Mistrzostwa Europy i Polski w Kitesurfingu

Już 18 sierpnia 2020 ruszają Mistrzostwa Europy połączone z Mistrzostwami Polski w kitesurfingu, w konkurencji Formuła Kite. Po raz pierwszy Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy. Przez 6 dni w Pucku będzie można kibicować czołowym zawodnikom z kraju i za granicy. Wielu z nich to z pewnością przyszli medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, gdzie kitesurfing oficjalnie zadebiutuje jako sport olimpijski.

18 sierpnia br. w Pucku startuje Ford Kuga Formula Kite European Individual Championships. Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Europy odbywają się w Polsce. Będą to równocześnie ostatnie w tym roku zawody z cyklu Ford Kite Cup, który w tym roku odbywa się po raz 15. Ford wspiera zawody od pierwszej edycji, czyli od 2005 roku.

– W 2005 roku, kiedy kitesurfing był praktycznie nieznaną dyscypliną sportu, uprawianą przez nielicznych, my postanowiliśmy rozpropagować go w Polsce. Stworzyliśmy ogólnopolski cykl zawodów, których sponsorem tytularnym została marka Ford. Tak powstał Ford Kite Cup, który kontynuujemy nieprzerwanie od 15 lat. Jest to najdłużej trwający cykl zawodów na świecie. W tym ważnym dla nas, bo jubileuszowym sezonie zostaliśmy także, po raz pierwszy w historii naszego kraju, organizatorami Mistrzostw Europy w kitesurfingu! – mówi Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu.

Podczas mistrzostw, które potrwają do 23 sierpnia, sportowcy będą walczyć o dwa tytuły: Mistrza Europy oraz Mistrza Polski. Tytuł Mistrza Europy przypadnie najlepszemu zawodnikowi rywalizacji, natomiast najlepszemu z Polaków, tytuł Mistrza Polski. Tym samym, jeśli najlepszy w mistrzostwach okaże się Polak bądź Polka, zostaną oni utytułowani podwójnie.

Mistrzostwa Europy to jedne z najważniejszych zawodów w kalendarzu kiteboardera, a w tym roku, z uwagi na pandemię, jedne z niewielu tej rangi jakie zostaną rozegrane na świecie. Do Pucka przyjedzie między innymi sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kitesurfingu (IKA), Markus Schwendtner oraz inni czołowi przedstawiciele instytucji związanych z tą dyscypliną w Polsce i na świecie.

Mistrzostwa rozgrywane są w Formule Kite – wyścigów na hydrofoilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów.

Polskimi faworytami do tytułów mistrzowskich będą miedzy innymi Maks Żakowski, Julia Damasiewicz czy Kuba Jurkowski, którzy w przyszłości będą zapewne także naszą nadzieją olimpijską.

W Mistrzostwach Europy może wziąć udział każdy, kto czuje się na siłach, żeby ścigać się na hydrofoilach. Rejestracji, która zajmuje tylko chwilę, można dokonać poprzez strony IKA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Kiteboardingu). Lista zawodników dostępna pod linkiem:

Kitesurfing to relatywnie młoda dyscyplina sportu. W Polsce przez ostatnie kilkanaście rozwinął się system szkoleń zawodników i instruktorów, między innymi także dzięki utworzonemu parę lat temu Polskiemu Związkowi Kiteboradingu.

Przez te lata udało się skutecznie obalić mit kitesurfingu jako sportu ekstremalnego, dostępnego tylko dla nielicznych śmiałków. Kitesurfing może uprawiać praktycznie każdy o podstawowej sprawności fizycznej, zarówno dziecko jak i bardziej wiekowy miłośnik sportów wodnych. Nie trzeba mieć nadzwyczajnej jak przy windsurfingu, siły czy odwagi by zmierzyć się z nieokiełznaną siłą fal jak w surfingu. Dodatkową zaletą są rozmiary sprzętu, który można swobodnie transportować nawet w zwykłym bagażu lotniczym, a na miejsce skąd wypływa się na kite’cie, czyli spot idzie się tylko z plecakiem i niewielką deską w ręku.

Mistrzostwom jak co roku towarzyszyć będą testy samochodów marki Ford.

Impreza odbędzie się z zachowaniem bieżących wytycznych dotyczących higieny i bezpieczeństwa.

 

OFICJALNY PROGRAM MISTRZOSTW EUROPY W KITESURFINGU (FORMUŁA KITE)  18 – 23. SIERPNIA. 2020 r.

 

18.08.2020 Wtorek 

9:00 – 12:00 Rejestracja

12:30 Trening na wodzie

14:00 – 18:00 Inspekcja sprzętu

19:00 Ceremonia otwarcia.

 

19.08.2020 Środa 

9:00 Spotkanie techniczne.

10:30 Pierwszy możliwy start

 

20-22.08.2020 Czwartek-Sobota 

9:00 Pierwszy możliwy start

 

23.08.2020 Niedziela 

9:00 Pierwszy możliwy start.

18:00 Ceremonia zakończenia i wręczenie nagród

 

Wstęp wolny

Zapraszamy!!!

 

By kkorpas

642 thoughts on “Pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu. Puck zaprasza!!!”
  1. best international online pharmacies: cnadian pharmacy – online pharmacy india
    best online canadian pharmacies – internationalpharmacy.icu They offer the best prices on international brands.

  2. Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing for your rss feed and I hope you write again soon!