Najgroźniejsza sytuacja meczu wydarzyła się na samym jego początku, gdy Jakub Błaszczykowski oddał świetny strzał z rzutu wolnego. Piłka odbiła się od słupka, a moment później Adam Marciniak uderzył ją w kierunku bramki Pavelsa Steinborsa. Łotysz zapobiegł bramce samobójczej w ostatnim momencie – piłka była już na linii bramkowej. Później już mogliśmy być świadkami przeciętnego ekstraklasowego bezbramkowego remisu, z odrobiną emocji w samej końcówce, gdy obie ekipy przyspieszyły. Niestety, wydarzyło się to jedynie parę minut przed końcowym gwizdkiem.

Status quo zostało zachowane. Wisła nadal ma 6 punktów przewagi nad gdynianami. Arka okupuje przedostatnie miejsce w tabeli i odrobiła jeden punkt do poprzedzającej ją Korony Kielce. Arkowców czeka teraz ciężka walka o ligowy byt w dolnej ósemce. Utrzymanie optymizmu po dwóch ostatnich spotkaniach nie jest łatwe, ale z drugiej strony siedmiu kolejnych rywali gdynian nie pochodzi ze ścisłego ekstraklasowego topu. Pierwszy z „siedmiu finałów” podopieczni Ireneusza Mamrota rozegrają w sobotnie popołudnie w Płocku.

Powiedzieli po meczu:

Artur Skowronek (trener Wisła Kraków):

– Gratuluję drużynie, bo z meczu na mecz robimy postępy. Dzisiaj zrobiliśmy dużo dobrego w tym spotkaniu. Myślę tutaj zarówno w grze do przodu, jak i z tyłu. W grze ofensywnej na pewno zrobiliśmy progres w porównaniu do poprzednich meczów.

Oceniając na chłodno, to żałujemy, że nie udało się wykorzystać chociaż jednej sytuacji, bo to napędziłoby piłkarzy, poszliby po kolejną bramkę i wywieźli z trudnego terenu komplet punktów. Dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy szanować każdy punkt i tak to odbieramy. Jednak napędzamy się tym spotkaniem i z optymizmem patrzymy na nie.

Ireneusz Mamrot (trener Arka Gdynia):

– Za nami. trudne spotkanie Szkoda zwłaszcza pierwszej połowy, w której w naszej grze było trochę nerwowości. Wisła lepiej operowała piłką i 2-3 razy było groźnie, m.in. na początku spotkania po stałym fragmencie gry. W drugiej połowie podeszliśmy nieco wyżej, wyglądało to lepiej, aczkolwiek sytuacji nie było za dużo .
W końcówce meczu nie zabrakło determinacji i okazji bramkowych. Michał Nalepa w ostatniej chwili został zablokowany w polu karnym po dograniu Davita Skhirtladze. Dobrze uderzał też z rzutu wolnego.
Na pewno chcieliśmy zdobyć 3 punkty, bo wiedzieliśmy, jaka jest stawka tego meczu. Trzeba jednak być obiektywnym. Wisła postawiła nam dziś twarde warunki. Zdobyliśmy punkt, a teraz terminarz tak się ułożył, że jedziemy do Płocka i to jest dla nas kolejne bardzo ważne spotkanie.

Adam Deja za chwilę będzie miał badanie. W tej sprawie działamy bardzo szybko. Oceniając gorąco, to nie wygląda to za dobrze. Nie chcę nic mówić, ale może to być trochę dłuższa przerwa. Jest to dla nas problem, bo uraz ma też Marko Vejinović, a w środku pola nie mamy aż tylu zawodników. Będziemy musieli spróbować poukładać to jakoś inaczej. Zobaczymy, nie chcę tu wyrokować, ale pierwsza diagnoza jest mało optymistyczna.

Ciężko mówić o jednej przyczynie strat piłki – gdy piłka nie jest dobrze wyprowadzona, to nie kwestia tego, że nie grał Marko Vejinović. To dla nas bardzo wartościowy zawodnik i jego strata jest dla nas znacząca, ale jeśli piłka nie byłaby do niego zagrana dobrze, to on też nie mógłby z tego niczego zrobić.

Tak, jak powiedziałem – w pierwszej połowie było nieco zdenerwowania w zespole. Mimo, że Wisła optycznie wyglądała lepiej, to my mieliśmy kilka odbiorów, po których mogliśmy wyprowadzić szybki atak. Zamiast tego mieliśmy jednak niewymuszone straty. W drugiej połowie wyglądało to już lepiej, choć uważam, że takich kontrataków powinno być więcej.

Mateusz Młyński:

Plusem jest to, że udało się zachować czyste konto. Chcieliśmy strzelić bramkę i wygrać to spotkanie, ale niestety nie udało się. Trzeba szanować ten jeden punkt. Czekamy na kolejne spotkanie i mam nadzieję, że tym razem wygramy.

Wisła nas nie zaskoczyła, to my powinniśmy zachować więcej spokoju przy rozgrywaniu piłki. Zabrakło nam przytrzymania piłki. Myślę, że jeżeli będziemy walczyć o każdy centymetr boiska w kolejnych spotkaniach to ostatecznie skończy się to dla nas dobrze.

Luka Marić:

Niestety nie wygraliśmy tego bardzo ważnego dla nas meczu. Musimy teraz patrzeć na to co przed nami i walczyć w każdym z tych które rozegramy.

Daliśmy wszystko od siebie, czasami jednak to nie wystarcza. Musimy przeanalizować ten mecz, co nie było dobre i wyciągnąć wnioski na następny mecz. Niezależnie od tego z kim będziemy grali u siebie, a z kim na wyjeździe musimy wygrywać i zdobywać po 3 punkty.

Adam Danch:

Jeżeli chodzi o dzisiejszy mecz to wiadomo, był to trudny rywal bo bezpośredni przeciwnik w walce o utrzymanie. Zdobyliśmy punkt, nie przegraliśmy i dalej jesteśmy w grze. Zostało 7 meczów, 21 punktów do zdobycia. Wierzymy ciągle w utrzymanie.

To, że z bezpośrednimi rywalami w walce o utrzymanie zagramy na wyjeździe nie ma znaczenia. Jedziemy tak jak do każdego rywala, musimy punktować.

PKO Bank Polski Ekstraklasa, 30. kolejka:

Arka Gdynia – Wisła Kraków  0:0

Arka: Steinbors – Zbozień, Danch, Marić, Marciniak, Kopczyński (67′ Zawada), Deja (82′ Helstrup), Jankowski (71′ Antonik), Nalepa, Młyński, Skhirtladze.

Trener: Ireneusz Mamrot

Wisła Kraków: Buchalik – Klemenz, Hebert, Janicki, Hołownia, Zhukov (78′ Chuca), Kuveljic, Błaszczykowski, Savićiević, Boguski (62′ Turgeman), Tupta (71′ Sadlok).

Trener: Artur Skowronek

Żółta kartka: Jankowski, Młyński (Arka) – Janicki, Kuveljić (Wisła)

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Mecz bez udziału kibiców

Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. w porozumieniu z partnerami telewizyjnymi ustalił szczegółowy terminarz siedmiu ostatnich kolejek sezonu 2019/20. Rozgrywki fazy finałowej rozpoczną się 19 czerwca, a zakończą 19 lipca.