Prawie 12 tysięcy kibiców (wreszcie), śniegowa pierzyna na płycie boiska, najlepszy sędzia świata, gol i czerwona kartka Michała Marcjanika i wygrane derby po 16 latach!

Na ten mecz czekaliśmy długo. Od spadku Arki z Ekstraklasy nie było okazji, by obie drużyny się ze sobą starły. Aż wreszcie nadszedł ten dzień. 24 listopada 2023 roku zakończyło się panowanie Lechii Gdańsk w Trójmieście.

Arkowcy przystąpili do tego meczu z pozycji lidera Fortuna 1 Ligi, po wygranej w poprzedniej kolejce w Sosnowcu.

Derbowy mecz derbowy był 250 spotkaniem w żółto-niebieskich barwach Michała Marcjanika. Nie trzeba pisać, o jakim prezencie z tej okazji marzył wychowanek SI Arki. W 54 minucie sam go sobie sprawił. Nie sposób też nie wspomnieć o arbitrze tego meczu Szymonie Marciniaku, który niespełna rok temu poprowadził finał Mistrzostw Świata, a który z reguły prowadząc mecze w Gdyni dostarczał wielu sporych kontrowersji, także podczas ostatnich derbów Trójmiasta.

Dość niepodziewanym bohaterem meczu od samego początku stał się śnieg, który gęsto pokrył murawę gdyńskiego stadionu i wyraźnie wpływał na boiskowe poczynania.

O pierwszej połowie można powiedzieć, że się odbyła. Zawodnikom trudno było dostosować się bowiemn do nienormalnych warunków. Lekką przewagę do przerwy mieli goście, którzy byli bliżsi zdobycia gola, ale dzięki znakomitej postawie bramkarza Arki Pawła Lenarcika do tego nie doszło.

Emocjami, które pojawiły się w drugiej części tego spotkania można by obdzielić kilka meczów. Rzut karny, dwie czerwone kartki, a na koniec taniec zwycięzców przed „Górką” w rytmie Zorby.

Po tym zwycięstwie Arka mocniej rozsiadła się w fotelu lidera Fortuna 1. Ligi i miejmy nadzieję, że już z niego nie zejdzie. Chciałoby się powtórzyć za Faustem: – Chwilo trwaj, jakże jesteś piękna! 

Galeria zdjęć I, Foto: arka.gdynia.pl

Galeria zdjęć II, Foto: arka.gdynia.pl, Wojciech Szymański

Galeria zdjęć III, Foto: arka.gdynia.pl, Tomasz Duc

Wypowiedzi pomeczowe:

Fortuna 1 liga, kolejka 16: 

Arka Gdynia – Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

1:0 Marcjanik 54′ k.

Arka: Lenarcik – Stolc, Marcjanik, Dobrotka, Gojny – Milewski (90′ Borecki), Gol – Skóra (73′ Lipkowski), Adamczyk (78′ Azacki), Kobacki (90′ Predenkiewicz) – Czubak 

Trener: Wojciech Łobodziński

Lechia: Sarnavsky – Bugaj, Chindris, Olsson, Kałahur (71′ Piła) – Kapić, Biegański (71′ D’Arrigo) – Mena, Sezonienko (62′ Sypek), Khlan – Bobcek (67′ Zjawiński)

Trener: Szymon Grabowski

Żółta kartka: Marcjanik 2x, Skóra (Arka) – Kałahur, Biegański, Chindris, Khlan 2x (Lechia)

Czerwona kartka: Marcjanik (76′ druga żółta) – Khlan (89′ druga żółta)

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock); VAR: Tomasz Marciniak (Płock)

Widzów uprawnionych: 11473


Ze Stadionu Miejskiego: Ziemowit BUJKO,

Foto: arka.gdynia.pl