Wyczekane, pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach koszykarskiej Euroligi Kobiet odniosła gdyńska VBW Arka. Gdynianki pokonały we własnej hali włoską Berettę Familę Schio 71:67

Pierwsza kwarta była wyrównana. Rozpoczęły miejscowe po trafieniu Megan Gustafson. Szybko jednak odpowiedziała Jasmine Keys. Żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć od rywalek, choć w połowie kwarty zaczeła się uwidaczniać lekka przewaga drużyny włoskiej, która po dwóch wolnych Francesci Dotto prowadziła już pięcioma oczkami (13:18), a po chwili dwa punkty dołożyła jeszcze Sandrine Gruda. Zawodniczki Gundarsa Vetry wróciły jednak do gry za spawą trójki Morgan Bertsch, która po chwili celnym lay-upem zmniejszyła straty do 2 punktów. Końcówka była bardzo zacięta, a ostatnie słowo mogło należeć do Alice Kunek, która jednak pomyliła się zza łuku i po 10 minutach był remis (22:22).

Pierwsze minuty drugiej kwarty wyglądały podobnie, choć teraz to Włoszki goniły wynik, a Arka minimalnie prowadziła do chwili, gdy trójką popisała się Dotto, odbierając gospodyniom prowadzenie, a kolejne trzy oczka dołożyła Giorgia Sottana. Gdynianki nagle stanęły. Rzucały, ale piłka nie mogła znaleźć drogi do kosza. Pięciominutowy impas przerwała dopiero Ana-Marija Begić (31:36). Końcówka jednak należała do przyjezdnych, co przypieczętowała Kitija Laksa. Wzięty przez trenera Vetrę czas niczego już nie zmienił i Beretta Famila Schio schodziła na przerwę z ośmiopunktową przewagą.

Po wznowieniu gry miejscowe zdawały sobie sprawę, że nie mogą pozwolić na zwiększenie przewagi i systematycznie zaczęły odrabiać dystans. Sygnał dała Kunek, ale potem sprawy w swe ręce wzięły Gustafson i Bertsch. Przyjezdne się broniły za sprawą Grudy i Laksy, ale napór gdynianek niesionych przez publiczność nie ustawał. Rzutem zza łuku Kunek doprowadziła do remisu (52:52) Czas wzięty przez trenera Georgiosa Dikaioulakosa poskutkował na chwilę ale ostatnie słowo należało znów do VBW Arki, gdy do remisu doprowadziła Kunek (57:57).

Decydującą fazę meczu rozpoczęła co prawda od celnego wolnego Olbis Andre, ale po chwili Begić odebrała gościniom prowadzenie. Na krótko odzyskała je keys, ale dwa celne wolne Romaine Bernies przywróciły status quo. Gdy trafiła Marissa Kastanek, a potem Gustafson, w połowie kwarty gdynianki prowadziły pięcioma punktami (65:60), co spowodowało, że grecki szkoleniowiec włoskiej ekipy poprosił o czas. Nie na wiele się to zdało, ponieważ trójka Kunek, a po chwili celny lay-up Gustafson dały gdyniankom 10-punktowy zapas na ok. 3,5 minuty przed syreną. Trójkę zaliczyła jednak Sottana, a możliwość odniesienia zwycięstwa wpłynęła na koszykarki Vetry paraliżująco. Dwie szybkie straty, wykorzystane bezlitośnie przez doświadczone rywalki i przewaga zmalała do trzech punktów. Trener Vetra postanowił ratować sytuację czasem. Nerwy dawały się we znaki zawodniczkom obu druzym Pudłowały Kunek i Klara Lundquist, a po drugiej stronie Sottana i Gruda. Na 8 sekund przed końcem Laksa fauluje Kunek i Australijka staje na linii wolnych. Pierwszy – trafiony, daje przewagę czterech oczek, drugi – pudło, ale czas biegnie nieubłaganie. Sottana oddaje jeszcze rzut rozpaczy za trzy punkty, nie trafia i zwycięstwo VBW Arki staje się faktem. Najwięcej punktów dla triumfatorek zdobyły Morgan Bertsch – 18 i Alice Kunek – 16, a Megan Gustafson kończy mecz z double double (10 punktów, 10 zbiórek). Sandrine Gruda zdobyła 14 punktów, Giorgia Sottana – 13, a Kim Mestdagh – 12 dla pokonanych. To siódme w historii zwycięstwo gdyńskiej ekipy nad włoską drużyną i pierwsze w obecnym sezonie Euroligi Kobiet.

Wyniki pozostałych spotkań w grupie B:

Dynamo Kursk – SPAR Girona 92:75

Fenerbahce Safiport Istanbul – Sopron Basket 73:47

Galatasaray Istanbul – Basket Landes 83:64

Gdynianki zajmują obecnie w grupie B siódmą lokatę, wyprzedzając swoje środowe rywalki.

Kolejne spotkanie koszykarki z Gdyni rozegrają we wtorek 2 listopada w Mont de Marsan z Basket Landes.