…Arka na czele. W 42 koszykarskich derbach Trójmiasta Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia nie miała nic do powiedzenia i zdecydowanie uległa Treflowi Sopot 72:92. Gdynianie spadli na ostatnie miejsce w tabeli.

Początek spotkania nie był zbyt ofensywny, ale jednocześnie – bardzo wyrównany. Niezwykle aktywny w swoim debiucie był Bryce Alford, który wyprowadzał swój zespół na prowadzenie. Po późniejszej akcji wykończonej przez Adriana Boguckiego gospodarze uciekali na siedem punktów. Ostatecznie po rzutach wolnych Grzegorza Kamińskiego po 10 minutach było 18:9. Drugą kwartę sopocianie rozpoczęli od serii 0:9 i po trójce Paula Scruggsa był już remis! Dopiero po trzech minutach niemoc Krajowej Grupy Spożywczej Arki przełamał Kacper Marchewka. Później częściej na prowadzeniu byli jednak przyjezdni, bo swoje akcje kończyli chociażby Jarosław Zyskowski i Jakub Musiał. Po kontrze wykończonej przez Aarona Besta prowadzili już ośmioma punktami. W końcówce rzut z dystansu dołożył jeszcze Alford, więc pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 39:43.

W trzeciej kwarcie zespół trenera Wojciecha Bychawskiego walczył o poprawę wyniku – po dwóch akcjach z rzędu Kacpra Gordona wracał nawet na prowadzenie! Później Jakub Schenk ponownie zmieniał sytuację. Dzięki trafieniu z dystansu Andy’ego Van Vlieta Trefl był już lepszy o 10 punktów. Straty jeszcze zmniejszyli Alford i Hrycaniuk, ale po 30 minutach było 59:66. W kolejnej części meczu gospodarze nie zamierzali się poddawać i dzięki zagraniu Adama Hrycaniuka przegrywali już tylko punktem. Ekipa trenera Żana Tabaka serią 0:17 i m.in. po trójkach Van Vlieta oraz akcji Varadiego uciekała aż na 18 punktów. Tego gdynianie nie byli już w stanie odrobić. Ostatecznie Trefl zwyciężył 92:72.

Najlepszym strzelcem gości był Andy Van Vliet z 18 punktami i 5 zbiórkami. W ekipie gospodarzy wyróżniał się Bryce Alford z 26 punktami.

Galeria zdjęć, Foto: plk.pl, Andrzej Romański

Liderzy:

Punkty: Bryce Alford 26 – Andy van Vliet 18

Zbiórki: Grzegorz Kamiński 8 – Jarosław Zyskowski 7

Asysty: Grzegorz Kamiński 5 – Benedek Varadi 9

Orlen Basket Liga, etap I, kolejka 10:

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia – Trefl Sopot 72:92 (18:9, 21:34, 20:23, 13:26)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka: Alford 26, Kamiński 8, Bogucki 7, Szumert 7, Wilczek 6, Pluta 5, Marchewka 5, Gordon 5, Hrycaniuk 3, Czoska 0.

Trener: Wojciech Bychawski.

Trefl: Van Vliet 18, Scruggs 17, Varadi 13, Schenk 9, Zyskowski 9, Barnes 8, Best 6, Musiał 5, Witliński 5, Tomczak 2.

Trener: Żan Tabak

Sędziowie: Piotr Pastusiak, Maciej Krupiński, Paweł Pacek