Na Narodowym Stadionie Rugby od godziny 14.00 trwała feta z okazji 25-lecia klubu RC Arka Gdynia. Nie zepsuli jej zawodnicy, pokonując 53:8 MKS Awentę Pogoń Siedlce i odnosząc pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Tuż przed ligowym spotkaniem odbyła się mała ceremonia z udziałem legendarnego Zbigniewa Rybaka, jednego z inicjatorów powstania rugbowej Arki. Całości towarzyszyły odpalone race, które zresztą odpalano także co jakiś czas w trakcie meczu.

Samo spotkanie rozpoczęło z 30-minutowym opóźnieniem, gdyż korek na obwodnicy uniemożliwił przyjazd na czas drużynie gości. Arka do meczu przystąpiła wzmocniona zawodnikiem III linii młyna. Do Buldogów dołączył niespełna 30-letni gracz Frederick Ngoza pochodzący z RPA. Z kolegami zdążył odbyć tylko dwa treningi, ale to po jego akcji pierwsze przyłożenie na 5:3 zdobył Łukasz Kasperek.

Podwyższyć nie zdołał Anton Szaszero, ale zrehabilitował się przy kolejnym przyłożeniu, gdy wykorzystał lukę w defensywie rywali i idealnym podaniem obsłużył Pawła Grzenkowicza. Tym razem Szaszero nie pomylił się przy próbie podwyższenia i kopnął na 12:3.

Trzecie przyłożenie dla gdynian zdobył Karol Lipski i Arka prowadziła już 17:3. Goście poderwali się po punktach Patelesio Siliego, ale jeszcze przed przerwą gospodarze przyłożyli po raz kolejny. Podwyższył Szaszero i na przerwę gdynianie zeszli prowadząc 24:8.

Nie minął kwadrans drugiej połowy, gdy po przyłożeniu Pawła Gajowniczka i kopie Szaszero było już 31:8 dla Arki. Niewiele czasu na przyłożenie potrzebował po wejściu na boisko Krystian Szopa, który położył punkty w 61. minucie (38:8 po podwyższeniu Szaszero). Kolejne dorzucił Sandro Paupunashvilli. Buldogi poczuły przysłowiową krew i grały o to, aby urodziny klubu uczcić jak najwyższym zwycięstwem. Dwoma przyłożeniami popisał się wpuszczony chwilę wcześniej z ławki Adam Litwińczuk i gdyby tylko nieco celniej kopał Szaszero, skończyłoby się jeszcze wyżej niż 53:8.

Trudno jednak, aby ktokolwiek w Gdyni narzekał. To pierwsze zwycięstwo Arki w tym sezonie. Podopieczni Dariusza Komisarczuka poszli za ciosem po remisie ze Skrą i w efektownym stylu zdobyli komplet punktów, łącznie z bonusem za przynajmniej cztery przyłożenia. To wszystko przy głośnym „sto lat” z trybun, bo takie śpiewy towarzyszyły końcowym minutom. Przypomnijmy, że na ligowy triumf Arka czekała od 16 maja, gdy w ubiegłym sezonie ograła u siebie Lechię.

Ekstraliga Rugby, kolejka 4:

RC Arka Gdynia – Awenta Pogoń Siedlce 53:8 (24:8)

Punkty Arka: Adam Litwińczuk 10 (2P), Anton Shashero 8 (4pd), Paweł Gajowniczek 5 (P), Łukasz Kasperek 5 (P), Paweł Grzenkowicz 5 (P), Karol Lipski 5 (P), Krystian Szopa 5 (P), Sandro Papunashili 5 (P), Daniel Podolski 5 (P).

Punkty Pogoń: Patelesio Sili 5 (P) Igor Piątek 3 (K).

RC Arka Gdynia: 1. Bojke (69′ Bartkowiak), 2. Mohyła (72′ Litwińczuk), 3. Kasperek (46′ Papunashvili), 5. Podolski (48′ Zdunek), 4. Zypper, 7. Żarczyński (61′ Ziętkowski), 6. Ngoza, 8. Gajowniczek, 9. Szyc (73′ Przerwa), 10. Shashero
11. Lipski (56′ Szopa), 12. Grzenkowicz, 13. Shoeman, 14. Sirocki, 15. Steindl (63′ Machnio)

Trenerzy: Dariusz Komisarczuk, Paweł Dąbrowski

MKS Awenta Pogoń Siedlce: 1. Rajewski D. (75′ Radzikowski), 2. Chróściel (49′ Mirosz), 3. Tuumotooa, 26. Bareja
4. Olejek, 6. Kargol, 7. Nyaoda, 18. Vertyletskyi, 9. Adamiak, 10. Pątek, 11. Biernacki (64′ Dziedzic), 12. Dąbrowski (61′ Boruc), 13. Sili, 14. Skup, 15. Korneć.

Trener: Giorgi Chubinidze

Sędziowie: Mateusz Ingarden, Daniel Skonieczny, Michał Jaczek

5 thoughts on “Jubileusz okraszony zwycięstwem!”