OCR to Obstacles Course Racing, czyli w wolnym tłumaczenie „wyścig z przeszkodami”, choć nazwa ta w Polsce jest dość rzadko używana. W zależności od organizacji, która daną imprezę przygotowuje, biegi różnią się od siebie pod wieloma względami. Od poziomu trasy, zróżnicowania przeszkód, po dystans który sięga nawet do pięćdziesięciu kilometrów. Do tych popularnych w naszym rodzimym kraju możemy zaliczyć Runmageddon, który niedawno odbył się w Gdyni, Spartan Race, Barbarian Race czy Masakrator Run. Każdy z nich ma swój unikalny klimat. W miniony weekend na gdyńskim Narodowym Stadionie Rugby rozegrano Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie sportowej. 

W ramach Mistrzostw Europy OCR 2019 odbyły się następujące biegi:

Short Course/ Bieg krótki, 5 km bieg z 40 przeszkodami.

Standard Course/ Bieg Standardowy, 15 km bieg z 60 przeszkodami.

Team Relay/ Bieg drużynowy, 9 km bieg z 60 przeszkodami.

Ninja Track, nowy ultrakrótki dystans (150 m) z dżunglą przeszkód!

Open Race / Bieg otwarty, 5 km bieg z 40 przeszkodami.

Kids Course/ Bieg dla dzieci.

Galeria zdjęć I

W biegu Short Course na 5 km z 40 przeszkodami wzięło udział 899 zawodników, a ukończyło go 874. Niemal o połowę więcej zawodników wystartowało w biegu Standard Course, który liczył 15 km i 60 przeszkód. Rozpoczęło go 1274 zawodników a ukończyło – 1255.

Dużą frekwencją cieszył się bieg drużynowy Team Relay. W tym wyścigu z 60 przeszkodami na dystansie 9 km udział wzięło 275 drużyn i wszystkie dotarły do mety!

W trakcie 3 dnia byliśmy także świadkami emocjonującego finału Ninja Track (z którym zmierzyło się 159 zawodników) oraz finału Kids Course (z 318 małymi uczestnikami)

Łącznie w widowiskowych zmaganiach o mistrzostwo Europy wzięło udział kilka tysięcy zawodniczek i zawodników z całego kontynentu, w tym dzieci. Po medale sięgnęli także Polacy, którzy powoli dobijają do światowej czołówki w tej niezwykle wymagającej dyscyplinie sportu. Po dwa złote krążki zanotowali na swoim koncie Piotr Prusak i Robert Krzystyniak, którzy zwyciężyli w swojej kategorii wiekowej zarówno w biegu krótkim na 5 km (short course), jak i w biegu standardowym (standard course) na 15 km.

Już pierwszego dnia w biegu krótkim na pięć kilometrów elity brązowy medal wywalczył Dawid Hajnos. Od naszego reprezentanta lepsi byli tylko Duńczyk Leon Kofoed oraz Rosjanin Sergey Silin. Wśród kobiet prym wiodły reprezentantki Skandynawii. Wygrała Karin Karlsson (Szwecja), która wyprzedziła dwie Dunki, Katję Christensen i Ulrikke Evensen (Dania)

W zawodach drużynowych wśród kobiet zdecydowanie dominowały Dunki. Zwyciężył Team Miu – „Seen From Behind” Denmark w składzie Ida Mathilde Steensgaard, Maria Lund i Ulriike Evensen. Drugie miejsce zajęły ich rodaczki z Katanamik Powertrio Denmark, który to zespół reprezentowały Annika Højrup Runegaard Thomsen, Katja Christensen oraz Mica Framvig. Trzecie były Niemki z Mud Monkeys Germany. W ich składzie pobiegły:  Pia Wagner, Carina Bungard oraz Viola Riechert. Tuż za podium znalazły się Polki w składzie: Małgorzata Daszkiewicz, Natalia Wielechowska i Klaudia Szubałta.

Wśród mężczyzn triumfował Team Urban Sky elite Belgium w składzie Thibault Debusschere, Jensem Blondeel i Thomas Buyle. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Rosji (Ivan Degtariev, Sergey Silin, Anton Suzdalev). Ku wielkiej radości publiczności na ostatnim stopniu podium stanęli Polacy. W brązowej drużynie znaleźli się Grzegorz Szczechla, Sebastian Kasprzyk i Mateusz Demczyszak.

Największy sukces w biegu na 15 kilometrów elity odniósł Tomasz Oślizło, który triumfował pokonując Artsioma Tochko (Ukraina) i Thomasa Buyle (Belgia). Wśród kobiet kolejny swój medal, tym razem złoty zdobyła Katja Christensen, zamieniając się na podium ze swoją pogromczynią z biegu krótkiego – Karin Karlsson ze Szwecji. Trzecia finiszowała reprezentantka Hiszpanii Lorena González Mira.

Christensen wygrała także zawody Ninja Track, zdobywając czwarty medal na tej imprezie. Wśród mężczyzn triumfował Czech Vitek Svoboda. Brąz dla Polski w tym biegu wśród kobiet wywalczyła Karolina Pisarczyk, a srebro wśród mężczyzn – Jakub Zawistowski

Znakomicie wypadli reprezentanci Polski w klasyfikacji dzieci. Przy czym tu zdecydowanie lepsze okazały se dziewczynki, złote medale zdobyły Helena Głowacka i Zosia Bornus.

W zawodach open, rozegranych ostatniego dnia, na zakończenie mistrzostw zwyciężył Węgier Robert Horvath, przed Polakami, drugi był Adam Papp, a trzecie miejsce zajął Arkadiusz Czajkowski. Podobnie do swoich kolegów spisały się Polki. Klaudia Olenderbyła druga, a Julia Ciesielska trzecia. Nasze zawodniczki dały się wyprzedzić tylko Donacie Grigalionyte z Litwy.

Galeria zdjęć II

 

Ogólnie nasi reprezentanci zdobyli aż 22 medale (najwięcej spośród wszystkich drużyn), w tym 6 złotych, co dało im w tabeli trzecie miejsce, gdyż Holandia i Dania miały na koncie o jeden krążek z najcenniejszego kruszcu więcej.

Zdobywcy medali Mistrzostw Europy OCR2019

 

 

————————————————–

Źródło i foto: ocrec2019.com

By kkorpas

2 thoughts on “Gdynia stolicą biegów przeszkodowych! Sukces sportowy i organizacyjny!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *