Niemcy – Bułgaria

Od początku przewagę zyskali Niemcy, Bułgarzy nieco podciągnęli ale na 1 przerwie technicznej stan meczu 8:6 dla Niemiec. Dobrze gra Christian Fromm, ale Bułgarzy wychodzą na pierwsze prowadzenie w tym meczu 13:12. Trochę gry punkt za punkt, ale na drugiej przerwie po ataku Cvetana Sokołowa prowadzą Bałkańczycy.

Pięknie rozegrał Georgi Bratoev i Sokołow miał czystą siatkę. Teraz grają punkt za punkt. Denys Kaliberda po palcach bloku , a w odpowiedzi piłka po siatce wychodzi w pole. Gyorgy Grozer na 21:20 i serwuje, ale atak Bułgarów w blok i remis. Przy wyniku 22:22 czas dla Niemców.

Po długiej wymianie Todor Aleksiev kończy. Piłka setowa, ale Niemcy blokują tym razem Aleksieva. Rozpoczyna się gra na przewagi. Fromm flotem zagrywa asa i Bułgarzy biorą czas, 25:26. Dwukrotnie Tim Broshog, ale Bułgarzy odpowiadają. Kaliberda atakuje i znów powadzą Niemcy, ale Bułgarzy dochodzą. Piękna kiwka Kaliberdy 29:28. Bułgarzy wyrównują. Robi się 31:31. Po lekkim ataku Kaliberda puszcza piłkę miedzy palcami, ale Niemcy kontrują Bułgarów, po czym po ataku Kaliberdy wychodzą na prowadzenie 33:32. Czas dla Bułgarii. Grozer nie trafia w pole, ale po chwili w kontrataku uderza Fromm i Niemcy znów prowadzą, ale Nikolay Nikolov piorunująco wali ze środka. Znów remis. Ale w tym momencie budzi się Grozer. Najpierw uderza, a następnie kończy serwisem punktowym 34:36!!! Najdłuższy dotychczas set tych mistrzostw dla podopiecznych Vitala Heynena.

W drugim secie 6:2 dla Bułgarii i Niemcy biorą czas. W bloku Sokolov długo wisi w powietrzu i strąca piłkę. Po serwie Nikołowa źle odbierają Niemcy i Junaki schodzą na przerwę prowadząc 8:2. Dominacja biało-zielono-czerwonych. Przy 5:12 Niemcy biorą czas.

Po dłuższej wymianie Viktor Yosifov trafia w ręce Grozera ale piłka spada przed siatką. Bułgar

poprawia zagrywką i robi się 7:15. Atakuje Marcus Boehme, ale oddaje Sokolov i druga przerwa techniczna przy 16:8 dla Bułgarów.

Nikołov dla Bułgarii, Grozer dla Niemców 10:17. Nikołow, potem Bjorn Hoehne. W tym momencie Bratoev popisuje się cudowna kiwką w biegu i 11:20. Niemcy odrabiają kilka punktów i Camillo Placi bierze czas przy stanie 15:21. Niemcy są w gazie, Aleksiev zablokowany 16:21, Todor Skrimov kiwa niecelnie 17:21. Sokolov skutecznie , ale Niemcy odrabiają. Boehme na czystej siatce po krótkiej. Robi się dramatycznie, ale Bułgarzy sprytnie obijają lekko blok. Po dłuższej wymianie znów uderza Grozer, ale Niemcy psują serw. Po ich zagrywce Nikolov lekko po bloku kończy seta 20:25 i 1:1!!!

Początek trzeciej partii to wzajemne błędy zagrywkowe i gra punkt za punkt. Aleksiev po skosie trafia 5:6. Poprawia potężnym „gwoździem” na 5:7. Pierwsza przerwa przy 5:8. Po przewie uderza Fromm. Bratoev kiwa z drugiej piłki i zaskakuje Niemców, ale… psuje serwis. Uderzenie Grozera w blok i potem poprawka i robi się 9:9. I znów gra punkt za punkt. Boehme wpada w siatkę, 12:10 dla Bułgarii. Ale psuje Nikołow.  Za chwilę Sokołow zatrzymany na siatce przez blok i czas dla Placiego

Sędzia odgwizdał punkt dla Bułgarii. Niemcy protestują Grozer i Simon Tischer, kapitan, ale sędzia jest nieugięty, 14:16. Przerwa

Grozer zatrzymany blokiem, Ferdinand Tille nie zdążył i przerwa dla Heynena 14:18.

Kaliberda po przerwie zdobywa kolejny punkt. Aleksiev atakuje skutecznie i Bułgarzy zdobywają za chwilę następne oczko po serwisie. Nikołov atakuje ale sędzia odgwizduje niesioną piłkę. Sokołov poprawia 16:21. Fromm zablokowany przez Sokolova. Czas dla Niemiec.

Fromm po rękach i 19:23. Niemcy jeszcze walczą. Atak Aleksieva chybiony. Ale Grozer w aut i setbol dla Bułgarii. Kaliberda po rękach w aut, ale po chwili Yosifov kończy 25:21. 1:2!!!

4 set rozpoczęli Bułgarzy, ale szybko zrobiło się 4:2 dla Niemiec. Placi bierze czas. Bułgarzy wyrównują i mamy trochę gry punkt za punkt.Bratoev przestrzelił serw. Niemcy zagrali asa i przerwa  8:7. Po przerwie dziewiąty punkt Niemców. Za chwilę zawodnicy Heynena odskakują na 14:11.

Yosifow zablokowany przez Boehme pojedynczo. Druga przerwa techniczna 16:11 dla Niemiec. Po chwili Aleksiev zatrzymany przez blok i 18:12.

Atakuje  Nikolay Penchev a potem Bratoev po odbiorze serwisu i nagraniu na siatkę przez Niemców, 19:14. Za chwilę Iosifov po rękach Niemców i odpowiedź Kaliberdy 20:15. Sokołow dobija po niemieckiej obronie, Grozer w antenkę i robi się dramat, 20:17. Na szczęście uderza Kaliberda po bloku w aut.

Chyba będzie tie break. Aleksiev kiwa, jest 22:18. Vital Heynen bierze czas. Po powrocie na boisko dwa punkty dla Bułgarii.  Nikołov zaserwował w Niemców i robi się 23:21 Ponowny czas. Fromm i set bol, ale czas dla Placiego 24:21. Atakuje Fromm i 25:21 dla Niemiec i 2:2 w setach. Tie Braek!!!

Na początku tie breaka Fromm atakuje w pole 1:0. Sokolov zatrzymany, a potem Kaliberda i 3:0. Sokolov wrzucił za siatkę 3:1, ale dwa punkty dla Niemców i jest już 5:1. przerwa dla Placiego. Bratoev odrobił, ale Kaliberda poprawił na 6:2. Atak Aleksieva po bloku, 6:3, ale z kolei Yosifov psuje serw. Po długiej wymianie atak Sokolova, ale Niemcy odpowiadają i 8:4. Po zmianie stron 9:4, potem 9:5 po ataku Sokołova.

As serwisowy Fromma flotem i 11:5. Grozer nie kończy, ale blokuje atak Bułgarów. 12:5. Czas dla Placiego. Bratoev trafia Tillego, Grozer wyciąga znad ławki, ale Bułgarzy poprawiają 12:7. Straty Bułgarów są jednak zbyt duże. Po pięknej kombinacji podwyższa Grozer. Jest już 13:7, Niemcom wystarcza dwie piłki. Phillipp Collin psuje serw 8:13, jeszcze nie teraz. Czas dla Heynena. Teraz Sokołov psuje zagrywkę i meczbol. Kaliberda, zasłużył w tym meczu na to jak mało kto, kończy 15:9  i 3:2!!! Niemcy wygrywają drugi mecz i prowadzą z pięcioma punktami. Punkt zdobyty przez Bułgarów stawia ich w lepszej sytuacji przed meczem z Rosją.

Na konferencji prasowej trenerzy i kapitanowie wzajemnie się komplementowali. Camillo Placi stwierdził, że jego zespół zagrał bardzo dobre spotkanie, ciekawe od strony technicznej, a najważniejsza różnica tkwiła w umiejętności Niemców atakowania piłek przechodzących przez siatkę po złym odbiorze zagrywki. Vital Heynen oświadczył, że Niemcy popełnili mniej błędów własnych i w tym tkwił klucz do zwycięstwa. Był bardzo powściągliwy, stwierdził, że mistrzostwa nadal trwają i on wcale nie czuje się jeszcze zwycięzcą grupy, ani ćwierćfinalistą. Będzie tak mógł stwierdzić dopiero jutro po wygraniu meczu z Czechami. Rosję mimo porażki z jego zespołem nadal uważa za największego faworyta tego turnieju.

Niemcy – Bułgaria 3:2 (36:34, 20:25, 21:25, 25:21, 15:9)

Niemcy: Kampa, Collin, Kaliberda, Grozer, Broshog, Fromm, Tille (libero) oraz Steuerwald, Hohne, Bohme, Schwarz, Tischer.

Bułgaria: Bratojew G., Nikołow, Aleksiew, Sokołow, Josifow, Skrimow, Salparow (libero) oraz Miluszew, Penczew, Bratojew V.

Sędziowie: Peter Groenewegen, Fabrizio Pasquali

Widzów: 1300

Rosja – Czechy

Na początku meczu miała miejsce kontuzja Davida Konecnego. Po błędzie Evgenya Sivozeleza wynik 2:5. Rosjanie mozolnie odrabiają. As Dimitra Muserskiego i już 5:6. Po serwie Muserskiego zatrzymany na siatce Michal Finger i strata Rosji odrobiona, a po chwili Sborna prowadzi  7:6. Przerwa na życzenie trenera Czech. Po serii szczęśliwych obron Czechów Alexey Spiridonov uderza po rękach w aut. Przerwa techniczna 8:6.

Ondrej Hudecek na 8:7 ale po chwili psuje serw. Rosjanie nie trafiają w pole, ale po kilku ich atakach jest 12:8 i na zagrywce Spiridonov. Pojedynczy blok Fingera 12:10, ale Ondrej Boula psuje serw. 14:10 przerwa dla Czechów

Finger znow pojedynczo blokuje, ale Rosjanie odpowiadają i druga przerwa techniczna 16:12

Kiwka Alesa Holubeca. Finger psuje zagrywkę. Potężny serw Muserskiego, piłka po odbiorze przechodzi z powrotem za siatkę i Nikolay Apalikov kończy akcję.

Finger uderza po ładnym rozegraniu i 18:16. Ofiarne obrony Czechów, ale Rosjanie kończą potężnym uderzeniem ładnie przygotowany atak, 19:17. Blokuje Apalikov 21:17.

Tomas Siroky uderza z krótkiej, ale Czesi za chwilę psują serw. Finger po rękach Rosjan w aut, już 22:19. Muserski w Jana Stokra i 23:19. Finger po bloku Rosjan trafia,  23:20. Po serii kiwek Holubec w ręce Muserskiego i piłka setowa. Dwa setbole Czesi bronią i  Andrej Voronkov bierze czas. Po przerwie Nikolay Pavlov kończy seta potężnym uderzeniem w 6 metr. 25:22 i 1:0!!!

W drugim secie po bloku Muserskiego 2:2, mimo początkowego prowadzenia Czechów. Muserski zatrzymany przez Siroky’ego. Odpłaca w następnej akcji. Sivozhelez z drugiej linii, a po chwili  Spiridonow i 6:4. Po wzajemnie popsutych zagrywkach przy stanie 8:5, pierwsza przerwa techniczna.

Dwa punkty Czechów, najpierw blok-aut, a potem atak, ale Jan Stokr psuje serwis i jest 10:8, bo Pavlov trafia w blok. Czesi atakują w aut bez bloku, 13:9 i czas dla Stewarta Bernarda. Po krótkim odpoczynku Stokr w aut bez bloku 15:9, Sivozhelez po skosie 16:10. Druga przerwa techniczna. Zanosi się na szybkie zwycięstwo Rosjan. Spiridonov na czystej siatce 18:11 i ponowny czas dla Czechów. Po chwili Stokr kończy najpiękniejszą akcję meczu z licznymi obronami i niesamowitymi zagraniami, nawet piętą. Maksim Michajłow przepycha piłkę nad siatką i po chwili jest już 21:13

Apalikov, a potem Kamil Baranek zdobywają po punkcie i już 22:14. Michajłow na raty po rękach bloku lecz Spiridonov psuje serw, 23:15. Ponownie Michajłow i setbol. Czesi bronią dwukrotnie, ale Muserski kończy kiwką nad blokiem 25:17 i 2:0!!!

Po wyrównanym początku trzeciej części meczu Rosjanie odskakują na trzy punkty. 7:3 czas dla Czech. Zatrzymany Stokr  8:3 pierwsza przerwa techniczna. Apalikov przy siatce 9:3

Serwy Muserskiego nie do obrony. Piłka po pierwszym wychodzi w aut, drugi to as, 11:3. Wreszcie psuje kolejna zagrywkę, 11:4. Blok Czechów, ale po chwili Spiridonov nie do zatrzymania. Jiri Kral kończy dłuższą wymianę, ale Sivozhelez się odgryza, 13:6. Po serii ładnych ataków i obron Stokr pudłuje bez bloku lecz Rosjanie za moment psują serw 15:7. Trafia Apalikow, 16:7 i druga przerwa techniczna. Po pauzie gra punkt za punkt, ale za chwilę Rosjanie zdobywają trzy punkty z serwisu Pavlova, w tym jeden to as serwisowy. Wreszcie Pavlov psuje serwis, jest 22:10.  Po chwili jednak Rosjanie odzyskują piłkę i zdobywają jeszcze dwa brakujące punkty. Seta kończy wynik 25:10, a cały mecz 3:0 dla Rosjan!!!

Po meczu Ondrej Hudecek nie krył rozczarowania, stwierdził, że jego drużyna w dwóch pierwszych setach miała problem z atakiem, natomiast w trzecim zawiodło przyjęcie. Jego słowa potwierdził trener Bernard.

Sergey Makarov w imieniu drużyny życzył zdrowia kontuzjowanemu Davidovi Konecnemu. Stwierdził, że gra jego drużyny wyglądała inaczej niż dzień wcześniej. Trener Voronkov oświadczył, że jego zawodnicy wyciągnęli wnioski  z poprzedniego meczu z Niemcami i to było widać. Jest zadowolony z tego, że drużyna podniosła się po porażce i zwyciężyła.

Najważniejszą rzeczą teraz dla nas, jako dla drużyny z punktu widzenia psychologii jest zwyciężać w każdym meczu. Nieważne jakie miejsce po wczorajszej porażce zajmiemy. Musimy wygrywać. Będziemy robić wszystko, by pokazać sobie, że stać nas na dobrą grę, że możemy osiągnąć więcej

Jesteśmy wdzięczni kibicom, że przyjechali tu nas dopingować. Są naszym siódmym graczem i dlatego czujemy się zobowiązani by oni byli zadowoleni z naszej gry – powiedział Andrej Voronkov „Głosowi Gdyni”.

Rosja – Czechy 3:0 (25:22, 25:17, 25:10)

Rosja: Apalikov, Grankin, Siwozhelez, Pavlov, Spiridonov, Muserskiy, Verbov (libero) oraz Makarov, Mikhajlovw, Ilnykh

Czechy: Boula, Holubec, Hudecek, Stokr, Siroky, Konecny, Kopacek (libero) oraz Finger, Hysky, Baranek, Kral, Tichacek.

Sędziowie: Lucian-Vasile Nastase, Epaminond Gerothonodoros