Gdynianki bardzo dobrze rozpoczęły gdański turniej. Na początek rywalizowały z zespołem Startu Elbląg. Było to pierwsze spotkanie, w którym wystąpiła w gdyńskich barwach testowana Nina Ribicić. Zdobyła ona dwie bramki. Na boisko wyszły też młode Irena Szwonka, Gabriela Urbaniak, czy Magdalena Mazur.

Pierwsze minuty nie układały się po myśli vistalek. Po bramce Joanny Wagi, przegrywały już 0:4. Później jednak zdobyły osiem bramek z rzędu i po trafieniu Joanny Kozłowskiej, było 8:4 dla Vistalu. Do przerwy prowadził Vistal 13:12.

W drugiej połowie prowadzenie wzrosło nawet do 17:12. Wtedy jednak nastąpił moment dekoncentracji, co wykorzystały elblążanki. Ostatecznie o dwie bramki były jednak podopieczne Pawła Tetelewskiego, 28:26.

Vistal Gdynia – Start Elbląg 28:26 (13:12)

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka – Zych 7, Kobylińska 7, Gutkowska 4, Galińska 3, Kozłowska 2, Ribicić 2, Janiszewska 1, Łabuda 1, Kulwińska 1 oraz Urbaniak, Dorsz, Mazur.

Kary: 8 min.

Karne: 5/5.

Start: Szywierska, Sielicka – Waga 8, Andrzejewska 6, Lisewska 5, Świerżewska 3, Matuszczyk 1, Kwiecińska 1, Pinda 1 oraz Balsam, Dankowska, Gierej, Jędrzejczyk, Szopińska, Romanowicz.

Kary: 4 min.

Karne: 4/5.

W drugim spotkaniu gdynianki spotkały się z litewskim Egle Wilno. Ten mecz nie był już tak wyrównany. Przewaga Vistalu była znaczna, a młode Litwinki dysponujące gorszymi warunkami fizycznymi były bez szans.

Od początku meczu zawodniczki Tetelewskiego zdobywały więcej bramek, niż jedna na minutę! Po kwadransie gry, gdy po raz kolejny na listę strzelców wpisała się Katarzyna Janiszewska, było już 16:5 dla Vistalu. Wyraźna przewaga gdyńskiej drużyny trwała do 38. minuty, gdy prowadziła już 28:10. Przy takim wyniku trudniej było zachować koncentrację, jednak wciąż mozolnie wicemistrzynie Polski powiększały przewagę. Swoją szansę dostały wszystkie zawodniczki, a szczególnie był to bardzo dobry trening dla wchodzących do drużyny. Ostateczny wynik 45:25 dla Vistalu.

To były dwa trochę inne mecze. Pierwszy był bardziej wyrównany. W drugim była widoczna nasza przewaga fizyczna oraz różnica w kulturze gry. Cieszymy się, że wszystkie dziewczyny pograły. Zaczynamy zgrywać się na turniejach, szukamy nowych ustawień na boisku i to jest nasz cel – skomentował Paweł Tetelewski.

Vistal Gdynia – Egle Wilno 45:25 (23:9)

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka – Janiszewska 8, Zych 7, Kobylińska 7, Galińska 4, Kozłowska 4, Urbaniak 4, Łabuda 3, Gutkowska 3, Mazur 3, Dorsz 1, Ribicić 1 oraz Kulwińska.

Egle: Kosiakaite, Stukaite – Repeckaite 10, Norvilyte 6, Spone 4, Zenkovaite 2, Perevkyte 2, Jonaityte 1, oraz Nadzeikaite, Bareikyte, Makovskyte, Sadauskaite.

W drugim dniu zmagań turniejowych Vistal Gdynia pokonał mocny zespół Banika Most 32:27. Oznaczało to, że w niedzielnym finale zagra z HC Gomel.

Przed tym spotkaniem było jasne, że zespół z Gdyni, albo ekipa z Czech zagra w finale gdańskiego turnieju. Spotkanie dwóch najlepszych drużyn nie zaczęło się najlepiej dla Polek, gdyż mistrzynie Czech po bramce Terezy Chmelarovej prowadziły w ósmej minucie 8:5. Później jednak coraz skuteczniej piłki odbijała Małgorzata Gapska.

Nakręciło to pozostałe zawodniczki i po trafieniu Kingi Gutkowskiej, Vistal objął wreszcie upragnione prowadzenie 9:8. Przez długi czas obie drużyny grały bramka za bramkę, aż w drugiej części spotkania w końcu nadszedł znakomity okres gry Vistalu. Świetnie w bramce spisywała się Weronika Kordowiecka, a niezwykle skuteczna była zdobywczyni dziesięciu bramek – Aleksandra Zych. Ostatecznie gdynianki odniosły zasłużone zwycięstwo 32:27.

Cieszę się, że forma strzelecka jest w porządku. Mam nadzieję, że utrzymam podobną dyspozycję i „nie wystrzelam się” przed ligą na samych turniejach. Gdański turniej pokazuje jakie mamy rezerwy. Jestem mile zaskoczona naszą postawą – skomentowała Aleksandra Zych.

Vistal Gdynia – DHK Banik Most 32:27 (16:16)

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka – Zych 10, Kulwińska 5, Kobylińska 4, Gutkowska 3, Łabuda 3, Galińska 3, Janiszewska 1 Dorsz 1, Urbaniak 1, Kozłowska 1 oraz Ribicić, Mazur.

Kary: 8 min. .

Karne: 1/1.

DHK Banik: Mullnerova, Bezpalcova, Smolova – Zachova 5, Gadikova 5, Borovska 4, Matovskova 3, Chmelarova 3, Micinkova 2, Szarkova 2, Sukennikova 2, Jerabkova 1, Gajarska, Martinkova, Ruckova.

Kary: 4 min. (Szarkova 2 min., Jerabkova 2 min.)

Karne: 0/0.

Po wygraniu wszystkich meczów w fazie grupowej, drużyna Vistalu zmierzyła się w finale turnieju z HC Gomel, który z pięcioma punktami na koncie wygrał swoją grupę. Białorusinki dobrze grały tylko na początku spotkania, gdy na tablicy wyników widniał rezultat 4:4. Później przewaga Vistalu Gdynia była wyraźna.

Sygnał do walki dała Monika Kobylińska, która rzuciła cztery bramki w ciągu dziesięciu minut. Później „swoje” dołożyły inne gdyńskie zawodniczki i po trafieniu Anety Łabudy, na pięć minut przed końcem połowy Polki prowadziły już 16:7. Przewaga ta do przerwy zmalała tylko o jedną bramkę, 11:19.

Druga połowa była bardziej wyrównana. Białorusinki, które nie miały nic do stracenia odrabiały dystans i zbliżyły się na cztery bramki różnicy. Był to jednak kres ich możliwości. Mimo, że szansę pokazania się w meczu otrzymały wszystkie gdyńskie zawodniczki, wynik meczu wciąż był pod ich kontrolą i ostatecznie zwyciężyły 31:24, dzięki czemu wyjechały z Gdańska z pucharem!

Aleksandra Zych z 26 bramkami na koncie została najskuteczniejszą zawodniczką turnieju. Tylko jedną mniej rzuciła Monika Kobylińska, więc łącznie dwie gdyńskie prawe rozgrywające rzuciły 51 bramek! Zych otrzymała też nagrodę dla najlepszej obrończyni, a najlepszą bramkarką została Małgorzata Gapska.

HC Gomel – Vistal Gdynia 24:31 (11:19)

HC: Humpel, Burduk – Dubaucowa 8, Szamanowskaja 6, Cyrybka 6, Redka 2, Jaramienka 1, Bołdyriewa 1 oraz Ganiczkina, Misaczenka, Winakurawa, Hrom, Dronawa.

Karne: 6/6.

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka – Kobylińska 8, Janiszewska 5, Łabuda 5, Gutkowska 2, Zych 2, dorsz 2, Urbaniak 2, Kulwińska 1, Kozłowska 1 oraz Mazur, Ribicić.

Kary: 10 min.