Jako zawodniczka była wielokrotną mistrzynią Polski, Czech, Serbii i Czarnogóry, a nawet jeszcze Jugosławii. Zdobywała Puchar Polski i Superpuchar Polski. Karierę zawodniczą zakończyła w Gdyni i z Gdynią związała swoje dalsze zawodowe losy.

Pełniła też i nadal pełni obowiązki pierwszej trenerki reprezentacji Czarnogóry, z którą zagrała w Eurobaskecie 2021, gdzie w walce o ćwierćfinał prowadzona przez nią drużyna uległa gospodarzom – Hiszpanii.

W Energa Basket Lidze Kobiet trenowała rezerwy VBW Arki w postaci GTK. W lidze zbierała cięgi, bo jej najlepsze wychowanki angażowała „starsza siostra”, VBW Arka. Nie zniechęcała się jednak i robiła swoje. Cierpliwie czekała na swoją szansę,.

I oto w dniu swoich urodzin otrzymała ją. Z dniem 23 grudnia 2021 Jelena Škerović została mianowana pierwszym trenerem VBW Arki Gdynia.

`23 grudnia to specjalny dzień nie tylko dla nowej Trenerki Jeleny Škerović, ale również dla naszej całej drużyny! Od dzisiaj ruszamy z treningami z czarnogórską legendą – trenerką reprezentacji Czarnogóry, która uczestniczyła w ostatnich Mistrzostwach Europy oraz zawodniczką naszego klubu w latach 2015– 2018.

Na wstępie współpracy, chcielibyśmy życzyć Trenerce Jelenie wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Z okazji tego święta, życzymy wytrwałości, cierpliwości, ale przede wszystkim radości z czasu spędzonego w Gdyni. Mamy nadzieję, że wspólny cel i dużo chęci do pracy zaprocentuje w dalszych sukcesach drużyny jak i sukcesach szkoleniowych

Trenerko, spełnienia marzeń, szczęścia i uśmiechu każdego dnia.

Zespół i sztab szkoleniowy VBW Arka Gdynia

Redakcja „Sportowa Gdynia” gratuluje Jelenie Škerović wyboru na stanowisko i dołącza się do życzeń.

Oświadczenie Zarządu klubu VBW Arka Gdynia:

Z dniem 22 grudnia 2021 roku Gundars Vetra przestaje pełnić obowiązki Trenera naszej drużyny.

Pragniemy złożyć ogromne podziękowania za poświęcony czas i oddane nam serce.

Foto: FB VBW Arka Gdynia, Agnieszka Modelska

Trener Gundars Vetra przez swoje zacięcie sportowe kształtował nasze charaktery i wytrwałość. To dzięki jego nieocenionej pracy od sezonu 2017/2018, w którym zajęłyśmy 8 miejsce na Mistrzostwach Polski doszłyśmy na sam szczyt – przez brązowy medal Mistrzostw Polski zdobyty w sezonie 2018/19, zdobycie Mistrza Polski, Pucharu Polski oraz Super Pucharu Polski w sezonie 19/20, zdobycie mistrza Polski i Pucharu Polski w sezonie 20/21, po kontynuację walki o obronę tych tytułów w sezonie 21/22. Po latach nieobecności wróciłyśmy na parkiety międzynarodowe staczając zacięte spotkania z najlepszymi drużynami klubowymi Europy, przysparzając radości swoim wiernym kibicom.

Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu Gundarsa Vetry oraz pozostałej kadry trenerskiej gdyńska koszykówka wróciła na poziom, który wpisuje się złotymi głoskami w historię naszego klubu i naszego miasta.

Nigdy nie ma idealnego czasu na rozstanie i zakończenie współpracy, ale ten zwycięski mecz z drużyną Galatasarary Stambuł niech będzie swoistym podsumowaniem i ukoronowaniem pracy naszego Trenera.

TRENERZE! Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w roli szkoleniowca na arenie międzynarodowej.

Bogusław Witkowski, prezes VBW Arka Gdynia


Źródło i foto: FB VBW Arka Gdynia

67 thoughts on “Król odszedł, niech żyje Królowa!”
 1. Almost all of the things you claim happens to be supprisingly appropriate and it makes me ponder why I had not looked at this in this light previously. Your article really did switch the light on for me as far as this particular subject matter goes. Nonetheless there is actually 1 issue I am not really too comfy with so whilst I make an effort to reconcile that with the actual core idea of your issue, permit me see just what all the rest of the readers have to point out.Well done.

 2. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he the truth is purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you change into experience, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Huge thumb up for this weblog post!

 3. You made some first rate points there. I appeared on the web for the issue and located most people will associate with together with your website.

 4. I used to be very happy to seek out this web-site.I wanted to thanks for your time for this excellent read!! I positively enjoying every little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 5. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 6. What i don’t realize is if truth be told how you’re now not really much more neatly-preferred than you may be now. You are very intelligent. You realize therefore significantly in relation to this matter, produced me personally believe it from a lot of numerous angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. All the time deal with it up!

 7. obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the reality nevertheless I will definitely come again again.

 8. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 9. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 10. Excellent web site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you for your effort!

 11. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you

 12. Thanks for another informative website. Where else could I get that type of info written in such a perfect way? I have a project that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 13. Hello there I am so happy I found your site, I really found you by accident, while I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 14. The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, but I actually thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can repair in the event you werent too busy in search of attention.

 15. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 16. I?¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this information So i?¦m satisfied to convey that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot definitely will make sure to don?¦t put out of your mind this web site and give it a look on a continuing basis.

 17. What Is ProDentim? ProDentim is a teeth health supplement developed to repopulate the mouth with good bacteria and improve overall dental health.

 18. Normally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 19. Wonderful goods from you, man. I have take into accout your stuff previous to and you’re simply too excellent. I actually like what you’ve got right here, really like what you are saying and the best way during which you assert it. You are making it entertaining and you continue to care for to stay it sensible. I cant wait to learn far more from you. That is actually a tremendous site.

 20. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Kudos!

 21. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 22. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 23. It’s really a nice and useful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 24. What is CogniCare Pro? CogniCare Pro is 100 natural and safe to take a cognitive support supplement that helps boost your memory power. This supplement works greatly for anyone of any age and without side effects

 25. Needed to compose you that little note just to give many thanks once again about the exceptional suggestions you have shared on this site. It has been so shockingly open-handed of you giving unhampered what a few individuals could possibly have offered as an electronic book in making some bucks on their own, especially given that you could have tried it if you desired. Those pointers likewise worked to provide a easy way to understand that most people have similar keenness much like my own to see many more with reference to this problem. I know there are numerous more pleasurable times in the future for individuals that examine your blog post. fitspresso reviews

 26. Its such as you read my mind! You appear to understand a lot about this, such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with some to force the message home a bit, however instead of that, that is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *