19 lipca br o godz. 11.00 w sopockiej marinie odbyła się uroczystość otwarcia regat SailBook Cup . Wzięli w niej udział m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i jednocześnie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski oraz pomysłodawca i główny organizator regat Jacek Zieliński, który oficjalnie regaty otworzył.

Głos zabrał także jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy Zygfryd „Zyga” Perlicki – ambasador regat, który specjalnie przybył na uroczystość na jachcie „Copernicus”, na którym czterdzieści lat temu wystartował w wokółziemskich regatach Whitbread.

Tegoroczne regaty SailBook Cup odbywają się w 80 rocznicę pierwszego tego rodzaju żeglarskiego wyścigu. Znakiem tego był, wystawiony na widok publiczny, srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku, stanowiący główne trofeum w zawodach.

Regaty wystartowały w samo południe przy dźwiękach orkiestry dętej, grającej… szanty i znikomym wietrze. Sygnał do rozpoczęcia zmagań został podany z jednego z dwóch asystujących imprezie statków Urzędu Morskiego w Gdyni. Linię startu przecięło 18 jachtów, w tym żaglowiec „Generał Zaruski”.

Jachty obrały kurs na Visby na Gotlandii. Stamtąd wystartują do drugiego etapu. Opłyną Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą i wrócą do Sopotu. Pierwszych jednostek w Sopocie spodziewać się można za około tydzień. Cała trasa liczy około 600 mil morskich. Rywalizację, dzięki systemowi YellowBrick, śledzić można na bieżąco na stronie regat www.sailbookcup.pl.

Przez cały czas regat tracking jachtów dostępny będzie również w Informacji Turystycznej w Sopocie na Placu Zdrojowym. Tam również oglądać można, wspomniany wyżej, srebrny puchar.

 

Ewa GÓRSKA, Ziemowit BUJKO

foto: autorzy

 

By kkorpas

6 thoughts on “Najdłuższe regaty na Bałtyku rozpoczęte”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *