. Jest pierwszym zawodnikiem, któremu udało się wbić sto brejków stupunktówych w jednym sezonie (sezon 2013/2014). Dwukrotnie zwyciężał w profesjonalnych turniejach rozgrywanych w Polsce – w 2011 roku w Warszawie i 2012 w Gdyni.

Kacper Filipiak – ur. 19 listopada 1995, pierwszy Polak, któremu udało się uzyskać status zawodowca. Otrzymał tę możliwość w 2011 roku, po wygraniu Mistrzostw Europy do lat 21. Miał wtedy 15 lat i był najmłodszym na tamten czas profesjonalistą. Wypadł z grona zawodowców, ale jego celem jest do niego powrócić. Kacper jest aktualnym podwójnym mistrzem Polski – w kategorii Open oraz U21 oraz autorem najwyższego oficjalnego polskiego brejka – podczas MP U21 uzyskał 144 punkty.

Harmonogram meczów

Wyniki

Zasady gry w snookera i podstawowe pojęcia snookerowe

By kkorpas

One thought on “Gdynia Open 2015 rozpoczęty!”
  1. ラブドール 素晴らしい ?私は間違いなくあなたのウェブサイトに感銘を受けて発音すべきです。これは、日本だけでなく欧米でもラブドールの数が増え続けており、ElsaBabeドールが市場に出るにつれてその傾向はさらに勢いを増すからです。

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *