Po raz pierwszy od kilku lat koszykarki VBW Arki Gdynia nie zagrają o medale. Zawodniczki Jeleny Skerović i Tomasza Cielebąka nie wykorzystały atutu własnego parkietu, przegrywając trzeci mecz ćwierćfinałów Energa Basket Ligi Kobiet z AZS UMCS Lublin 67:74.

Po dwóch zwycięstwach na własnych śmieciach lublinianki rozpoczęły mecz z impetem, chcąc załatwić kwestię awansu już w pierwszym wyjazdowym starciu. W pierwszych minutach meczu ich przewaga osiągnęła 10 punktów.

Gdynianki nie mogły wejść w rytm, niecelne rzuty powodowały frustrację, a różnica oczek nie napawała optymizmem. Nadzieja umiera jednak ostatnia, a żółto-niebieskie miały jej wystarczająco dużo, by walczyć dalej.

Arka musiała się przebudzić i zrobiła to już w trzeciej kwarcie, gdzie po celnych rzutach m.in. Kristiny Higgins oraz Julii Niemojewskiej straty zostały zniwelowane do „tylko” trzech punktów. Tę kwartę gospodynie wygrały 23:13.

Serca zaczęły bić szybciej, a chęć zwycięstwa rosła z każdą sekundą meczu. W hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu czuć było determinację i niezwykłą siłę każdej z zawodniczek VBW Arki Gdynia. Na koniec spotkania, jeszcze wszystko było możliwe, szczególnie po celnym rzucie zza łuku autorstwa najskuteczniejszej w tym spotkaniu Nathalie Fontaine, która doprowadziła do wyniku 67:70. W odpowiedzi jednak z linii rzutów wolnych trafiały kolejno Sparkle Taylor oraz Aleksandra Stanacev, które zakończyły mecz.

Galeria zdjęć, Foto: Piotr Sukiennicki

Liderki:

Punkty: Nathalie Fontaine 23 – Natasha Mack 22

Zbiórki: Kamila Borkowska 9 – Natasha Mack 10

Asysty: Haley Górecki 6 – Aleksandra Stanacev 9

Wypowiedzi pomeczowe:

Jelena Skerović (trener VBW Arka): – Weszłyśmy w mecz ze strachem i niepewnością. Chciałyśmy to wygrać od razu i to wzięło nad nami górę. (…) Wróciłyśmy na parę punktów, ale dwie słabe akcje w obronie, podczas których AZS UMCS Lublin trafił dwie trójki i niewykorzystana szansa w ataku. Niecelny rzut, dużo zamieszania. Ale tak jest. Idziemy dalej

Marissa Kastanek (kapitan VBW Arka): – Takie jest życie. To był dobry sezon, dużo cennego doświadczenia, którego zebrałyśmy. Jako kapitan dziękuje wszystkim: trenerom, klubowi, kibicom, całej drużynie, za to co wspólnie przeżyłyśmy.

Energa Basket Liga Kobiet, play-off, I runda, mecz nr 3:

VBW Arka Gdynia – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 67:74 (17:24, 7:15, 23:13, 20:22)

VBW Arka: Fontaine 23, Górecki 12, Higgins 10, Borkowska 8, Kastanek 4, Niemojewska 4, Szymkiewicz 2, Podgórna 2, Vucković 2, Żytkowska 0.

Trener: Jelena Skerović

Polski Cukier AZS UMCS: Mack 22 (10 zb.), Taylor 21, Zec 11, Trzeciak 8, Stanacev 5, Yurkevicius 4, Ziętara 3, Kuczyńska 0, Zięborska 0.

Trener: Krzysztof Szewczyk

Sędziowie: Michał Sosin, Marcin Koralewski, Jakub Pietrzak


Z hali gier GCS: Ziemowit BUJKO,

Foto: Piotr Sukiennicki