Wyniki głosowania trenerów na oficjalne nagrody Energa Basket Ligi za sezon zasadniczy 2018/19 (szczegółowe opisy poniżej):

MVP sezonu 2018/19: James Florence (Arka Gdynia)

Najlepszy trener sezonu 2018/19, nagroda im. Witolda Zagórskiego: Przemysław Frasunkiewicz (Arka Gdynia)

Najlepszy polski zawodnik sezonu 2018/19: Michał Sokołowski (Stelmet Enea BC Zielona Góra)

Najlepszy zawodnik w obronie sezonu 2018/19: Martynas Paliukenas (King Szczecin)

Najlepsza piątka sezonu 2018/19: James Florence, Josh Bostic, Michał Sokołowski, Cleveland Melvin, Aaron Cel

MVP sezonu 2018/19: James Florence (Arka Gdynia)

W głosowaniu na najbardziej wartościowego zawodnika trenerzy wskazywali po trzech graczy, którym tym samym dawali jeden, trzy lub pięć punktów. Nie można było głosować na zawodników ze swojej drużyny. Najwięcej – 53 głosy zebrał James Florence z Arki Gdynia. Amerykanin w przeszłości był już wybierany MVP finałów (grając dla ekipy z Zielonej Góry), a w tym sezonie udowadniał, że jest niezastąpiony w końcówkach spotkań. W 20 rozegranych spotkaniach zdobywał średnio 16,6 punktu, 2,4 zbiórki i 4,2 asysty, co przekładało się na eval na poziomie 15,7.

Florence’a na pierwszym miejscu wskazało 9 szkoleniowców, tylko trzech (w tym trener Frasunkiewicz) nie umieściło go w trójce. Drugie miejsce zajął jego kolega z drużyny Josh Bostic (38 punktów, 4 razy na pierwszym miejscu, 12 razy w trójce), a trzecie Michał Sokołowski ze Stelmetu Enei BC Zielona Góra z 21 punktami.

Najlepszy trener sezonu 2018/19, nagroda im. Witolda Zagórskiego: Przemysław Frasunkiewicz (Arka Gdynia)

Podobnie jak wcześniej, trenerzy wskazywali po trzech szkoleniowców, którym tym samym dawali jeden, trzy lub pięć punktów. W plebiscycie najlepszy był Przemysław Frasunkiewicz z Arki Gdynia, czyli drużyny, która okazała się najlepsza po sezonie zasadniczym – zdobył 47 punktów (sześciokrotnie na pierwszym miejscu i piętnastokrotnie w trójce!). Rywalizacja była jednak bardzo wyrównana – zaledwie o trzy punkty mniej zdobył Jacek Winnicki z MKS Dąbrowa Górnicza. Trzecie miejsce należy do Dejana Mihevca z Polskiego Cukru Toruń.

Wyniki głosowania na najlepszą piątkę sezonu 2018/2019:

James Florence, Arka Gdynia (12 głosów)
Josh Bostic, Arka Gdynia (13 głosów)
Michał Sokołowski, Stelmet Enea BC Zielona Góra (13 głosów)
Cleveland Melvin, MKS Dąbrowa Górnicza (7 głosów)
Aaron Cel, Polski Cukier Toruń (6 głosów)

Wręczenia nagród dokonano przed meczem Arka – Legia. Los, a raczej klasyfikacja po sezonie zasadniczym, zetknął ze sobą już w pierwszej rundzie play-off Arkę Gdynia i Legię Warszawa, czyli Arkę bis. Wszak czterech zawodników warszawskiej drużyny i trener, to eksarkowcy.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, a Legia potrafiła zaskakiwać rywali, m.in. dzięki trafieniom Filipa Matczaka i Sebastiana Kowalczyka. Gdynianie potrafili uciekać, bo skuteczny był Marcus Ginyard, a pod koszami swoją moc pokazywał Robert Upshaw. Dzięki trójce Deividasa Dulkysa po 10 minutach było 25:14. Litwin był też ważnym graczem w drugiej kwarcie, a dzięki niemu Arka powiększałą swoją przewagę. Po trafieniu Josha Bostica wynosiła ona już nawet 16 punktów. Ekipa z Warszawy nie zamierzała się poddawać i odrabiała straty dzięki poprawie w defensywie. Po późniejszej akcji Matczaka zbliżyła się nawet na siedem punktów! Ostatecznie po pierwszej połowie zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza wygrywał 39:31.

James Florence spisywał się świetnie, a trzecią kwartę Arka rozpoczęła od serii 13:2, zdecydowanie uciekając rywalom. Później na linii rzutów wolnych często stawał Marcel Ponitka, co pomagało gospodarzom w utrzymywaniu bezpiecznego prowadzenia. W końcówce tej części meczu Legia co prawda potrafiła zanotować osiem punktów z rzędu, ale po 30 minutach było 60:48. Filip Matczak walczył o lepszy wynik dla swojej drużyny w czwartej kwarcie. Trafienia Keanu Pindera i Kowalczyka zbliżyły drużynę trenera Tane Spaseva na zaledwie trzy punkty! Końcówka była zacięta, a w kluczowych momentach piłkę w rękach miał jak zwykle James Florence. Ostatecznie Arka zwyciężyła 79:75 i prowadzi w ćwierćfinale fazy play-off.

Najlepszym strzelcem gospodarzy był James Florence z 17 punktami, 4 zbiórkami i 4 asystami. Filip Matczak zanotował 24 punkty i 5 zbiórek dla gości.