Wynik meczu ustalił kolejność na miejsca 2-3 grupie pomorskiej Pucharu Polski rugby. Już wcześnie prawo gry w finale, który odbędzie się 11 lipca o godzinie 16 w Łodzi, zapewniły sobie: wspomniane Ogniwo Sopot i Juvenia Kraków.

Lechia Gdańsk i Arka Gdynia mierzyły się w 61. derbach tych drużyn. Ci pierwsi do tej pory zwyciężali 29 razy, natomiast drudzy – 30, raz był remis.

Wynik spotkania w 8. minucie otworzył Paweł Boczulak po kopie z rzutu karnego. Niedługo potem, w podobnej sytuacji wyrównali goście. Arkowcy poszli za ciosem. Już przed tygodniem pokazali się z dobrej strony w pierwszej fazie gry i podobnie było w sobotę. W 14. minucie „Buldogi” przez kilkadziesiąt sekund próbowali wejść do pola punktowego i w końcu po wymianie podań wzdłuż linii, zespół objął prowadzenie za sprawą Antona Szaszero. Ten sam zawodnik chwilę później podwyższył. 3 minuty potem Ukrainiec znów mógł się cieszyć z kolejnych puntów w występie przeciwko swojej byłej drużynie. Grał w niej bowiem wiosną 2018 roku. Wykorzystał błąd Roberta Wójtowicza i samodzielnie przebiegł przez pół boiska z piłką.

Z czasem do głosu zaczęli dochodzić jednak gospodarze. Końcówka pierwszej części spotkania należała właśnie do Lechii, bo w 30. minucie strata zmalała za sprawą Igora Olszewskiego. Boczulak próbował podwyższyć, jednak piłka nie trafiła między słupy. Kilka chwil później Adrian Sajdowski przypunktował z prawego skrzydła, choć Arka długo odpierała ataki rywali. Tym razem do kopnięcia podszedł Bartosz Kruszyński, jednak jego próba także nie została wykorzystana. Biało-zieloni zdążyli odrobić straty i ostatecznie objąć prowadzenie przed przerwą.

Po zmianie stron tempo nieco opadło. Oba zespoły popełniały więcej błędów, ale w końcu w 64. minucie kolejne przyłożenie zaliczył Szaszero. Przejął jajo po podaniu Szymona Sirockiego, który wszedł na boisko w drugiej połowie. Zaledwie dwie minuty jednak trwało prowadzenie gości, bo po składnej akcji zespołu pierwsze tego dnia punkty zdobył Marek Płonka, który znalazł lukę między zawodnikami Arki. Podwyższenia nie wykorzystał jednak Kruszyński. Lechiści dobrze radzili sobie w formacji młyna, co pokazała akcja z 74. minuty, gdy drugie przyłożenie zaliczył Olszewski.

– Muszę przyznać, że meczów pucharowych nie traktowaliśmy w ten sposób, żeby wygrywać za wszelką cenę. Porażka z Ogniwem Sopot była dotkliwa, ale my i oni gramy o różne cele. W tym spotkaniu musieliśmy się jednak podnieść i chcieliśmy zwyciężyć. Najważniejsze, że ogrywamy wielu młodych zawodników. Wygrana cieszy, bo ostatnie dwa tygodnie były solidnie przepracowane. Prowadzenie zmieniało się kilka razy, ale to gra dyktowała warunki. Na dobrą sprawę sami narobiliśmy sobie kłopotów po swoich błędach. Cieszy to, że robimy progres i Arka też, bo takich rywali w derbach nam potrzeba. Jeden napędza drugiego i oby tak dalej – powiedział po zwycięstwie trener Lechii Jurij Buchało.

Dzięki wygranej, zespół z Gdańska zajął drugie miejsce w grupie pomorskiej. Arka z dwiema porażkami ulokowała się na trzeciej pozycji, natomiast liderem już przed tygodniem zostało Ogniwo Sopot, które 11 lipca, o godz. 16, na neutralnym boisku zmierzy się w finale z Juvenią Kraków. 

 

Galeria zdjęć z meczu I, Foto: FB RC Lechia Gdańsk, Wojciech Szymański

Galeria zdjęć z meczu II, Foto: FB Lechia Gdańsk, Yoorek Czapkowski

 

Puchar Polski Klubów Ekstraligi Rugby:

RC Lechia Gdańsk – RC Arka Gdynia 30:22 (20:17)

 

Punkty Lechia: Igor Olszewski 10, Marek Płonka 5, Adrian Sajdowski 5, Kewin Bracik 5, Paweł Boczulak 3, Bartosz Kruszczyński 2.

Punkty Arka: Anton Szaszero 22

Lechia: Olszewski, Wieczorkowski (32 Kacprzak), Witoszyński – Lademann (72 Górniewicz), Krużycki – Kossakowski, Płonka (72 Gardziewicz), Smoliński – Boczulak (41 Janeczko) – Wójtowicz – Sajdowski, Wesołowski, Bracik, Kruszycki – Niespodziany.

Trener: Jurij Buchało

Arka: Bartkowiak (41 Plichta), Bojke, Kasperek (59 Derwis) – Zdunek (60 Sirocki), Zypper – Kuzimski, Ziętkowski, Gajowniczek – Szyc – Szablewski – Wolszon (41 Klein), Cichosz, Szaszero, Tuczyński – Dąbrowski.

Trener: Dariusz Komisarczuk

 

Sędzia: Mirosław Szczepański

 

 

—————————————–

Źródło: Trojmiasto.pl

 

 

By kkorpas

4 thoughts on “Lechia lepsza od Arki w pucharowych derbach Trójmiasta w rugby!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *