Wydawało się, że GTK Gdynia jest niemal pewnym kandydatem do spadku z Energa Basket Ligi Kobiet. Tymczasem po ostatniej kolejce, gdy gdyńska młodzież po znakomicie rozegranej drugiej połowie, pokonała w Poznaniu gospodynie okazało się, że emocje związane z utrzymaniem jeszcze się nie skończyły.

W zaległym meczu 16. kolejki Basket Ligi Kobiet zmierzyły się w Poznaniu zespoły Enea AZS Poznań oraz GTK Gdynia. Dotychczas Enea AZS w sezonie 2021/22 wygrała 3 mecze, natomiast GTK Gdynia zaledwie 1 spotkanie.

Od początku gra była bardzo wyrównana, a prowadzenie było raz po stronie gospodarzy, a raz po stronie gości. Pierwszą kwartę 7 punktami wygrały poznanianki, natomiast drugą 3 punktami wygrały gdynianki. Enea AZS prowadziła do przerwy 37:33 głównie za sprawą znakomicie dysponowanej Michaeli Houser. Amerykanka przez 20 minut gry miała 70% skuteczność zza linii 6,75 – na 10 oddanych rzutów trafiła 7, notując w pierwszej kwarcie 6 celnych „trójek”. W zespole gości bardzo dobrą partię rozgrywała reprezentująca w poprzednim sezonie barwy Enea AZS Poznań Aleksandra Parzeńska, która zdobyła 16 punktów.

W trzeciej kwarcie poznanianki dały się zaskoczyć bardzo dobrą grą w obronie młodych gdynianek. Nie potrafiły znaleźć rozwiązania i skutecznie atakować kosz rywalek, dodatkowo łatwo tracąc punkty. Szybko po rozpoczęciu drugiej połowy GTK Gdynia wyszła na prowadzenie, którego nie oddała do końca spotkania, systematycznie je powiększając. Na koniec 3 kwarty gdynianki prowadziły 45:50, ale wysoko przegrana 4 kwarta przez poznanianki 5:21 spowodowała, że to przyjezdne cieszyły się niespodziewanie wysokim zwycięstwem w Poznaniu, w którym GTK Gdynia pokonała Enea AZS Poznań 78:55.

Podczas konferencji prasowej powiedzieli:

Karolina Szlachta: (trener GTK Gdynia): – Cieszymy się ze zwycięstwa. Przed nami 2 trudne mecze, ale będziemy w nich walczyli i postaramy się utrzymać w lidze. Bardzo dziękuję swoim zawodniczkom za walkę.

Aleksandra Parzeńska: (zawodniczka GTK Gdynia): – Dziękuję zawodniczkom z Poznania za grę, dziękuję swoim koleżankom za walkę. Pokazałyśmy charakter i walkę do końca. Jestem bardzo dumna z tego. Widać, że warto stawiać na polskich graczy.

Grzegorz Zieliński: (trener Enea AZS Politechnika Poznań): – Gratulujemy Gdyni zwycięstwa. Widać, że zawodniczki są już 2 lata zgrane, jeszcze wzmocnione zawodniczką z Poznania Aleksandrą Parzeńską, która zagrała dzisiaj naprawdę dobre zawody. Chciałem podziękować Darii Marciniak, która tak naprawdę nie powinna dzisiaj grać. Chcieliśmy bardzo to spotkanie wygrać, ale wystarczyło nam siły na 1,5 kwarty. Brakuje nam tempa, energii. Zostały nam 2 mecze co nie zwalnia zawodniczek ani trenerów z walki do końca. Zapraszamy na mecz z Arką Gdynia, aby podziękować zawodniczkom za ten sezon, który był jednym wielkim zarządzaniem kryzysem.

Daria Marciniak: (zawodniczka Enea AZS Politechnika Poznań): – Gratuluję zwycięzcom. W pierwszej połowie walczyłyśmy, potem zabrakło już sił. Niestety nie udało nam się wygrać.