Kiedy?: Sobota/Niedziela 14/15 maja

Gdzie?: ul. Olimpijska (start i meta)

Gran Fondo Gdynia 2022

W najbliższą niedzielę na ulicach Gdyni ścigać się będą kolarze szosowi. W Gran Fondo Gdynia wezmą udział amatorzy, którym nie straszna rywalizacja na „dwóch kółkach”. W związku z zawodami, mieszkańcy Gdyni oraz turyści mogą spodziewać się pewnych utrudnień komunikacyjnych.

Gran Fondo Gdynia to zawody dla wszystkich pasjonatów kolarstwa. W programie są wyścigi dla dzieci już od 5 lat – Gran Fondo Kids. Swoją rywalizację będą też miały całe rodziny lub zawodnicy, którzy przejażdżki na rowerze traktują jako formę aktywnego spędzania czasu. Dla nich przygotowano dystans Family Fondo (24 km). Dla amatorów, którzy cenią sobie rywalizację i chcą poczuć się jak w profesjonalnym peletonie, do wyboru są dystanse: Gran Fondo (137 km) lub Medio Fondo (85 km).

Program imprezy:

Gran Fondo Gdynia to rozrywka dla całych rodzin. Miasteczko kolarskie tętnić życiem będzie już od soboty. O godz. 10:00 na parkingu GCS otwarte zostanie Bike Expo, w którym wystawcy zaprezentują swoje produkty i akcesoria rowerowe. O tej samej godzinie na kolarzy czekać będzie Biuro Zawodów.

W sobotę 14 maja emocjonować będziemy się również zawodami dla najmłodszych kolarzy. W Gran Fondo Kids wystartować mogą dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Rywalizować będą na pętli wokół Stadionu Miejskiego w Gdyni na dystansie od 1000 do 3000 metrów. Początek tych zmagań o godz. 12:00.

Niedziela 15 maja, to już rywalizacja dorosłych kolarzy. O godz. 8:00 na trasę o długości 137 kilometrów prowadzącą z ulicy Olimpijskiej, a następnie malowniczym i pagórkowatym szlakiem po Kaszubach wyruszą fani najdłuższego dystansu – Gran Fondo. Tuż po nich swój wyścig rozpoczną uczestnicy Medio Fondo, a w ostatniej kolejności wystartuje Family Fondo. W każdym przypadku meta również zlokalizowana jest na ulicy Olimpijskiej.

W związku z niedzielną rywalizacją uczestników wyścigu kolarskiego, mieszkańcy Gdyni oraz okolicznych gmin, przez które przebiega trasa, mogą spodziewać się pewnych utrudnień komunikacyjnych. Już od soboty 14 maja zamknięta dla ruchu zostanie ulica Olimpijska, gdzie zlokalizowany jest start i meta zawodów. Ponadto trasa Gran Fondo Gdynia będzie przebiegać następującymi ulicami: ul. Sportowa – w prawo ul. Łużycka – w prawo ul. Stryjska –– prosto ul Małokacka – prosto ul. Chwarznieńska – w prawo ul. Wiczlińska – w lewo ul. Marszewska – prosto ul. Chylońska – w lewo ul. Wejherowska – prosto Wybickiego – prosto Wejherowska – w prawo ul. Dębowa – prosto ul. Oliwska – w lewo ul. Strażacka – w lewo ul. Gryfa Pomorskiego – prosto ul. Czeczewska – w lewo ul. Gdańska – w prawo Kielnieńska – w lewo ul. Szemudzka – prosto ul. Gdyńska – prosto ul. Kartuska – w lewo ul. Szemudzka – prosto Księdza Wincentego Tomaszewskiego – w lewo Wejherowska – prosto DW 224 ul. Wejherowska – prosto Pomorska – prosta Wejherowska – w prawo DW 218 – prosto ul. Wejherowska – prosto ul. Gdańska – prosto ul. Wejherowska prosto – wjazd na drugą pętlę – ul. Wejherowska – prosto Wybickiego – prosto Wejherowska – w prawo ul. Dębowa – prosto ul. Oliwska – w lewo ul. Strażacka – w lewo ul. Gryfa Pomorskiego – prosto ul. Czeczewska – w lewo ul. Gdańska – w prawo Kielnieńska – w lewo ul. Szemudzka – prosto ul. Gdyńska – prosto ul. Kartuska – w lewo ul. Szemudzka – prosto Księdza Wincentego Tomaszewskiego – w lewo Wejherowska – prosto DW 224 ul. Wejherowska – prosto Pomorska – prosta Wejherowska – w prawo DW 218 – prosto ul. Wejherowska – prosto ul. Gdańska – prosto ul. Wejherowska – w lewo Chylońska – prosto ul. Marszewska – w prawo ul. Wiczlińska – w lewo ulica Chwarznieńska – prosto ul. Małokacka – w lewo ul. Olimpijska – META.

Na następujących skrzyżowaniach i odcinkach dróg ustanowione zostaną tzw. śluzy i przewężenia, umożliwiające przejazd w poprzek lub wzdłuż trasy wyścigu:

  • ul. Małokacka – ruch wahadłowy: zapewniony wyjazd i wjazd z/do osiedla Witomino Leśniczówka;
  • ul Chwarznieńska – wydzielony kontrapas od odcinka od ul. Apollina do Rolniczej bez możliwości wjazdu na Obwodnicę Trójmiasta; zapewniony wyjazd z ul. Apollina, Marzanny, Okrężnej, Sosnowej, Uczniowskiej i Widnej w kierunku ul. Rolniczej;
  • ul. Chwarznieńska – wjazd w ul. Widną od strony ul. Rolniczej;
  • ul. Chwarznieńska/Staniszewskiego: śluza umożliwiające dojazd w kierunku Witomina ul. Chwarznieńska i dalej Amona – Apollina i w kierunku Chwarzno – Wiczlino ul. Staniszewskiego – Zaruskiego;
  • wyjazd z Osiedla Sokółka II – ul. Chwarznieńska ruch wahadłowy od Zaruskiego do ul. Wiczlińskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. W związku ze zmianami organizacji ruchu w trakcie zawodów, służby porządkowe Gran Fondo Gdynia będą dbały o zapewnienie możliwości przejazdu i komunikacji w rejonie trasy. Uruchomiona zostanie specjalna infolinia pod numerem 500 261 000. Będzie ona czynna w dniu 14.05 w godz. 9:00 – 20:00 oraz 15.05 w godz. 7:00 – 14:00. Pracownicy infolinii udzielą informacji w zakresie możliwych tras objazdu. Trasy Gran Fondo Gdynia: W trakcie Gran Fondo Gdynia zmianie ulegnie również komunikacja miejska. Dokładne informacje w tym zakresie dostępne są na: www.zkmgdynia.pl. Więcej informacji o Gran Fondo Gdynia na: www.gfseries.pl.

Partnerem zawodów Gran Fondo Gdynia jest Miasto Gdynia oraz Samorząd Województwa Pomorskiego