12 punktów rzuciła Kamila Podgórna (zdjęcie górne), 10 dodała Megan Gustafson i VBW Arka pewnie pokonała wielokrotnego medalistę Energa Basket Ligi Kobiet, Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz. Dominacja mistrzyń Polski była bezdyskusyjna. Chociaż pierwsze punkty w tym spotkaniu padły dopiero po prawie dwóch minutach gry, gdy celną trójką popisała się Marissa Kastanek, to do końca kwarty gdynianki zdołały zdobyć aż 28 oczek.

Impet nieco osłabł w drugiej odsłonie, gdyż Jelena Skerovic swobodnie rotowała składem, dając pograć zawodniczkom mającym na koncie mniej minut. Po 20 minutach przewaga gospodyń wynosiła jednak już 17 punktów (40:23). Mistrzynie Polski miały też w dorobku już 6 trafionych rzutów zza łuku (przy zaledwie jednej trójce gościń).

Po wznowieniu gry, mimo że pierwsze trafienie było dziełem Gustafson, koszykarki znad Brdy w trzy minuty odrobiły 10 oczek. Przerwę za żądanie wykorzystała wówczas trener Skerović. Jej uwagi pomogły zespołowi, który po serii 12:3 odrobił straty z nawiązką.

Na ostatnie 10 minut miejscowe wychodziły mając 18 oczek więcej od rywalek. Zawodniczkom VBW Arki było jednak mało. Zwłaszcza koszykarki występujące dotąd rzadziej chciały pokazać się trenerce z jak najlepszej strony. Ana-Marija Begić i Agata Dobrowolska doprowadziły do 24-punktowej przewagi swojej drużyny (67:43). W ostatnich dwóch minutach gospodynie już nieco odpuściły, a w szeregach bydgoszczanek rozszalała się Karina Michałek, która w ciągu minuty rzuciła 9 punktów. Końcówka jednak należała znów do miejscowych, co Kamila Borkowska przypieczętowała dwoma celnymi rzutami wolnymi.

W drużynie zwycięskiej najlepiej punktowały wspomniane na początku Kamila Podgórna (12 pkt.), która zaprezentowała 100 proc. skuteczność z gry oraz Megan Gustafson, która pomyliła się tylko raz, ale dołożyła 12 zbiórek, notując double double. W ekipie przegranej, jej kapitan, Karina Michałek uzbierała 15 punktów, a Jillian Alleyne 10 razy zebrała piłkę z tablic.

Warto dodać, że podobnie, jak ostatnie spotkanie sezonu zasadniczego VBW Arka swoje mecze rozgrywa obecnie w hali XVII LO przy ul. Wiczlińskiej, gdyż ich macierzysta – zajęta jest przez uchodźców z Ukrainy.

Energa Basket Liga Kobiet, etap II (play off), kolejka 1:

VBW Arka Gdynia – Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 73:58 (28:15, 12:8, 15:14, 18:21)

stan rywalizacji: 1:0

VBW Arka: Podgórna 12, Gustafson 10 (12 zb.), Kastanek 8, Bertsch 7, Kunek 7, Begić 6, Szymkiewicz 6, Bazan 5, Pavlopoulou 5, Dobrowolska 5, Borkowska 2, Rudzka 0.

Trener: Jelena Skerović

Polskie Przetwory Basket 25: Michałek 15, Fontaine 9, Eivery 9, Miskiniene 9, Sobiech 8, Alleyne 3 (10 zb.), Poboży 3, Stankiewicz 2, Zmierczak 0, Zasada 0.

Trener: Piotr Kulpeksza

Sędziowie: Arnauld Kom Njilo, Karol Nowak, Cezary Nowicki

Z hali XVII LO w Gdyni: Ziemowit BUJKO,