„Pszczółka” użądliła po raz trzeci! Po dwóch porażkach w Lublinie mistrzynie Polski walczyły o przedłużenie serii półfinałowej, jednak ostatecznie po dwóch dogrywkach przegrały trzeci mecz z Pszczółką. Dla lubelskiej ekipy to pierwszy w historii awans do ligowego finału!

Po wygranym rzucie sędziowskim piłka trafiła do Morgan Bertsch, a ta umieściła ją w koszu otwierając wynik. Niemal natychmiast odpowiedziała Aleksandra Stanacev. Remis utrzymywał się przez około 2 minuty, gdy trójkę trafiła Pinelopi Pavlopoulou. Od około połowy pierwszej kwarty po trafieniach Martiny Fassiny i Ivany Jakubcovej zaczęła się uwidaczniać przewaga przyjezdnych, która po 10 minutach wynosiła już 8 punktów (16:24).

W drugiej kwarcie gra się nieco wyrównała. Gdynianki próbowały zmniejszyć dystans, ale „pszczółki” odpowiadały na te akcje. Gospodynie w grze utrzymywała głównie Bertsch, która zdobyła w tej części 10 punktów. Ostatnie trafienie przed przerwą należało jednak do Natashy Mack, co sprawiło, że status quo z pierwszej kwarty zostało utrzymane.

Po wznowieniu serii pierwsze punkty zdobyła Megan Gustafson i wydawało się, że gospodynie szybko odrobią straty. Niestety, Stanacev, Fassina i Mack szybko sprawiły, że przewaga gościń zrobiła się dwucyfrowa, a po trafieniu Kamiah Smalls osiągnęła aż 17 punktów (47:64). Sygnał do odrabiania strat celną trójką dała kapitan Arki – Marissa Kastanek i do syreny udało się odrobić 7 oczek.

W czwartej kwarcie długo utrzymywała się bezpieczna przewaga lublinianek. W końcówce jednak po trafieniu Gustafson gdynianki zwietrzyły szansę. Pavlopoulou trafiła z dystansu i do odrobienia pozostały już tylko cztery oczka, a gdy na ok. 45 sekund przed syreną trafiła Bertsch już tylko punkt dzielił zawodniczki Jeleny Škerović od dogrywki. Jeszcze Arkę odsunęła od niej Fassina, ale celna trójka Kastanek na 7 sekund przed końcem regulaminowego czasy gry spowodowała, że gra zacznie się od nowa.

Dogrywkę lepiej rozpoczęły mistrzynie Polski. Trafienia Gustafson i Magdaleny Szymkiewicz dwukrotnie dawały im prowadzenie. Lublinianki każdorazowo odpowiadały, aż wreszcie po akcjach Mack i Smalls uzyskały czteropunktową przewagę. Na kolejne trafienie Gustafson odpowiedziała celnymi wolnymi znów Smalls. Trójka Kastanek pod koniec 4 minuty dogrywki pozwoliła miejscowym zbliżyć się na punkt. Na 24 sekundy przed syreną na linii rzutów wolnych stanęła Szymkiewicz. Pierwszy rzut – celny, remis, niestety drugi raz piłka do kosza nie wpadła. A jak się miało okazać była to „piłka meczowa”. 88:88, a zatem druga dogrywka.

Początek bliźniaczo podobny do pierwszej dogrywki. Bertsch i Gustafson dla Arki, Aleksandra Trzeciak i Stanacev – dla pretendentek. Niestety, druga część dodatkowego czasu gry wyglądała już inac zej. Najpierw Trójka Stanacev, potem zabójczo skuteczna z wolnych Smalls. Swoje dorzuciła też Mack i trzecie zwycięstwo lublinianek stało się faktem.

Arka zagrała dużo lepiej niż w dwóch poprzednich spotkaniach w Lublinie, jednak w dalszym ciągu nie była to ta sama drużyna co w sezonie zasadniczym. Ponownie zawiodła Alice Kunek (MVP finału z poprzedniego sezonu), która tym razem w ciągu 21 minut uzbierała zaledwie 2 punkty (1 na 6 prób z gry). W oczy raziły zwłaszcza straty gdynianek, aż 25 punktów zespół z Lublina zdobył po stratach rywalek (tylko 9 Arka).

„Królową polowania” została Aleksandra Stanacev, która zakończyła mecz z double double (27 punktów, 10 asyst). Podobnym wyczynem popisały się także w drużynie zwyciężczyń Natasha Mack (26 punktów, 10 zbiórek) i Kamiah Smalls (17 punktów, 10 zbiórek), a w zespole pokonanych Morgan Bertsch (26 punktów, 10 zbiórek) i Megan Gustafson (23 punkty, 10 zbiórek), 12 asyst zapisała na swoim koncie Pinelopi Pavlopoulou. Greczynce do triple double zabrakło zaledwie… jednego trafienia z gry i jednej zbiórki.

Gdyńskie koszykarki czeka jeszcze walka o brązowy medal z ekipą PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.

Energa Basket Liga Kobiet, etap II, play-off, półfinał, mecz 3:

VBW Arka Gdynia – Pszczółka Polski Cukier AZSW-UMCS Lublin 96:102 (16:24, 24:24, 17:19, 21:11, 1d: 10:10, 2d: 8:14)

Stan rywalizacji 0:3,

awans: Pszczółka Polski Cukier AZS-UMCS Lublin

VBW Arka: Bertsch 26 (10 zb.), Gustafson 23 (10 zb.), Kastanek 18, Pavlopoulou 8 (12 as.), Begić 7, Szymkiewicz 5, Borkowska 5, Bazan 4, Kunek 2, Podgórna 0.

Trener: Jelena Škerović

Pszczółka Polski Cukier AZS-UMCS: Stanacev 27 (10 as.), Mack 26 (10 zb.), Fassina 19, Smalls 17 (10 zb.), Trzeciak 6, Niedźwiedzka 4, Jakubcova 3, Kośla 0, Kurach 0, Kuczyńska 0.

Trener: Krzysztof Szewczyk.

Sędziowie: Michał Chrakowiecki, Marcin Koralewski, Cezary Nowicki

Z hali XVII LO w Gdyni: Ziemowit BUJKO,