Pierwsza połowa dla Arki, druga zdecydowanie dla gości. Piłkarze Stomilu oddali na bramkę Arki 16 strzałów (6 celnych), przy 10 (3) gdynian, a mimo to po stronie zysków zanotowali zero.

Arka wygrała 2:0 po trafieniach Mateusza Żebrowskiego i Macieja Rosołka, a goście mogli żałować zmarnowanej szansy z rzutu karnego, którego nie wykorzystał Wojciech Łuczak.

Na pierwszy strzał w tym meczu czekaliśmy do czwartej minuty. Swoją obecność zaznaczył wtedy wracający po kontuzji Juliusz Letniowski, który po raz pierwszy zdecydował się na strzał. Uderzenie zostało zablokowane, dobijać próbował Artur Siemaszko, ale nieznacznie chybił.

W 18 minucie mogło być 1:0 dla Arki. Rosołek zagrał spod linii końcowej pod bramkę Stomilu, gdzie do strzału złożył się Żebrowski. Niestety strzał Mateusza trafił tylko w poprzeczkę, a na dobitkę Adamowi Dei nie pozwolili już obrońcy Stomilu. Cztery minuty później znów pokazał się Letniowski. Najpierw chciał na jeden kontakt rozegrać piłkę z Żebrowskim, ale gdy podanie przecięli obrońcy, sam oddał strzał z 16 metrów, który o kilka centymetrów minął bramkę Michała Leszczyńskiego

W 29 minucie doczekaliśmy pierwszej bramki dla żółto-niebieskich. Deja wykonał rzut wolny z prawej strony pola karnego Stomilu. Piłka spadła na głowę Żebrowskiego, a ten strzałem w dolny róg bramki nie dał szans bramkarzowi na skuteczną interwencję.

Bramka zadziałała ożywczo na przyjezdnych, którzy kilka chwil później oddali pierwszy strzał na bramkę Arki. Jego autorem był Łuczak, a piłka po nogach obrońców wyszła za linię końcową boiska.

W 50 minucie Stomil stanął przed wymarzoną szansą na wyrównanie. Adam Danch ręką zatrzymał zagranie Kokiego Hinokio i sędzia Paweł Pskit wskazał na wapno. Piłkę na 11 metrze ustawił Łuczak, a potem sposób sygnalizowany uderzył w lewy róg bramki Daniela Kajzera. Bramkarz Arki świetnie wyczuł intencje strzelca i rzucił się we właściwym kierunku, ale piłka trafiła w  słupek! Kilka chwil później Sam van Huffel uderzył zza pola karnego, ale Kajzer pozostał niepokonany.

W 55 minucie Żebrowski mógł zdobyć swojego drugiego gola w tym meczu. Otrzymał w polu karnym podanie od Marcusa da Silvy, który pojawił się na boisku od początku drugiej połowy, i przymierzył w kierunku dalszego słupka, lecz po raz drugi w tym spotkaniu trafił w obramowanie bramki. Goście groźnie odpowiedzieli w 64 minucie za sprawą minimalnie niecelnego strzału głową Grzegorza Kuświka. Napastnik Stomilu doszedł do strzału po dośrodkowaniu Łuczaka z rzutu wolnego. Ten sam zawodnik miał świetną okazję już dwie minuty później, gdy nie zdołał skorzystać z idealnego dogrania Janusza Bucholca z prawego skrzydła.

W 67 minucie po raz trzeci tego dnia olsztynian uratował słupek. W polu karnym o piłkę skutecznie z Jurichem Caroliną powalczył Rafał Wolsztyński. Pomimo, że Rosołek samotnie oczekiwał na podanie 8 metrów przed bramką, Wolsztyński zdecydował się osobiście sfinalizować akcję strzałem i trafił w słupek, co spotkało się z ostrą reakcją trenera Dariusza Marca.

Stomil nie rezygnował z walki o bramkę wyrównującą. Szybka akcja w 78 minucie zakończyła się dobrym strzałem Jakuba Mysiorskiego, co jednak fantastycznie wybronił Kajzer. Minutę później strzał van Huffela minął bramkę w znacznej odległości.

W 82 minucie Stomil skonstruował kolejny składny atak zakończony groźnym strzałem. Na szczęście Łuczak minimalnie chybił próbując zaskoczyć gdyńskiego bramkarza strzałem po ziemi. 120 sekund później Kajzer dokonał niemożliwego. Obronił strzał głową Kuświka oddany z trzech metrów! Kapitalnie dogrywał do niego Hinokio. Japończyk z Olsztyna mógł sam zdobyć bramkę, ale jego próba technicznego strzału w 88 minucie okazała się niecelna ledwie o kilkanaście centymetrów.

Stomil stwarzał niezliczoną ilość okazji pod gdyńską bramką, których nie wykorzystywał, zatem… gola zdobyli żółto-niebiescy. Arkowcy skonstruowali składną akcję pod polem karnym gości, wymieniając kilka podań na jeden kontakt. Ostatnia asysta należała do Łukasza Wolsztyńskiego, a nogę przyłożył Rosołek, pakując piłkę do pustej bramki. Kilka chwil później sędzia zakończył spotkanie.

Fortuna 1 liga, kolejka 26:

Arka Gdynia – Stomil Olsztyn 2:0 (1:0)

1:0 Żebrowski 29′,

2:0 Rosołek 90′

Arka: Kajzer – Danch, Marcjanik, Memić (55′ Hosek), Deja, Łabojko (46′ da Silva), Siemaszko (62′ R. Wolsztyński), Letniowski (72′ Ł. Wolsztyński), Hiszpański, Żebrowski, Rosołek.

Trener: Dariusz Marzec

Stomil: Leszczyński – Bucholc, Straus, Remisz, Carolina, Skrzypczak (59′ Kuświk), van Huffel, Hinokio, Mysiorski (89′ Tecław), Sierant (70′ Szczutowski), Łuczak.

Trener: Sylwester Wyłupski

Żółta kartka: Memić, Danch, Hiszpański, Kajzer (Arka) – Łuczak, Kuświk, Straus (Stomil)

Sędzia: Paweł Pskit (Łódź)

Mecz bez udziału publiczności

Ze Stadionu Miejskiego: Ziemowit BUJKO

47 thoughts on “Stomil strzelał, Arka wygrała!”
  1. Great blog post. Things i would like to bring up is that laptop memory should be purchased if the computer can no longer cope with whatever you do with it. One can put in two RAM memory boards having 1GB each, in particular, but not certainly one of 1GB and one having 2GB. One should check the car maker’s documentation for own PC to be certain what type of ram is needed.

2. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

3. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

4. Thank you for another informative blog. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I have a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

5. hello!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I need an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

6. I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve you guys to blogroll.

7. I have observed that in the world today, video games are definitely the latest rage with kids of all ages. There are occassions when it may be extremely hard to drag your family away from the games. If you want the very best of both worlds, there are many educational games for kids. Thanks for your post.

8. I?ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am glad to show that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot no doubt will make certain to don?t put out of your mind this website and give it a look on a relentless basis.

9. I believe that is among the most vital info for me. And i’m glad studying your article. But wanna remark on few general things, The site style is great, the articles is really nice : D. Good activity, cheers

10. Just wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

11. Excellent items from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have obtained here, certainly like what you’re stating and the best way wherein you assert it. You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. That is really a wonderful web site.

12. Thanks for your write-up on the traveling industry. I’d personally also like to include that if you are one senior taking into account traveling, it really is absolutely crucial that you buy traveling insurance for elderly people. When traveling, older persons are at high risk being in need of a medical emergency. Obtaining right insurance policy package for your age group can look after your health and give you peace of mind.

13. One thing I’d like to say is that car insurance cancellation is a dreadful experience and if you are doing the suitable things being a driver you may not get one. Some people do have the notice that they have been officially dumped by their particular insurance company and several have to fight to get extra insurance from a cancellation. Low cost auto insurance rates are usually hard to get from a cancellation. Understanding the main reasons concerning the auto insurance cancellations can help motorists prevent completely losing in one of the most essential privileges accessible. Thanks for the thoughts shared via your blog.

14. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

15. I do believe that a foreclosed can have a major effect on the client’s life. Foreclosures can have a 8 to few years negative relation to a borrower’s credit report. A borrower who may have applied for a mortgage or just about any loans for instance, knows that the worse credit rating is definitely, the more complicated it is for any decent personal loan. In addition, it could possibly affect the borrower’s power to find a respectable place to lease or rent, if that becomes the alternative houses solution. Interesting blog post.

16. Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

17. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and terrific design.

18. Thanks for the tips you have contributed here. Yet another thing I would like to convey is that personal computer memory requirements generally increase along with other developments in the technological innovation. For instance, any time new generations of cpus are introduced to the market, there is certainly usually an equivalent increase in the type calls for of both the personal computer memory in addition to hard drive space. This is because the application operated through these cpus will inevitably surge in power to use the new know-how.

19. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

20. Thank you for another wonderful post. Where else could anyone get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

21. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

22. Thanks for your write-up. What I want to point out is that while searching for a good on the web electronics retail outlet, look for a internet site with entire information on critical indicators such as the level of privacy statement, basic safety details, any payment procedures, and other terms plus policies. Constantly take time to see the help plus FAQ segments to get a greater idea of what sort of shop functions, what they are capable of doing for you, and the way you can make the most of the features.

23. One other thing to point out is that an online business administration training is designed for college students to be able to well proceed to bachelor’s degree programs. The Ninety credit diploma meets the lower bachelor education requirements so when you earn your own associate of arts in BA online, you will have access to up to date technologies in this field. Some reasons why students would like to get their associate degree in business is because they can be interested in this area and want to find the general education necessary in advance of jumping into a bachelor education program. Thanks alot : ) for the tips you actually provide within your blog.

24. You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

25. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to don?t forget this site and give it a glance on a constant basis.

26. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

27. Somebody essentially lend a hand to make critically articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this particular submit extraordinary. Magnificent process!

28. I have figured out some considerations through your website post. One other subject I would like to say is that there are numerous games available and which are designed mainly for preschool age youngsters. They include pattern identification, colors, dogs, and patterns. These typically focus on familiarization rather than memorization. This makes little children engaged without sensing like they are studying. Thanks

29. Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

30. What?s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help other users like its aided me. Good job.