Lepszego rozpoczęcia swojej pracy w charakterze pierwszego trenera Arki Hermes Soares Neves nie mógł sobie chyba wyobrazić. Arka w Sosnowcu pokonała Zagłębie 2:1 i w pierwszoligowej tabeli zajmuje czwartą pozycję.

Po trzech miesiącach przerwy spowodowanej zimą i Mundialem znów możemy się emocjonować się rywalizacją na zapleczu Ekstraklasy. Na pierwsze starcie o punkty w 2023 roku gdynianie wybrali się do Sosnowca, aby na Stadionie Ludowym zmierzyć się z Zagłębiem. To przedostatni mecz na tym obiekcie gospodarzy, którzy już za kilka dni przeniosą się na zupełnie nowy, dostosowany do współczesnych realiów stadion.

Podczas zimowej przerwy sporo zmian zaszło w gdyńskim klubie. Rozstano się z trenerem Ryszardem Tarasiewiczem, po którym stery przejął jego asystent – Hermes. W sztabie szkoleniowym pojawił się ponadto Michał Macek. Z zespołem pożegnali się Aleman, Kuzimski, Ziemann i Memić, a w ich miejsce pojawili się Azacki, Camara, Gojny i Capanni. Szeroką kadrę poszerzyli także Szymański i Zieliński w zespole rezerw. Na roszady zdecydowano się, aby wiosną osiągać lepsze wyniki sportowe i wreszcie skutecznie powalczyć o awans do Ekstraklasy.

Wymarzony debiut trenera Hermesa i inauguracja żółto-niebieskich wiosny 2023 roku. Po nieco bezbarwnej pierwszej połowie, druga część meczu zaczęła się od trafienia gospodarzy i można było w tym momencie się mocno zaniepokoić. Żółto-niebiescy jednak nie opuścili głów i ruszyli do ataku, co szybko pozwoliło im nie tylko wyrównać, ale objąć prowadzenie w tym spotkaniu. Wynik 2:1, pomimo okazji z obu stron, nie uległ już zmianie, więc gdynianie w dobrych nastrojach mogli wrócić nad morze i koncentrować się przed kolejnym, bardzo ważnym starciem z Wisłą Kraków.

Galeria zdjęć, Foto: arka.gdynia.pl,

Liczby meczu:

1 – pierwszą bramkę w barwach Arki zdobył Bartosz Rymaniak, pierwszy mecz po dłuższej przerwie rozegrał Daniel Kajzer. Zadebiutowali w barwach gdyńskiego klubu Azacki i Gojny.

8 – tyle żółtych kartek (po 4 dla każdej z drużyn) pokazał sędzia meczu – Patryk Gryckiewicz

10 – po tyle strzałów oddali zawodnicy obu drużyn, przy czym Arka – 5 celnych, o jeden więcej niż rywale.

Kluczowe minuty:

17 – po faulu Michała Marcjanika sędzia konsultował decyzję o kolorze kartki dla kapitana gdynian z wozem VAR. Ostatecznie skończyło się na żółtym kartoniku.

30 – na strzał zza pola karnego zdecydował się Bonecki. Piłka zatrzymała się na poprzeczce, a po odbiciu się od murawy metr przed linią bramkową gdynianie wyekspediowali ją w pole.

49 – z prawej strony zacentrował Borowski, a Sobczak wyprzedził obrońców gości i z kilku metrów skierował piłkę pod poprzeczkę…1:0!

55 – mógł odpowiedzieć Karol Czubak. Doskonałym dalekim podaniem popisał się Rymaniak, piłkę w polu karnym opanował wspomniany Czubak i bez większego namysłu strzelił po ziemi. Niestety piłka minęła światło bramki.

57 – Arka wyrównała. Znów świetne dośrodkowanie w pole karne posłał Rymaniak. Piłka dotarła do głowy Czubaka, który oddał strzał z 6 metrów. Uderzenie zatrzymał Gliwa, ale z dobitką pośpieszył Skóra i z najbliższej odległości trafił do bramki!

62 – Akcję z lewej strony pola karnego sosnowiczan przeprowadził Gojny. Jego dośrodkowanie wybił przed pole karne Gliwa, a futbolówka spadła wprost na nogę Rymaniaka. Prawy obrońca Arki uderzył bez przyjęcia, po czym piłka zatrzepotała w siatce! Pierwszy gol tego zawodnika w barwach Arki! 1:2!

66 – Piłka po strąceniu głową przez Marcjanika trafiła w słupek i odbiła się w okolice, gdzie znajdował się Czubak, ten nie był jednak w stanie złożyć się do celnego strzału.

88 – Kajzer uratował prowadzenie dla Arki. W świetnej sytuacji znalazł się w polu karnym Sobczak, oddał strzał z 14 metrów, który gdyński bramkarz kapitalnie zatrzymał!

Wypowiedzi pomeczowe:

Fortuna 1 liga, kolejka 19: 

Zagłębie Sosnowiec – Arka Gdynia 1:2 (0:0)

1:0 Sobczak 49′

1:1 Skóra 57′,

1:2 Rymaniak 62′

Zagłębie: Gliwa – Borowski, Bodzioch, Jończy, Ziemann – Rozwandowicz, Bonecki, Klupś (70′ Bryła), Wrzesiński, Szumilas (70′ Fabry) – Sobczak.

Trener: Dariusz Dudek

Arka: Kajzer – Rymaniak (90+2′ Stolc), Marcjanik, Azacki, Gojny – Purzycki (70′ Capanni), Gol – Skóra (76′ Stępień), Adamczyk (76′ Żebrowski), Haydary – Czubak

Trener: Hermes

Żółta kartka: Bodzioch, Sobczak, Wrzesiński, Bonecki (Zagłębie) – Purzycki, Marcjanik, Gol, Haydary (Arka)

Sędzia: Patryk Gryckiewicz (Toruń) ; VAR: Wojciech Myć (Lublin)

Widzów: 1811