17 listopada we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów występujących w LFA, na którym podsumowano sezon 2018 i dyskutowano nad dalszymi planami rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Zatwierdzony został już również wygląd przyszłorocznych rozgrywek elity, czyli LFA1.

Liga Futbolu Amerykańskiego powstała przed rokiem i w sezonie 2018 zrzeszała 27 wiodących klubów, które wniosły do ligi wieloletnie doświadczenie sportowe i organizacyjne. Premierowe rozgrywki wystartowały 17 marca, a zakończyły się 11 listopada. W ramach LFA rozegranych zostało aż 128 meczów na czterech szczeblach rozgrywkowych – LFA1, LFA2, Ligi Rozwojowej LFA9 i juniorskiej JLFA. Mistrzem Polski po raz pierwszy w swojej historii zostali zawodnicy Lowlanders Białystok, którzy 21 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu na oczach prawie pięciu tysięcy kibiców sensacyjnie pokonali 14:13 obrońców mistrzowskiego tytułu, Panthers Wrocław. Najlepszym zespołem juniorów w kraju dysponują natomiast Bielawa Owls. Sowy mistrzowski tytuł zapewniły sobie na tym samym obiekcie, w meczu finałowym także pokonując Pantery z Wrocławia (33:8).

LFA już w pierwszym sezonie potrafiła wprowadzić zauważalne zmiany, które poprawiły wizerunek futbolu amerykańskiego i zaraziły do niego nowych kibiców. Dzięki obowiązkowi transmitowania spotkań na najwyższym szczeblu, kibice mogli na żywo śledzić poczynania swoich ulubieńców, a przepis ten w nowym sezonie zostanie także wprowadzony w LFA2. Trzeba jednak zauważyć, że mimo braku obowiązku streamowania meczów, wszystkie drugoligowe kluby w tym sezonie transmitowały swoje starcia. Za pośrednictwem internetu kibice mogli również oglądać część spotkań Ligi Rozwojowej. Mecz finałowy pomiędzy Białymi Lwami Gdańsk a Kraków Kings B (Królowie wygrali to spotkanie 24:8) był debiutem Ligi Futbolu Amerykańskiego na „szklanym ekranie”, co śledziło ponad 17 tysięcy kibiców. Telewizja kablowa Vectra pokazała również wszystkie cztery mecze turnieju finałowego mistrzostw Polski juniorów, a już w przyszłym sezonie co tydzień będziemy tam mogli obejrzeć mecz kolejki.

W kampanii 2019 na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Ligi Futbolu Amerykańskiego ponownie będzie grało 12 zespołów, tym razem podzielonych na dwie grupy. W skład północnej wchodzą: Lowlanders Białystok (mistrz Polski), Seahawks Gdynia, Warsaw Mets, Rhinos Wyszków, AZS UWM Olsztyn Lakers oraz Wilki Łódzkie. Grupę południową tworzą natomiast wicemistrz Polski – Panthers Wrocław, a także Tychy Falcons, Kraków Kings, Armia Poznań oraz dwaj beniaminkowie – Towers Opole i Wataha Zielona Góra. W porównaniu z tegorocznym sezonem w elicie nie zobaczymy Angels Toruń, którzy zanotowali spadek jako najsłabszy zespół w całej stawce, a także Silesia Rebels, którzy mimo wywalczenia spokojnego utrzymania, w roku 2019 wystąpią w LFA2.

Na futbolowej mapie Polski w ostatnim czasie pojawiły się dwa nowe kluby, które w przyszłym roku powalczą o mistrzostwo Polski. Nie ma już Warsaw Sharks, którzy w tym sezonie doszli do fazy play-off. Miejsce tej drużyny w LFA1 zajęli Warsaw Mets, chcący zrzeszać najlepszych zawodników ze stolicy i jej okolic, niezależnie od dotychczasowych klubowych przynależności i już ogłosili zakontraktowanie kilku czołowych polskich futbolistów jak Mateusz Szczęk czy Paweł Brodzki. Wielką niewiadomą będzie również Armia Poznań, czyli zespół powstały w wyniku połączenia Patriotów, występujących dotąd w LFA1 oraz Kozłów, którzy w tym roku grali w innych rozgrywkach, kończąc sezon Topligi z wicemistrzowskim tytułem po porażce z Warsaw Eagles 12:33. Wreszcie w stolicy Wielkopolski zakończono podziały na dwa zespoły i postawiono na jedność, a jaki będzie jej skutek, przekonamy się w przyszłym sezonie. Nowy sezon Ligi Futbolu Amerykańskiego rozpocznie się 23 marca 2019 roku. LFA w najbliższych dniach zaprezentuje także podział grupowy na drugoligowym szczeblu – LFA2.

 

 

———————————–

Źródło: materiał prasowy LFA

Tekst: Mariusz Kańkowski

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *