Po 25 latach polskie rugby powraca na europejski szczyt! W meczu Rugby Europe Trophy na Narodowym Stadionie Rugby Polska pokonała Litwę 43:10 i awansowała na poziom Championship!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nerwowo na boisku w Gdyni było tylko przez pierwsze 20 minut. Wprawdzie już w 3 minucie Polski młyn zameldował się na polu punktowym Litwinów (zdjęcie górne), przyłożył Thomas Fidler, a podwyższył Dawid Banaszek, ale przeciwnicy szybko wyprowadzili kontrę, skrzydłem pobiegł i na 7:5 przyłożył Domantas Bagužis.

Szybko się okazało, że Polacy gry powinni szukać młynem bo w tej formacji nasz zespół miał zdecydowaną przewagę. Litwini mieli problem z utrzymaniem młyna dyktowanego i popełniali przewinienia, po kolejnej powtórce mołdawski sędzia, Eugeniu Procopi przyznał Polakom karne przyłożenie i we wspomnianej 20 minucie nasza ekipa prowadziła 14:5. Do szczęścia brakowało jeszcze dwóch przyłożeń.

Kolejne akcje punktowe oglądaliśmy w 29 i 35 minucie, najpierw przyłożył debiutujący w III linii Siokivaha Taufui Halaifuana, a następnie po akcji atakiem – Michał Haznar. W tym momencie Polacy wygrywali 26:5, a co najważniejsze uzyskali przewagę trzech przyłożeń dającą (przy wygranym meczu) upragniony awans do Championship.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Polacy zepchnęli rywali do obrony i kolejne przyłożenia były tylko kwestią czasu. W 44 minucie polski zespół zdobył piąte przyłożenie na 31:5, po maulu autowym wykonał je Michał Krużycki. W 52 minucie popisał się z kolei atak i punkty przyłożył Krystian Pogorzelski, a w 57 minucie mieliśmy ostatnią, siódmą „piątkę”, którą po maulu autowym zdobył Halaifuana, a tym razem udanie podwyższył Banaszek.

W końcówce Polacy zagrali w podwójnym osłabieniu, najpierw żółty kartonik zobaczył Haznar, a niedługo po nim Quentin Cieslinski, czym ułatwili Litwinom zdobycie jeszcze jednego przyłożenia. Wynik meczu na 43:10 ustalił Arnas Urbonas.

Zwycięstwo nad Litwą z punktem ofensywnym punktem bonusowym oznacza drugie miejsce w tabeli Rugby Europe Trophy i awans na poziom Championship z drużyną Belgii. W kolejnym sezonie oprócz niej Polska zmierzy się z Gruzją, Hiszpanią, Holandią, Portugalią i Rumunią. Nie jest natomiast jasna sprawa ósmej drużyny, Rosja została zawieszona i o tym kto ją ewentualnie zastąpi zadecyduje Rugby Europe.

Przed meczem minutą ciszy i transparentem „Stop War”, w niebiesko-żółtych barwach, obie drużyny uczciły ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Warto zauważyć, że ostatni raz na najwyższym poziomie w Europie polska ekipa grała w sezonie 1996/1997 zajmując trzecie miejsce po zwycięstwie nad Gruzją. Brawa i gratulacje dla zawodników oraz sztabu szkoleniowego, których czeka teraz dużo pracy, ale tylko tak może się rozwijać polskie rugby.

Rugby Europe Trophy:

Polska – Litwa  43:10 (26:5)

Punkty Polska:  Siokivaha Taufui Halaifuana 10 (2P), KP 7, Dawid Banaszek 6 (3pd), Thomas Fidler 5 (P); Michał Haznar 5 (P), Michał Krużycki 5 (P), Krystian Pogorzelski 5 (P).

Punkty Litwa: Domantas Bagužis 5 (P), Arnas Urbonas 5 (P).

Polska: Thomas Fidler (64 Quentin Cieslinski), Grzegorz Buczek- kapitan (80 Ethan Sikorski- debiutant), Radosław Bysewski (48 Craig Bachurzewski), Michał Krużycki (62 Krystian Olejek), Jan Cal (80 Max Loboda), Siokivaha Taufui Halaifuana (78 Arkadiusz Janeczko), Kay Minkiewicz- debiutant, Kacper Palamarczuk- debiutant – Dawid Plichta (80 Mateusz Plichta) – Dawid Banaszek (72 Thomas Fidler, 80 Dawid Banaszek) – Ross Cooke, Daniel Gdula, Michał Haznar, Łukasz Korneć (56 Grzegorz Szczepański) – Krystian Pogorzelski.

Trener: Chris Hitt

Litwa: Vytautas Mudingis, Tomas Zibolis, Domas Mykolas Malinauskas, Povilas Jankauskas, Paulius Strigunas, Tomas Maciulis, Donatas Trumpicks, Zygimantas Radius, Tautvydas Krasauskas, Eimantas Bagarauskas, Jonas Mikalcius, Dovydas Taujanskas, Vytaras Bloskys, Domantas Baguzis, Pedro Soto, Nedas Pocius, Daivaras Jonaitis, Mindaugas Kazlauskas, Airidas Savickas, Zilvinas Kungys, Tomas Bagdonas, Arnas Urbonas, Justinas Vasiliauskas.

Trener: Gediminas Marcisauskas

Żółta kartka: Domas Mykolas Malinauskas (Litwa) – Michał Haznar i Quentin Cieslinski (Polska).

Sędziowie: Eugeniu Procopi – główny; Valerui Chipercean, Anatol Tipa- liniowi (wszyscy Mołdawia); Monika Macoń, Tomasz Stępień- techniczni.