Jedną z nich była, sprzyjająca biciu rekordów życiowych, płaska jak stół trasa – powiedział dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert.

I zaskoczyli! Tak wyjątkowej scenerii nie było jeszcze podczas żadnej imprezy PKO Grand Prix Gdyni. Północne dzielnice miasta, a konkretniej teren Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo, trasa prowadząca po pasie startowym, hangary, nowoczesne obiekty lotniska cywilnego – tego podczas gdyńskich biegów jeszcze nie widziano.

Nowa lokalizacja Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim przyciągnęła niemal 3500 osób uprawnionych do startu – wszyscy ciekawi premierowych tras oraz atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Po zakończonym starcie uczestnicy mogli skorzystać z bogatej oferty foodtrucków, sportowych miasteczek przygotowanych przez PKO Bank Polski oraz 4F, a także pneumatycznego miasteczka dla dzieci, które było zdecydowanie najweselszym miejscem całej imprezy.

Pierwszym w historii zwycięzcą Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim organizowanego na terenie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo został Emil Dobrowolski. Wśród pań najszybsza była Marta Łagownik. W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów, który odbył się w niedzielę 12 maja, wystartowało 2 269 uczestników. Dużym powodzeniem cieszyły się również biegi młodzieżowe, malucha i marsze nordic walking – wzięło w nich udział 1 134 osób.

Biegacze wyruszyli na trasę biegu głównego punktualnie o godzinie 15:00. Szybko na czoło stawki wysforowali się: Dobrowolski, Artem Kazban oraz Mateusz Niemczyk, którzy wspólnie minęli półmetek. Pierwszy z rywalizacji o zwycięstwo odpadł Niemczyk, a na 1,8 kilometra przed metą Dobrowolski wyprzedzał reprezentanta Ukrainy o zaledwie cztery sekundy. Multimedalista mistrzostw Polski w biegach na 5 i 10 kilometrów na finiszu nie dał jednak szans rywalowi, wygrywając w czasie 30:39. Kazban wpadł na metę 25 sekund później. Skład podium uzupełnił Niemczyk (31:15).

Wśród pań zwyciężyła Łagownik (34:51), która niemal całą trasę przebiegła samotnie. Drugie miejsce zajęła Ewelina Paprocka (35:32), a trzecia była Magdalena Dias (35:52). Szczegółowe wyniki wszystkich uczestników Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim dostępne są TUTAJ.

Uczestników Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim wspierali bliscy, mieszkańcy, a także zorganizowani w strefy kibicowania uczniowie gdyńskich szkół. Z kolei wzdłuż pasa startowego rozstawiono kolorowe i niezwykle głośne stanowiska, przy których biegacze łapali drugi, a czasami i trzeci oddech. Kreatywności żakom mogłyby pozazdrościć największe agencje reklamowe w kraju!

Za linią mety na każdego, komu udało się pokonać 10-kilometrową trasę czekała nagroda w postaci wyjątkowego medalu, na którym widniał, zgodnie z nową lokalizacją biegu, samolot BIES TS-8. Przypomnijmy, że w tym roku motywem przewodnim kolekcji są maszyny i pojazdy obecne w życiu gdynian oraz nierozerwalnie kojarzące się z miastem z morza i marzeń.

Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim to świetna okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. W Biegu Malucha – 150 metrów, oczywiście wraz z rodzicami, pokonał nawet sportowiec, który urodził się… w 2019 roku! Najstarszego uczestnika imprezy, tradycyjnie, należało szukać na trasie marszu nordic walking. Znany i lubiany pan Dionizy Ziółkowski z Gdyni po raz kolejny udowodnił, że wiek to tylko liczba.

Podczas Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim można było połączyć sportową pasję
z ideą dobroczynności. Wielu biegaczy przyłączyło się do akcji charytatywnej na rzecz 9-letniej Małgosi, która choruje na genetyczną chorobę Recklinghausena. Dzięki biegaczom, którzy ruszyli na trasę z przypiętą kartą „biegnę dla Gosi”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczynki.

Za nami już dwie z czterech odsłon tegorocznego cyklu. Kolejna już za półtora miesiąca! Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim już w nocy z 28 na 29 czerwca. Radzimy zaznaczyć tę datę w kalendarzu! Zapisy trwają na www.grandprixgdyni.pl .

Galeria zdjęć, Foto: gdyniasport.pl

 

 

———————————

Źródło i foto: gdyniasport.pl

 

 

By kkorpas

62 thoughts on “Bieg Europejski w nietypowej scenerii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *