Drugi mecz o mistrzostwo Polski przyniósł nie mniejsze emocje, niż pierwszy. Zwłaszcza w ostatnich 10 minutach, gry kontrolujące cały czas mecz gdynianki zaskoczone zostały dwoma trójkami polkowiczanek. Na szczęście w porę się z tego otrząsnęły i w końcówce pewnie po raz rugi pokonały pretendentki, czym zdecydowanie zbliżyły się do obrony tytułu mistrzowskiego.

Mistrzynie Polski bardzo dobrze rozpoczęły drugie spotkanie finałowe i mimo iż pierwsze punkty zobyły rywalki, po 4 minutach gry prowadziły (12:4), by pierwszą kwartę wygrać (21:14). Duża w tym zasługa skutecznej Alice Kunek oraz Marissy Kastanek, które celnymi rzutami za trzy punkty dały 7 – punktową przewagę.

W drugiej kwarcie w dalszym ciągu przewagę miały miejscowe, które po dwóch trafieniach z rzędu Angeliki Slamovej oraz celnym rzucie Sonji Greinacher miały już 14 “oczek” przewagi (30:16). Gdy wydawało się, że drużyna prowadzona przez trenera Gundarsa Vetrę będzie przewagę powiększać… agresywna i skuteczna obrona CCC przynosiła efekty. Gdy dodatkowo sygnał do odrabiania strat dała celnym rzutem za trzy punkty Klaudia Gertchen, przewaga zaczynała coraz bardziej topnieć. Także przed zakończeniem pierwszej połowy “pomarańczowe” odrabiały w dalszym ciągu straty, które w 20 minucie wynosiły zaledwie trzy “oczka” (35:38). Kunek miała na swoim koncie 12 punktów (5/8 z gry), a u rywalek 9 “oczek” uzbierała Kamile Nacickaite.

Po zmianie stron Arka ponownie wypracowała bezpieczną przewagę (50:37), a zupełnie pogubiona w tym fragmencie drużyna z Dolnego Śląska nie potrafiła wrócić do gry. “Powrót” nastąpił po serii (9:0), która po 30 minutach dała wynik (54:50) i po raz kolejny wszystko było jeszcze możliwe.

W czwartej, jak się okazało, ostatniej kwarcie bardzo słaby początek gospodyń, wykorzystały przyjezdne wychodząc nawet po trafieniach zza linii 6,75 Nacickaite i Aaryn Ellenberg-Wiley na prowadzenie (54:56). Mistrz Polski nie stracił jednak czujności i ponownie wypracował kilka “oczek” przewagi (62:56). Kolejny remis na tablicy wyników pojawił się po serii (6:0) przyjezdnych, jednak na więcej pozytywnych wrażeń i emocji w dniu dzisiejszym CCC nie było stać.

W drugiej połowie z powodu kontuzji parkiet musiała opuścić Weronika Telenga (CCC), a wcześniej taki sam los spotkał Angelikę Slamovą (VBW Arka).

W meczu numer dwa, liderką gdynianek była Alice Kunek rzucając 22 punkty. Nieiele ustępowała jej Marissa Kastanek, zdobywając 17 punktów. Dla przyjezdnych najlepiej punktowała Kamile Nacickaite – 17 oczek. Aaryn Ellenberg-Wiley uzyskała 15 punktów. Trzecie i być może ostatnie spotkanie obędzie się w najbliższą środę o godz. 19:00 w Polkowicach.

Powiedzieli po meczu:

Marissa Kastanek (VBW Arka Gdynia): – To są mecze o mistrzostwo Polski i tutaj nie będzie łatwy punktów czy też łatwych minut na parkiecie, tutaj każdy walczyć o zwycięstwo i drużyna popełniająca mniej błędów może cieszyć się z wygranej. Była dzisiaj świetna energia z ławki, którą dała m.in. Angelika Slamova mająca znakomite wejście w mecz. Mam nadzieję, że jej kontuzja nie okaże się poważna i będzie mogła nam pomóc już za kilka dni.

Keisha Hampton (CCC Polkowice): – Mierzymy się z zespołem, który nie zaznał od bardzo dawna porażki i nie jest łatwe to przerwać. Cieszymy się jednak, że jesteśmy w grze i potrafimy walczyć z tak dobrą drużyną. Dzisiaj popełniliśmy również więcej błędów, co dało niestety drugą porażkę. Przede wszystkim musimy poprawić naszą grę w obronie, gdyż nie jest łatwo zatrzymywać zawodniczki Arki. Momentami nam się to udaje, jednak po chwili tracimy łatwe punkty i nic nie daje odrabianie strat. Wracamy na własny parkiet i liczymy teraz na dwie wygrane u siebie i doprowadzenie do meczu numer pięć.

Karol Kowalewski (CCC Polkowice): – Powiem szczerze, że zaczęliśmy to spotkanie bardzo źle i kompletnie nie rozumiem tego podejścia całego zespołu do tego meczu. Rozpoczęliśmy to tak, jakbyśmy to my prowadzili 1:0, a nie przegrywali 0:1. To my mieliśmy być underdogiem, walczyć i się bić – a tego zdecydowanie na samym początku zabrakło. Wracamy do siebie i nie chcemy kończyć sezonu, a dalej walczyć o mistrzostwo Polski.

Gundars Vetra (VBW Arka Gdynia): – Jest to bardzo trudna seria, oba zespoły grają bardzo twardo i to kończy się większymi bądź też większymi kontuzjami. Jestem bardzo szczęśliwy, że prowadzimy 2:0… jednak to nie koniec i o ostatnie zwycięstwo będzie bardzo ciężko. We wczorajszym spotkaniu bardzo brakowało punktów z “ławki”, teraz to było w postaci dobrej gry Angeliki Slamovej. Jednak bardzo szkoda, że opuściła parkiet z kontuzją. Kolejny mecz zagramy na wyjeździe i to będzie bardzo ciężkie spotkanie, a mamy do niego zaledwie 3 dni. W tym czasie musimy odzyskać trochę świeżości, a także dobrze się do tego meczu przygotować. Zwycięzcą tego meczu zostanie drużyna, która mądrzej przepracuje te trzy dni.