Volvo Gdynia Sailing Days

Z uwagi na sytuację pandemiczną Polski Związek Żeglarski zmuszony był przenieść coroczny festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days. Według planu impreza miała się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku. Nowy termin zostanie ogłoszony niebawem, wstępnie będzie to przełom sierpnia i września 2020 roku. 

Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni do końca czekały na rozwój sytuacji pandemicznej licząc, że Gdynia Sailing Days uda się zorganizować w zakładanym terminie. Jednocześnie prowadzone były szerokie konsultacje z międzynarodowymi i polskimi stowarzyszeniami klas regatowych. 

– Gdynia Sailing Days to bardzo duża impreza międzynarodowa. Przy organizacji musimy brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale też na świecie. Celem nadrzędnym jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, trenerom, sędziom i innym uczestnikom imprezy. Dziś już wiemy, że lipcowy termin jest nierealny. Moglibyśmy co prawda próbować organizacji regat w jakiejś mocno ograniczonej wersji, ale Gdynia Sailing Days to nasza wizytówka i marka ceniona w żeglarskim świecie. Nie chcemy robić niczego na „pół gwizdka”, dlatego podjęliśmy decyzję o przeniesieniu imprezy licząc, że w ciągu tych trzech miesięcy sytuacja się ustabilizuje – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Najbardziej prawdopodobnym terminem jest przełom sierpnia i września 2020 roku. W dniach 30 sierpnia – 6 września w Gdyni odbędą się mistrzostwa Europy klasy Finn seniorów i młodzieżowców, które pierwotnie miały być częścią Gdynia Sailing Days, ale już wcześniej zostały przeniesione i połączone z zaplanowanymi na ten termin mistrzostwami Europy klasy Finn Masters. Teraz Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni szukają możliwości połączenia wszystkich imprez w nowym terminie. PZŻ finalizuje też rozmowy ze sponsorem tytularnym Gdynia Sailing Days.

– Sytuacja, w której się znajdujemy jest bezprecedensowa, dlatego musimy działać niekonwencjonalnie. Jestem przekonany, że tak samo dobrze, jak teraz, będziemy przygotowani w sierpniu i wrześniu. Połączenie wszystkich imprez w jedną z pewnością podniesie też rangę zbliżających się regat – mówi Przemysław Dalecki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, mistrzostwa Europy klasy Finn. Na starcie, w regatach różnej rangi stanąć mają też żeglarze takich klas, jak: Laser, Laser Radial, Laser 4.7, Optimist, Techno, L’Equipe, Cadet, RS:X, 29-er, Skippi, Open Skiff, Nacra 17, Hobbie Cat 16, A-Class, Formula Open, zaplanowane są także zmagania w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej i Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. 

Z programu regat wypadły Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w klasie 470. Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy 470 podjęło taką decyzję z uwagi na pandemię koronawirusa COViD-19.

– Organizacja tak dużej imprezy w dobie pandemii nie jest łatwa, ale nie po to włożyliśmy tyle wysiłku w opracowanie procedur umożliwiających odblokowanie regat, by się poddawać. W tym roku motywem przewodnim regat jest bezpieczeństwo. Musimy działać w ramach obowiązujących przepisów, stąd też nie odbędą się tradycyjne imprezy towarzyszące na brzegu. Tradycyjnie już zadbaliśmy o mocne akcenty sportowe. Volvo Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy. Bardzo dziękuję wszystkim partnerom, w tym firmie Volvo Car Poland za to, że w tych trudnych czasach są z nami. Cieszę się bardzo, że razem z Volvo i z miastem Gdynia możemy budować markę największej i najlepszej imprezy żeglarskiej w Polsce, jaką bez wątpienia jest Volvo Gdynia Sailing Days. Jestem szczęśliwy, że nasza współpraca trwa, bo polskie żeglarstwo na tym korzysta w wymierny sposób – mówi Tomasz Chamera.

Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. Nie ma na świecie takiej drugiej marki samochodowej, która byłaby tak silnie związana z żeglarstwem jak Volvo. Można powiedzieć, że żeglarstwo jest wpisane w DNA Volvo. Świadczy o tym nie tylko zaangażowanie w liczne, żeglarskie projekty na całym świecie, ale też fakt, że marka przez wiele lat organizowała regaty Volvo Ocean Race. Długoletnie partnerstwo i zaangażowanie w Gdynia Sailing Days świadczy o tym, że Volvo traktuje mecenat nad żeglarstwem jako misję.

– Volvo Gdynia Sailing Days to największe regaty w Polsce gromadzące co roku tłumy fanów żeglarstwa. Wspieramy je już po raz dziewiąty. Bardzo cieszymy się, że mimo pandemii to ważne wydarzenie nie zostało odwołane, lecz jedynie przesunięte. Wierzymy, że jest to prawdziwa kuźnia talentów, z której będą wywodzić się przyszli mistrzowie świata i olimpijczycy. I to jest dla nas źródłem największej satysfakcji – powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland, a jednocześnie Head of EMEA Offer&Launch w strukturach Volvo Cars.  

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days pierwotnie miały się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa Covid-19 zmieniła plany organizatorów. Na szczęście impreza nie została odwołana, a jedynie przesunięta, co wymagało dużego wysiłku organizacyjnego i szerokich konsultacji z krajowymi i międzynarodowymi stowarzyszeniami klas regatowych.

Volvo Gdynia Sailing Days to wydarzenie, które na stałe wpisało się w gdyński kalendarz imprez sportowych. Niezmiernie cieszę się, że również w tym roku, pełnym zawirowań, żeglarze wypłyną na wody zatoki. Rozpoczynamy trzecią dekadę przygody z tymi niezwykle atrakcyjnymi i prestiżowymi regatami. Jestem przekonany, że tradycyjnie nie zabraknie emocji i fantastycznych wrażeń – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Regaty w tym roku będą wyjątkowe, bo wyjątkowa jest rzeczywistość zdominowana przez pandemię. Przy organizacji regat, Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni muszą brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale też na świecie. Celem nadrzędnym jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, trenerom, sędziom i innym uczestnikom imprezy. Dlatego też w tym roku organizatorzy nie planują imprez towarzyszących, a w miasteczku regatowym zlokalizowanym w gdyńskiej marinie jachtowej obowiązywać będą specjalne procedury i zasady bezpieczeństwa.

 

PROGRAM VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2020

17-19.08 Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów kl. OPP B (Optimist)

20-22.08 Mistrzostwa Polski kl. 49er, 49erFX, Nacra17, 470, O’pen Skiff

24-29.08 Mistrzostwa Świata kl. Micro

28-29.08 Grand Prix Klasy 2020

28-30.08 Mistrzostwa Polski kl. Finn, Laser Radial, Laser Standard

29-30.08 Puchar VGSD kl. Nacra17, HC-16, Open (katamarany), A-Class

30-31.08 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. 29er, Optimist, Techno, L’Equipe

30.08-06.09 Mistrzostwa Europy kl. Finn, Finn Masters oraz U23

05-06.09 II regaty Konsulów Gdynia 2020

05-06.09 Puchar VGSD kl. Delphia 24OD, Skippi, Puchar Polski Jachtów
Kabinowych

 

 

———————————————-

Źródło i foto: gdyniasport.pl

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *