Jednocześnie w związku z powyższym dokonane zostały zmiany treści „Regulaminu rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020” oraz „Regulaminu rozgrywek II ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020” dotyczące zasad awansów i spadków.

Podjęto decyzję o braku spadków do niższych klas rozgrywkowych, a sprawy awansów zostały rozstrzygnięte w następujący sposób:

1. Dla drużyn, które w rozgrywkach I Ligi Kobiet w sezonie 2019/2020 zajęły I miejsce w grupie A  (SPR Sambor Tczew) i grupie B (Korona Handball Kielce) zarządza się baraż według zasad opisanych w „Regulaminie rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020”. 

2. Dla drużyn, które w rozgrywkach I Ligi Mężczyzn w sezonie 2019/2020 zajęły I miejsce w grupie A (MKS Nielba Wągrowiec), grupie B (KPR Ostrovia Ostrów Wlkp.) oraz grupie C (KPR Legionowo) zarządza się turniej barażowy według zasad opisanych w „Regulaminie rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020”.

3. Zgodnie ze znowelizowanym „Regulaminem rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020” tylko zwycięzcy rozgrywek barażowych uzyskują prawo sportowego awansu do PGNiG Superligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2020/2021.

4. Drużyny, które w rozgrywkach II Ligi Kobiet i Mężczyzn w sezonie 2019/2020 zajęły w swoich grupach I miejsca, uzyskują bezpośredni awans do rozgrywek I Ligi w sezonie 2020/2021.

Terminy rozgrywek barażowych określonych w pkt. 1 i pkt. 2 zostaną podane zainteresowanym w późniejszym czasie. Dla drużyn uczestniczących w rozgrywkach I Ligi Kobiet i Mężczyzn w sezonie 2019/2020 w związku z przedwczesnym zakończeniem rozgrywek przewidziana jest bonifikata w opłacie licencyjnej na sezon 2020/2021.

Jako jedyny zespół bez porażki i lider Grupy 2 Pomorskiej II ligi kobiet SPR Arka Gdynia uzyskała zatem bezpośredni awans i w sezonie 2020/2021 zagra w I lidze!

Osoby, bez których ten sukces nie byłby możliwy, czyli trenerzy:

Kamil Ringwelski
Iwona Błaszkowska

oraz zawodniczki:

Magda Bielska
Marta Bąkowska
Zuzia Dulińska
Nina Gosławska
Nikola Głębocka
Wiktoria Kosmala
Ola Kurkowska
Karolina Lewandowska
Agata Lul
Matylda Mielewczyk
Maja Nowakowska
Paulina Peplińska
Andżelika Petroll
Martyna Piskorowska
Daria Przywara
Weronika Świderska
Wiktoria Witkowska
Katarzyna Zegarlicka

 

Rozgrywki II ligi były wstrzymane od 12 marca aż do odwołania w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Do czasu zawieszenia rozgrywek SPR Arka doskonale radziła sobie w jednej z czterech grup na tym poziomie rozgrywek. Gdynianki w grupie drugiej, zwanej pomorską, w której rywalizuje 8 zespołów, wygrały wszystkie 9 spotkań z bilansem bramkowym 280:151. Najskuteczniejsze dotychczas były: Matylda Mielewczyk – 51 i  Paulina Peplińska – 42 bramki.

Trzon drużyny występującej w II lidze kobiet stanowił skład zespołu juniorskiego, który 18 marca br zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski juniorek. Stowarzyszenie Piłki Ręcznej w Gdyni u schyłku 2018 roku przejęło grupy młodzieżowe po wycofaniu się z rozgrywek klubu GTPR Gdynia, wcześniej występującego pod nazwą Vistalu. Obecnie zespół gra pod szyldem SPR Arka i już może poszczycić się trzecim brązowym medalem w mistrzostwach Polski. Ubiegłoroczne sukcesy, które były udziałem juniorek młodszych i starszych, teraz ponownie powtórzyła ekipa 19-latek. 

Na brązowy medal podopieczne trenera Kamila Ringwelskiego oraz wspierającej go na szkoleniowej ławce Iwony Błaszkowskiej pracowały przez pięć miesięcy. Rozgrywki na szczeblu pomorskim ruszyły 6 października. Gdynianki wygrały 6 z 8 spotkań. Po dwa razy zwyciężały: Truso Elbląg, Sambora Tczew i UKS Conrad Gdańsk, a dwukrotnie uległy MTS Kwidzyn. 

Do rozgrywek ogólnopolskich awansowały z 2. miejsca z bilansem bramek 234:152.

W meczu o brąz gdynianki zagrały z Pogonią, która w półfinale uległa MTS Kwidzyn 19:26 (7:10). Był to zarazem rewanż za pojedynek sprzed dwóch lat, kiedy to w finale mistrzostw Polski juniorek młodszych podopieczne trenera Ringwelskiego, wówczas jeszcze jako GTPR – uległy właśnie zabrzańskiej drużynie. Rewanż w pełni się udał. Po wyrównanym pierwszym kwadransie Arka osiągnęła przewagę i pewnie wygrała 34:28 (13:8). W finale AZS AWF pokonał MTS Kwidzyn 26:25 (10:13) 

Najlepszą lewoskrzydłową turnieju finałowego została wybrana Wiktoria Witkowska (SPR Arka Gdynia). Najskuteczniejszymi gdyńskimi zawodniczkami w przekroju całego sezonu okazały się: Matylda Mielewczyk – 53, Daria Przywara – 42 i Paulina Kopańska – 39 bramek. 

 

 

————————————

Piotr SUKIENNICKI

Źródło i foto: zprp.pl, trojmiasto.pl

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *