Przerwa świąteczno-noworoczna nie wybiła z rytmu koszykarzy Trefla Sopot, którzy w spotkaniu 17. kolejki Energa Basket Ligi pokonali na wyjeździe GTK Gliwice 82:72

Pierwszy mecz w 2022 roku koszykarze Trefla rozpoczęli w składzie Darrin Dorsey, Yannick Franke, Michał Kolenda, Darious Moten i Josh Sharma. Start rywalizacji należał do gospodarzy – po trójkach Jabarie Hindsa i Filipa Puta oraz trafieniu Daniela Gołębiowskiego, GTK prowadziło 8:0. Impas goście przełamali za sprawą Darrina, a kiedy następne cztery oczka z rzędu zapisał na swoim koncie Josh wydawało się, że sopocianie lada moment odrobią wszystkie straty. Niestety, ekipa Roberta Witki na to nie pozwoliła i ponownie zyskała przewagę po skutecznych zagraniach Kristijana Krajiny. Żółto-czarni nie poddawali się. Tym razem impuls dał Moten – po jego trójce oraz trafieniu z faulem Trefl mógł doprowadzić do wyrównania, jednak amerykański skrzydłowy pomylił się na linii rzutów wolnych. Wykorzystało to GTK, które jeszcze raz „odskoczyło”. Reagował przerwą na żądanie Marcin Stefański, a jego wskazówki przyniosły oczekiwane efekty – po trafieniu Brandona Younga w kontrze był remis, a na 30 sekund przed końcem kwarty Trefl wyszedł na prowadzenie po punktach Pawła Leończyka! Ostatnie słowo tej części spotkania należało do Brandona, dzięki czemu było 24:28.

Druga kwarta rozpoczęła się od celnych prób zza linii 6.75 metra – najpierw zrobił to Michał, następnie odpowiedział Put, a kolejną osobą która celnie przymierzyła z dystansu był Karol Gruszecki. Trójkową serię przerwał Brandon, a jego dwa trafienia pozwoliły sopocianom zyskać dwucyfrową przewagę (27:38). Zespół z Gliwic nie miał jednak zamiaru się poddać – skuteczne akcje Jonathana Williamsa i Krajiny pozwoliły GTK odrobić ponad połowę strat. Na szczęście sopocianie uspokoili grę i nie pozwolili się dogonić. Utrzymywanie przewagi nie było jednak tym, czego oczekiwał trener Stefański i przy 42:46 skorzystał z przerwy na żądanie. Po radach szkoleniowca koszykarze Trefla już do końca kwarty nie pozwolili zdobyć punktów rywalom, a sami dorzucili cztery oczka i w czasie przerwy Trefl był na +8!

Po zmianie stron rywale dążyli do odrabiania strat, ale trójka Kolendy oraz punkty po przechwycie Darrina pozwoliły przyjezdnym zachować inicjatywę, a kiedy drugi raz celnie z dystansu przymierzył Michał, Trefl znowu miał dwucyfrowe prowadzenie (48:58). Od tego momentu gra się wyrównała, ale 27. minuta rywalizacji należała do gospodarzy – najpierw za trzy celnie rzucił Put, a następnie z osobistych nie pomylił się Hinds i gościom zostały zaledwie cztery oczka przewagi.Gliwiczanie poszli za ciosem – po trafieniach Damonte’a Dodda i Aleksandra Wiśniewskiego mieliśmy remis 61:61. Na szczęście sopocianie „obudzili się” w odpowiednim momencie i wrócili na prowadzenie. Na 10 minut przed końcem tablica wyników pokazywała 61:67.

Premierowe trafienie decydującej kwarty zanotował Gołębiowski, ale na jego trójkę dwoma celnymi wolnymi odpowiedział Karol. Pomiędzy 31. a 34. minutą meczu obie drużyny nie grzeszyły skutecznością, ale jako pierwsi przełamali to koszykarze Trefla. Grę na swoje barki wzięli Young i Leończyk, dzięki którym ich zespół zdobył dziewięć oczek z rzędu i wyszedł na najwyższe, czternastopunktowe prowadzenie! Ekipa z Gliwic podjęła jeszcze jedną próbę odwrócenia losów spotkania, ale po trafieniach Hindsa i Wiśniewskiego szybko zareagował trener Stefański – po przerwie wziętej przez niego piłkę w koszu umieścił Dorsey, a dziewiąte zwycięstwo w Energa Basket Lidze przypieczętował Michał Kolenda!

Najwięcej punktów w żółto-czarnym zespole zanotował Brandon Young (16).Najleszy w drużynie gospodarzy był Jabarie Hinds (15 punktów).