Wynik spotkania w Toruniu można uznać za niespodziankę, jeśli spojrzymy na „siłę” obu drużyn i cele na ten sezon. VBW Arka przegrała z Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń, a główną postacią Katarzynek była Keishana Washington.

W Grodzie Kopernika pierwsze 10 minut meczu należało do VBW Arki, która wypracowała 11 – punktową przewagę. W kolejnej kwarcie gra się wyrównała, a gospodyniom udało się nawet zmniejszyć straty i połowie wynosiły one osiem punktów (32:40).

Po zmianie stron wydawało się, przyjezdne utrzymają przewagę i zanotują druga wygraną w sezonie. Stało się jednak zupełnie coś innego, a mianowicie coraz bardziej do głosu zaczęły dochodzić zawodniczki prowadzone przez trenera Elmedina Omanicia. Przed ostatnią kwarta oba zespoły dzieło jedno „oczko”, a na prowadzenie zespół z Torunia wyszedł w 36 minucie po trafieniu za trzy punkty Angeliki Stankiewicz. W końcówce skuteczniejsze były ponownie gospodynie, które ostatecznie wygrały. Duża w tym zasługa Keishany Washington – 25 punktów oraz 7 asyst.

Galeria zdjęć, Foto: basketligakobiet.pl

Liderki:

Punkty: Keishana Washington 25 – Micayla Cowling 18

Zbiórki: Asia Strong, La Mama Kapinga Maweja po 7 – Micayla Cawling 10

Asysty: Keishana Washington 7 – Barbora Wrzesiński, Micayla Cawling po 6

Powiedzieli po meczu:

Philip Mestdag (Trener VBW Arka Gdynia) :
Wygrała wola walki i cierpliwość w zespole z Torunia, który nawet przegrywając potrafi się podnieść. Tak też było i w tym meczu, gdzie odrobili kilkanaście punktów straty i zwyciężyli. Rywale wygrali zasłużenie.

Elmedin Omanić (Trener Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń):

Myślę, że ten mecz mógł się podobać kibicom i bardzo dziękuję za obecność na nim. Jeszcze raz chciałbym wyjaśnij, ze chcemy grać jako zespół na „Spożywczaku”, jednak nie jest to zależne od nas. Jeśli chodzi natomiast o mecz, to zagraliśmy z bardzo dobrym zespołem z EuroCup Women. Przez cały tydzień przegotowywaliśmy się do tego meczu, a także na wszystko co rywalki mogą zrobić i czym nas mogą zaskoczyć. Zagraliśmy bardzo dobry mecz, a pomogła nam w tym także zawodniczka z Ukraina – Olena Boiko, która dołączyła do zespołu. Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa, uwłacza patrząc na kolejne mecze z trudnymi rywalami.

Orlen Basket Liga Kobiet, etap I, kolejka 2:

Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń – VBW Arka Gdynia 81:75 (11:22, 21:18, 24:17, 25:18)

Energa Krajowa Grupa Spożywcza: Washington 25, Strong 16, Stankiewicz 11, Ossowska 9, Sobiech 9, Kapinga Maweja 8, Boiko 3, Krupa 0, Urban 0.

Trener: Elmedin Omanić

VBW Arka: Cawling 18 (10 zb.), Puter 10, Miskiniene 10, Wrzesiński 8, Borkowska 8, Żytkowska 5, Bazan 4, Szymkiewicz 4, Podgórna 3, Davis 3, Kastanek 2.

Trener: Philip Mestdagh

Sędziowie: Robert Mordal, Karina Kamińska, Błażej Rymarczyk