Sobotnie derby Pomorza rozpoczęły się dobrze dla drużyny prowadzonej przez Leszka Elbickiego. Zespoły znają się bardzo dobrze, gdyż co jakiś czas rozgrywają ze sobą mecze sparingowe. Po pięciu minutach, gdy bramkę zdobyła Katarzyna Skonieczna, Aussie Sylex Sambor prowadził 2:1. Jeszcze w 11 minucie na tablicy wyników widniał remis, a po 20 minutach Vistal prowadził 12:10 i teoretycznie wszystko było jeszcze możliwe.

Wtedy jednak do głosu doszły podopieczne Pawła Tetelewskiego. Od 24 do 38 minuty, gospodynie podkręciły tempo, zdobyły dwanaście bramek tracąc tylko jedną i po bramce Patrycji Kulwińskiej, prowadziły 26:12!

W gdyńskiej ekipie swoje szanse otrzymały zmienniczki, a tczewianki, które nie miały już nic do stracenia zaczęły zmniejszać stratę. W ciągu czterech minut odrobiły cztery bramki, jednak wynik był już na tyle wysoki, że kwestia dwóch punktów była już teoretycznie jasna.

Jeszcze w 56 minucie, gdy swoją czwartą bramkę w meczu zdobyła Emilia Galińska, Vistal Gdynia prowadził 33:22. Na koniec tczewianki odrobiły jeszcze cztery bramki. Wynik meczu ustaliła Magdalena Mazur, która skutecznie wykonała karnego. Co ciekawe w tczewskim zespole aż pięć zawodniczek wykonywało rzuty karne i za każdym razem piłka znajdowała drogę do siatki rywalek.

Zespoły z Gdyni i z Tczewa znajdują się na przeciwnych biegunach superligowej tabeli. Vistal walczy o najwyższe cele, natomiast priorytetem Aussie Sylex Sambora jest utrzymanie w PGNiG Superlidze kobiet. Po tym spotkaniu przepaść dzieląca obie ekipy pogłębiła się.

Vistal już w środę, 12 listopada we własnej hali podejmie KPR Jelenia Góra, a w ostatnim meczu rundy jesiennej zmierzy się w Lublinie z mistrzyniami Polski Selgrosem. Sambor natomiast swoich szans na poprawę miejsca w tabeli szukać będzie w sobotę w meczu z KPR Ruchem Chorzów, a tydzień później zakończy jesień spotkaniem z jeleniogórzankami.

Vistal Gdynia – Aussie Sylex Sambor Tczew 33:26 (20:12)

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Osińska – Janiszewska 6, Niedźwiedź 5, Łabuda 4, Galińska 4, Kozłowska 3, Gutkowska 3, Kulwińska 3, Dorsz 2, Zych 2, Andrzejewska 1, Kobylińska.

Kary: 8 min.

Karne: 4/4.

Aussie Sylex Sambor: Kordunowska-Lupa, Wiercioch – Skonieczna 7, Pasternak 4, Krajewska 3, Strzałkowska 3, Bilenia 3, Olszowa 2, Belter 2, Mazur 1, Szulc 1, Nowicka, Łukasik, Tomczyk.

Kary: 12 min.