Dwóch asyst zabrakło Przemysławowi Żołnierewiczowi do zdobycia triple double w meczu inauguracyjnej kolejki ORLEN Basket Ligi.

Rewelacyjnie w ten mecz weszła Suzuki Arka, a przede wszystkim Grzegorz Kamiński – dzięki jego ośmiu punktom przyjezdni prowadzili już 0:10! Niemoc gliwiczan przerwał po chwili Martins Laksa. Po późniejszej trójce tego gracza gospodarze zbliżali się na trzy punkty, a następnie nawet wychodzili na prowadzenie dzięki m. in. Tomaszowi Śniegowi. Ostatecznie po 10 minutach było 22:20. Na początku drugiej kwarty obie ekipy miały spore problemy z konstruowaniem ataku. Swoją minimalną przewagę cały czas utrzymywała jednak drużyna trenera Pawła Turkiewicza. Mimo niezłej gry ze strony chociażby Maksymiliana Wilczka, to Laksa zapewniał prowadzenie Tauron GTK. Starali się to jeszcze zmienić Andrzej Pluta oraz Kamiński, ale pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 41:35.

Zaraz na początku trzeciej kwarty po rzucie Koby’ego McEwena różnica na korzyść gospodarzy wzrosła aż do 11 punktów. Po chwili i kolejnego akcji Amerykanina wynosiła ona już 18 punktów! Za odrabianie strat wzięli się przede wszystkim oraz Przemysław Żołnierewicz. Dzięki temu drugiemu zbliżyli się na siedem punktów. To nie był koniec! Najpierw trójka Jakuba Szumerta, a później kontra wykończona przez Adama Hrycaniuka pozwoliła im zbliżyć się na zaledwie dwa punkty. Ostatecznie po 30 minutach było tylko 59:58. Suzuki Arka potrzebowała kilku minut w kolejnej części meczu, aby w końcu dzięki trójce Kacpra Gordona wrócić na prowadzenie. Suzuki Arka zaczęła kontrolować wydarzenia na parkiecie, a po rzutach wolnych Pluty była już lepsza o dziewięć punktów. Teraz to Tauron GTK całkowicie zatrzymało się w ofensywie. W końcówce kluczową trójkę trafił Pluta, a gdynianie zwyciężyli ostatecznie 84:73.

Najlepszym strzelcem w zespole gości był Andrzej Pluta z 22 punktami i 5 asystami. Martins Laksa zdobył dla gospodarzy 23 punkty i 4 asysty.

Liderzy:

Punkty: Andrzej Pluta 22 – Martins Laksa 23

Zbiórki: Łukasz Frąckiewicz 9 – Przemysław Żołnierewicz 14

Asysty: Kadre Gray 5 – Przemysław Żołnierewicz 8

ORLEN Basket Liga, kolejka 1:

Tauron GTK Gliwice – Suzuki Arka Gdynia 73:84 (22:20, 19:15, 18:23, 14:26)

Tauron GTK: Laksa 23, McEwen 17, Gray 11, Śnieg 6, Frąckiewicz 5, Busz 5, Henderson 4, Price 2, Bender 0, Palmowski 0.

Trener: Paweł Turkiewicz

Suzuki Arka: Pluta 22, Kamiński 21, Bogucki 12, Żołnierewicz 11, Hrycaniuk 6, Szumert 5, Wilczek 4, Gordon 3.

Trener: Wojciech Bychawski

Sędziowie: Tomasz Trawicki, Bartłomiej Kucharski, Tomasz Trybalski