Zaczęło się fantastycznie, a skończyło… jak zwykle. GTK Gdynia uległa w hali gier GCS Polskim Przetworom Basket 25 Bydgoszcz 63:75.

Po niespodziewanym sukcesie podopiecznych Karoliny Szlachty w Poznaniu rozbudzone zostały nadzieje, że jeszcze możliwa jest walka o utrzymanie w Energa Basket Lidze Kobiet. Do tego jednak potrzeba zwycięstw. W dzisiejszym spotkaniu wszystko układało się po myśli młodych gdynianek… do przerwy. W pierwszej kwarcie gospodynie nie odstępowały bydgoszczanek na krok. Dobra obrona uniemożliwiała skuteczne zagrania rywalek. To gdynianki dyktowały tempo gry i wybijały przyjezdne z odpowiedniego rytmu. Po pierwszej połowie schodziły na przerwę z sześciopunktową przewagą. (38:32).

Druga połowa rozpoczęła się z korzyścią dla gospodyń. Celne rzuty oddawała Aleksandra Parzeńska. Po asyście Julii Niemojewskiej przewagę powiększały: Anna Wińkowska i Marta Maricnkowska. Tablica nie oszukiwała – GTK Gdynia wyszła na trzynastopunktowe prowadzenie.

Losy spotkania jednak nieco się zmieniły. Niemojewska na swoim koncie już miała 13 asyst, jednakże również 4 faule. Trener Szlachta zadecydowała się na zmianę rozgrywającej i na parkiecie pojawił się chaos. Bydgoszczanki nadrobiły straty i na koniec trzeciej kwarty wyszły na prowadzenie 55:51 i pozbawiły złudzeń koszykarki GTK. W ostatniej części spotkania, gdynianki ostatecznie uznały wyższość przyjezdnych.

Najwięcej punktów dla gościń zdobyły Nathalie Fontaine 16 i Karina Michałek – 14, Jillian Alleyne zebrała z tablic 15 piłek. W zespole pokonanym znów błysnęła Julia Niemojewska, która 17 razy asystowała koleżankom, a najskuteczniejsza była Jowita Ossowska, zdobywczyni 17 „oczek”.

Przed gdyniankami ostatni mecz w rozgrywkach Energa Basket Ligi Kobiet w sezonie 2021/22. W środę 2 marca w hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu w Gdyni, koszykarki podejmą topowy zespół tegorocznej polskiej ligi – BC Polkowice. Ewentualna wygrana w tym spotkaniu, dałaby szansę na utrzymanie się w ekstraklasie.

Wypowiedź pomeczowa:

Karolina Szlachta (trener GTK Gdynia): – Bydgoszczanki pokrzyżowały nasze plany. Myślałyśmy, że uda nam się wywalczyć i zdobyć punkty. W pierwszej połowie było świetnie, w trzecią kwartę również weszliśmy znakomicie. Zminimalizowaliśmy nasze straty, które były zawsze bolączką. Niestety nie zrobiłyśmy tego, o co prosiłam w szatni, czyli zastawiać i zbierać. Zdecydowanie przegraliśmy deskę i to było odzwierciedlenie wyniku meczu.

Podczas sobotniego spotkania zawodniczki, sztab szkoleniowy, pracownicy i kibice solidaryzowali się z Ukrainą. Każdy uczestnik wydarzenia miał wpiętą w marynarkę żółto-niebieską wstążkę, a koszykarki wystąpiły na prezentacji z flagami naszego wschodniego sąsiada. Dodatkowo podczas najbliższych spotkań ligowych będzie można dołączyć do zbiórki na rzecz Ukrainy, przynosząc najpotrzebniejsze rzeczy. Więcej informacji na stronie Facebook: Fundacja Aktywnie i Zdrowo.

Energa Basket Liga Kobiet, etap I, kolejka 21:

GTK Gdynia – Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz – GTK Gdynia 63:75 (12:14, 26:18, 13:23, 12:20)

GTK Gdynia: Ossowska 17, Marcinkowska 12, Wińkowska 10, Parzeńska 8, Piestrzyńska 6, Niemojewska 5 (17 as.), Kobylińska 3, Szulc 2.

Trener: Karolina Szlachta

Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz: Fontaine 16, Michałek 14, Miskiniene 10, Sobiech 9, Poboży 8, Eivery 7, Alleyne 6 (15 zb.), Zasada 3, Zmierczak 2, Krupa 0, Świątkowska 0.

Trener: Piotr Kulpeksza

Sędziowie: Mariusz Nawrocki, Adrian Szczotka, Krzysztof Tuński

Z hali gier GCS: Piotr SUKIENNICKI,