Seria Ironman jest powszechnie uznawana za najbardziej rozpoznawalne zawody triathlonowe na świecie. Tegoroczna edycja imprezy jest wydarzeniem historycznym. „Żelazny” triathlon po raz pierwszy zawitał bowiem do Polski, a wraz z nim – najlepsi zawodnicy z całego globu.

Pierwszy na mecie Ironman 70.3 zameldował się Nils Frommhold. Zabójczy dystans 70.3 mil pozostawił za sobą w czasie 3 godzin, 54 minut i 7 sekund. Drugie miejsce z pięciominutową stratą zajął Anton Blokhin z Ukrainy (3:59:30). Najniższy stopień „pudła” przypadł w udziale Polakowi – Miłoszowi Sowińskiemu (4:02:01).

Niemiecki triathlonista od początku uznawany był za faworyta Herbalife Ironman 70.3 Gdynia. Od 2012 roku regularnie zajmuje czołowe miejsca w zawodach z serii Ironman. Na podium stawał m.in. w Stanach Zjednoczonych (III miejsce, Augusta, 2013 r.), Luksemburgu (II miejsce, Luksemburg, 2014 r.) czy Austrii (II miejsce, St. Pölten, 2015 r.). W najbardziej prestiżowych zawodach triathlonowych na długim dystansie, rozgrywanych na Hawajach, zajął szóste miejsce (2014 r.).

Wśród kobiet najszybsza okazała się Diana Riesler. Niemka cieszy się opinią jednej z najlepszych europejskich triathlonistek. Podobnie jak Frommhold, regularnie zajmuje wysokie lokaty w „żelaznych” zawodach. I miejsce na dystansie Full Ironman w Malezji (Langkawi, 2014 r.) czy III miejsce na dystansie 70.3 w Hiszpanii (Barcelona, 2014 r.) to tylko niektóre z jej sukcesów. W Gdyni wygrała z ponad dziesięciominutową przewagą nad Polkami – Pauliną Kotficą i Ewą Komander. W niedzielnych zawodach wzięło udział ponad 1800 triathlonistów. 

Czas zwycięzcy jest nowym rekordem trasy. Poprzedni należał do zeszłorocznego triumfatora Andreasa Raelerta i wynosił 3:54:44.

W Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia wystartowała czołówka światowego triathlonu oraz najlepsi obecnie zawodnicy z Polski. Etap pływacki najszybciej pokonał Nils Frommhold, który z każdą kolejną konkurencją powiększał przewagę nad rywalami. Jako drugi w strefie zmian zameldował się Anton Blokhin. Pierwszym z Polaków na gdyńskiej plaży był mistrz Polski na tym dystansie – Kacper Adam. Na wyścigu kolarskim klasyfikacja nie uległa zmianie. Frommhold potrzebował zaledwie 2 godzin i 5 minut, aby pokonać odcinek 90 kilometrów. Na trasę półmaratonu wybiegł z kilkuminutową przewagą nad Antonem Blokhinem. Za nimi, niemal równocześnie na Skwer Kościuszki wjechali po pokonaniu 90 km Kacper Adam i Mikołaj Luft. Zaraz po wyjściu ze strefy zmian, Luft wyprzedził Adama. 

W rywalizacji pań bezkonkurencyjna okazała się reprezentantka Niemiec Diana Riesler. Po pływaniu najszybciej na trasę kolarską wyruszyła Polka – Paulina Kotfica. W pogoni za nią ze stratą jednej minuty wyjechały Diana Riesler i Ewa Komander. Riesler szybko dogoniła Kotficę i etap kolarski pokonała najszybciej ze wszystkich zawodniczek. W trakcie półmaratonu Riesler powiększyła przewagę nad Polkami i wbiegła na metę z czasem 4:23:01. 

Swój debiut w triathlonie zaliczył Jasiek Mela, społecznik i podróżnik. Na mecie został powitany owacją na stojąco. W zawodach wzięli udział m.in.: aktorzy, Karolina Gorczyca i Jakub Wesołowski, prezenterzy Beata Sadowska i Maciej Dowbor, oraz wielokrotna mistrzyni świata w kick-boxingu, posłanka Iwona Guzowska

Oficjalny, 12-osobowy team wystawiło także Gdyńskie Centrum Sportu, z m.in. wiceprezydentem Bartoszem Bartoszewiczem oraz dyrektorem GCS Markiem Łucykiem i jego zastępcą Rafałem Klajnertem w składzie.

W Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia nie zabrakło niespodzianek. Przed startem niedzielnej rywalizacji na gdyńskim niebie pojawił się samolot PLL LOT – Embraeer 175 w barwach imprezy, który od grudnia ubiegłego roku  latał na europejskich trasach. W tym czasie przewiózł około 70 tys. pasażerów. W trakcie wykonywania przejścia na niskim pułapie, załoga „pozdrowiła zawodników” machając skrzydłami. 

Trwająca od 7 sierpnia impreza zgromadziła tysiące kibiców, którzy dopingowali zawodników na trasach w Gdyni i Rumi. Tylko w niedzielę uczestników wspierało około 30 tys. osób. Przez trzy dni triathlonowego święta, linię mety przekroczyło łącznie 3000 zawodników – począwszy od piątkowego aquathlonu, poprzez sobotnie wyścigi sprinterskie i sztafety, na niedzielnym dystansie „half ironman” skończywszy.
 
Wyniki Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia 2015:
 
Mężczyźni:
1. Nils Frommhold (Niemcy) – 3:54:07
2. Anton Blokhin (Ukraina) – 3:59:30
3. Miłosz Sowiński (Polska) – 4:02:01
4. Massimo Cigana (Włochy) – 4:02:14
5. Mikołaj Luft (Polska) – 4:03:15
6. Kacper Adam (Polska) – 4:07:51

Kobiety:
1. Diana Riesler (Niemcy) – 4:23:01
2. Paulina Kotfica (Polska) – 4:36:05
3. Ewa Komander (Polska) – 4:36:52 
4. Erika Csomor (Węgry) – 4:41:52
5. Anna Wiese (Polska) – 4:43:50
6. Michelle Vella Wood (Malta) – 4:58:15

W wydarzeniu wzięło udział także wielu amatorów, dla których start w tak prestiżowych zawodach jest spełnieniem triathlonowych marzeń. – Pokonanie tak dużego dystansu wymaga wielu miesięcy ciężkich treningów– mówi Łukasz, jeden z zawodników, którym udało się zakończyć wyścig.

– Triathlon jest wymagającym sportem, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu możliwe jest nie tylko kończenie zawodów, lecz także osiąganie przyzwoitych wyników – komentuje Agnieszka, uczestniczka dystansu sprinterskiego – Jestem pewna, że każdy może spróbować swoich sił, nic nie przebije radości na mecie.

Zanim na trasach pojawili się amatorzy długiego dystansu, z krótkim, sprinterskim dystansem zmierzyło się niemal tysiąc zawodników. Najlepszy okazał się Kacper Stępniak, który na ukończenie trasy potrzebował zaledwie 1 godziny 2 minut oraz 3 sekund. Tuż za nim uplasowali się Małgorzata Szczerbińska (01:08:04) oraz Kamil Magott (01:09:42).

Odległości, z jakimi musieli zmierzyć się sprinterzy, to kolejno: 750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze oraz 5 kilometrów biegu. – Dystans sprinterski jest jednym z krótszych w triathlonie – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, współorganizator, a jednocześnie uczestnik wydarzenia. – Stąd mogą się z nim zmierzyć wszyscy ci, którzy nie czują się na siłach, aby ukończyć połówkę Ironmana, a jednocześnie chcą chociaż w niewielkim stopniu poczuć, jak to jest być „człowiekiem z żelaza” – dodaje.

W wydarzeniu wziął także udział Gdynia Sport Team – zespół triathlonowy składający się z pracowników Gdyńskiego Centrum Sportu. Ich występ był ukoronowaniem dwunastu miesięcy ciężkiego treningu. – Stworzenie Gdynia Sport Team nie tylko miało na celu promocję sportu wśród pracowników naszej instytucji, lecz przede wszystkim było okazją do udowodnienia, że w triathlonie może wziąć udział każdy, niezależnie od poziomu umiejętności – podsumowuje dyrektor Łucyk.

 

 

————————————————

Źródło: www.gdynia.pl

Foto: www.gdyniasport.pl

By kkorpas

One thought on “Historyczny pierwszy podwójny triumf Niemców w Herbalife Ironman 70.3 Gdynia 2015”
  1. Быстромонтируемые здания – это прогрессивные системы, которые различаются повышенной быстротой строительства и гибкостью. Они представляют собой постройки, заключающиеся из эскизно выделанных составных частей или же компонентов, которые способны быть скоро собраны на месте строительства.
    Расчет стоимости быстровозводимого здания обладают гибкостью также адаптируемостью, что дает возможность просто изменять а также трансформировать их в соответствии с нуждами клиента. Это экономически результативное и экологически устойчивое решение, которое в крайние лета приняло маштабное распространение.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *