Podobnie jak rok temu polscy żeglarze wywalczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata brązowy medal. W Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), a w Gdyni ich sukces w klasie Laser Radial powtórzył Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk).

18-letniego Polaka wyprzedzili Turek Yigit Yalcin Citak oraz Australijczyk Zac Littlewood. W tej samej klasie Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) zajęła 12. pozycję, a najlepsza w gronie 47 zawodniczek okazała się Włoszka Chiara Benini Floriani.

Biało-czerwoni wywalczyli jeszcze trzy lokaty w czołowej „10”. Ich autorami byli deskarze Karina Filip (GKŻ Gdańsk) i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy zajęli odpowiednio ósmą i szóstą pozycję. W klasie RS:X rywalizowało 20 dziewcząt i 29 chłopców, a najlepiej radzili sobie Linoy Geva z Izraela i Francuz Fabien Pianazza.

Ponadto w klasie 420 w gronie 30 załóg siódme miejsce przypadło Patrykowi Kosmalskiemu (ChKŻ Chojnice) i Tomaszowi Lewandowskiemu (OKŻ Olsztyn). Amelia Linowska i Julia Chmiela (BAZA Mrągowo) uplasowały się w stawce 24 ekip na 20. pozycji. Triumfowali Seb Menzies Blake McGlashan z Nowej Zalendii oraz Amerykanie Madeline Hawkins i Yumi Yoshiyasu.

Złote medale w klasie Nacra 15 zdobyli Australijczycy Will Cooley i Rebecca Hancock. Wśród 21 duetów rodzeństwo Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) zostało sklasyfikowane na 12. miejscu.

25 dziewczęcych i 28 męskich duetów rywalizowało w klasie 29er. Karolina Żurek Agata Wilczewska (YKP Gdynia) zajęły 18., a Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) 21. lokatę. Zwyciężyli Berta Puig Isabella Casaretto ze Stanów Zjednoczonych oraz Norwegowie Mathias Berthet Alexander Franks-Penty.

Oficjalne wyniki 

Galerie zdjęć

W poniedziałek w Gdyni rozpocznie się kolejna wielka impreza – Volvo Gdynia Sailing Days. Będzie to jubileuszowa 20. edycja tych regat.

Organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia oraz współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki.

World Sailing jest światowym organem zarządzającym sportem żeglarskim, oficjalnie uznanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). World Sailing jest odpowiedzialny za: promocję sportu na arenie międzynarodowej; zarządzanie żeglarstwem na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich; opracowanie Reguł Wyścigowych Żeglarstwa i przepisów dla wszystkich zawodów żeglarskich; szkolenie sędziów, arbitrów i innych administratorów; rozwój sportu na całym świecie; i reprezentowanie żeglarzy we wszystkich sprawach dotyczących sportu.

Polski Związek Żeglarski jest krajowym organem zarządzającym żeglarstwem na stałe współpracującym z World Sailing, Europejską Federacją Żeglarską (EUROSAF) oraz Polskim i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Misją Polskiego Związku Żeglarskiego jest promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia a w szczególności popularyzacja wszelkich form żeglarstwa (sport, turystyka morska i śródlądowa), pozyskiwanie nowych, młodych talentów i budowanie silnej kadry olimpijczyków. Związek od lat jest liderem w pozyskiwaniu praw do organizacji najbardziej prestiżowych wydarzeń żeglarskich oraz pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing.

 

 

————————————————–

Źródło i foto: materiał prasowy organizatora

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *