Fatalnie rozpoczęły rok 2023 w Energa Basket Lidze Kobiet koszykarki VBW Arki Gdynia. W hicie 15 kolejki zostały rozbite w Gorzowie 54:81.

Hit w niedzielny wieczór mieliśmy tylko przez kilka minut pierwszej kwarty. Koszykarki z Gdyni po dobrym otwarciu duetu Kristina Higgins – Jasmine Thomas prowadziły 11:7 i było to najwyższe prowadzenie w meczu i trwające niespełna cztery minuty. W gorzowskim zespole od początku szalała Lindsay Allen, która indywidualnymi wjazdami pod kosz podrywała wypełnioną w pełni halę AJP! Do remisu doprowadziła Smith, na prowadzenie wyprowadziła gospodynie Wiktoria Keller i festiwal udanych akcji gorzowskiego zespołu trwał. Po serii 12:00 akademiczki objęły prowadzenie 36:15, a najwyższe wynosiło aż +32 (63:31). Kolejny znakomity mecz zagrała ta, która w spotkaniu z Gdynią miała nie grać! Narzekająca na uraz barku po meczu EuroCup Women Alanna Smith w niedzielę zagrała niespełna 27 minut, ale to nie przeszkodziło jej zdobyć 17 punktów, mieć 14 zbiórek i EVAL 33!

Po raz kolejny wręcz po profesorsku na rozegraniu grała Lindsay Allen – 16 punktów i 5 asysty, ale na słowa pochwały zasługują też nasze rezerwowe! Znakomite zmiany dały Chantel Horvat (11 punktów i 10 asysty) oraz Julia Bazan (9 punktów i 3 asysty). Swoje w defensywie robiła Karolina Matkowska, a po jej akcji 2+1 gorzowska publiczność zgromadzona w komplecie w hali nagrodziła to gromkimi brawami. 13 zwycięstwo w 13 spotkaniach i pewny fotel lidera został w Gorzowie!

W drużynie przyjezdnej tylko Haley Górecki zanotowała dwucyfrową zdobycz punktową, a Natahalie Fontaine i Kristina Higgins do skromnego dorobku dodały po 7 zbiórek.

Wypowiedzi pomeczowe:
Jelena Skerovic (trener VBW Arka): – Gratulacje dla Gorzowa, bo zagrali bardzo dobry mecz. My w tym meczu byliśmy bardzo słabi. Na początku źle graliśmy w obronie, do tego później dołączył atak. Nie wytrzymaliśmy tempa tego spotkania. Bierzemy się dalej do pracy przed kolejnymi spotkaniami.

Magdalena Szymkiewicz (VBW Arka): – Nie wyszłyśmy z głową na ten mecz. Nie byłyśmy skoncentrowane od początku tego spotkania. Wynik mówi sam za siebie. Nie ma co tu dużo opowiadać.

Julia Bazan (PSI Enea): – Agresywna obrona przełożyła się na dobrą grę w ataku. Grałyśmy zespołowo i z tego mamy 16 asyst. Dobra obrona pozwoliła nam swobodnie grać w ataku i dzielić się piłką. Energia, którą dajemy w obronie, od razu przekłada się na nasz atak.

Dariusz Maciejewski (trener PSI Enea): – Rozpoczęliśmy mecz bardzo dobrą energią w defensywie, to ustawiło nam spotkanie i ułatwiło zwycięstwo. Za dużo szachów taktycznych nie było, a więcej decydowało nastawienie mentalne i pozytywna energia. Mieliśmy problemy zdrowotne po meczu EuroCup. Do rozgrzewki nie wiedzieliśmy, czy dwie podstawowe nasze zawodniczki zagrają. To są takie dziewczyny, które, jak im nie urwiesz nogi lub ręki, to i tak będą grały. Są nastawione bardzo pozytywnie do zespołowości, bardzo fajnie współpracują ze sobą. Musi się stać naprawdę coś groźnego, by one na mecz nie wyszły.
Gramy teraz co trzy dni i gratulacje dla Julii, bo zagrała bardzo dobry mecz i dała dobrą zmianę. Z tego się bardzo cieszę, bo  na pozycji U23 potrzebna jest rywalizacja w zespole. Tym meczem Julia pokazała, że mocno wchodzi w rywalizację o minuty na boisku. Cieszą nas zwycięstwa, ale to początki, które mają nas przybliżyć do walki w play-off z pierwszego miejsca. Każdy gracz jest bardzo potrzebny i Julia jest ważnym ogniwem tego zespołu. W sporcie trzeba umieć wygrywać i przegrywać. Każdy mecz jest inny i dobrze, że zdarzają się też porażki w EuroCup Women, bo wiemy nad czym mamy pracować. Mamy swoje cele i te cele krok po kroku realizujemy. Co życie pokaże to zobaczymy, każdy kolejny mecz będzie dla nas istotny.

Energa Basket Liga Kobiet, kolejka 15:

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski – VBW Arka Gdynia 81:54 (24:13, 17:11, 24:13, 16:17)

PolskaStrefaInwestycji Enea: Smith 17 (14 zb.), Allen 16, Horvat 11, Wadoux 10, Senyurek 9, Bazan 9, Keller 6, Matkowska 3, Michniewicz 0, Śmiałek 0.

Trener: Dariusz Maciejewski.

VBW Arka: Górecki 10, Szymkiewicz 9, Higgins 7, Borkowska 6, Żytkowska 5, Fontaine 4, Thomas 4, Podgórna 3, Vuckovic 2, Niemojewska 2, Kastanek 2.

Trener: Jelena Skerovic

Sędziowie: Paulina Gajdosz, Bogna Podkowińska, Paulina Drop