W pierwszych, historycznych derbach Gdyni VBW Arka wysoko pokonała debiutujące w Energa Basket Lidze Kobiet młode koszykarki GTK Gdynia 101:55.

Zawodniczki Arki początkowo miały rozpocząć sezon meczem przeciwko DGT AZS Politechnice Gdańskiej, a podopieczne Jeleny Skerovic miały zagrać z akademiczkami z Uniwersytetu Gdańskiego, ale wskutek pandemii koronawirusa i wycofania się z rozgrywek zespołu AZS Uniwersytet Gdański zdecydowano się dokonać korekty i awansem rozegrać rozegrać pierwsze historyczne derby Gdyni, zaplanowane na 7 kolejkę. Wynik mecz nie budzi zdziwienia, tym bardziej w kontekście niedawno rozegranego meczu o Superpuchar Polski, w którym mistrz kraju zdeklasował wicemistrza. W pierwszych historycznych derbach Gdyni pękła co prawda „setka”, ale też pokonane, w odróżnieniu od bydgoszczanek przekroczyły granicę 50 punktów. Od początku debiutantki zagrały bez respektu dla bardziej utytułowanych koleżanek. Szczególnie aktywne były Julia Niemojewska i Marta Marcinkowska, mające za sobą już występy w Energa Basket Lidze Kobiet w barwach rywalek. Pierwsza kwarta była w miarę wyrównana i zakończyła się siedmiopunktową przewagą mistrzyń.

Drugie 10 minut jednak, to już zdecydowana dominacja koszykarek Gundarsa Vetry. Szczególnie wyróżniała się Laura Miskiniene, która już do przerwy uzyskała double double ( 18 punktów, 13 zbiórek) oraz Alice Kunek, która notowała 67% skuteczności rzutowej. Faworytki wygrały tę część spotkania 34:12 i na przerwę schodziły z 29 punktową zaliczką.

W kolejnych dwóch kwartach przewaga mistrzyń nie była już tak wysoka, aczkolwiek bezdyskusyjna. „Przyjezdne” (GTK występowało w roli gospodarza) dokładały kolejne punkty i mimo ogłuszającego doping publiczności, wspierającej słabszych po celnej trójce Angeliki Slamovej przekroczyły barierę 100 punktów. Ostatecznie mecz zakończył się rezultatem 55 :101.

Mistrzynie Polski w całym spotkaniu pokazały dość skuteczną grę (50%), a ich liderką punktową była wspomniana Laura Miskiniene– 24 punkty oraz 14 zbiórek. Zespół trenera Vetry całkowicie dominował pod tablicami (49 – 22) oraz aż 19 punktów zdobył po faulach rywalek (GTK tylko 6). W zespole GTK całkowicie złożonym z rodzimych zawodniczek, najskuteczniejsza była Julia Niemojewska (20 punktów, 7/18 z gry). W meczu nie wystąpiła Anna Wińkowska, która na wczorajszym treningu doznała kontuzji.

Zawodniczki GTK po mecz założyły koszulki z napisem „Ania, trzymaj się jesteśmy z Tobą”, a na bannerze reklamowym co jakiś czas wyświetlał się napis tej samej treści, informujący o wsparciu dla koszykarki.