Volvo Gdynia Sailing Days’ 2018 

Ponad dwa tysiące żeglarzy i  3 tygodnie morskich zmagań najlepszych zawodników z całego świata   –  wiatr od morza wskazuje na kolejny cykl regat Volvo Gdynia Sailing Days, które odbędą się w dniach 25 czerwca – 17 lipca 2018 roku. Te zawody to nie pojedyncze regaty, tylko festiwal sportowy, który ma na celu przybliżyć wartości i pokazać całe spektrum możliwości, jakie daje żeglarstwo.

Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. W Żeglarskiej Stolicy Polski, zawodnicy rywalizować będą w 18 klasach regatowych. Na wodzie zobaczymy medalistów mistrzostw świata i Europy, uczestników igrzysk olimpijskich, członków kadry narodowej seniorów i juniorów czy amatorów, którzy udowadnią, że żeglarstwo jest sportem dla każdego.

 – Tegoroczna edycja Volvo Gdynia Sailing Days zgromadzi na starcie liczną rzeszę zawodników. W tym roku spodziewamy się aż ponad 2000 żeglarzy i będziemy mogli zaobserwować pełną gamę uczestników, którzy reprezentują różne środowiska żeglarskie, a także różne jachty. Rozpoczynając od najmniejszych Optimistów, a kończąc na konkurencjach olimpijskich – zapewnia prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Zmagania na wodach Zatoki Gdańskiej regularnie przyciągają międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej. W tym roku zdecydowanie najwyższą będą miały mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX i Nacra 17. Bardzo ważnymi regatami będą także mistrzostwa świata do lat 21 klas Laser Standard i Laser Radial oraz mistrzostwa świata juniorów klasy Laser 4.7.

Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko emocje na wodzie, ale również na lądzie. Jedną z tegorocznych propozycji wartych uwagi jest Festiwal Filmów Żeglarskich, czyli wyjątkowa okazja do zapoznania się z kinem mocno zanurzonym w morzu. Bezpłatne projekcje w Gdyńskim Centrum Filmowym wyświetlane będą od 30.06 do 15.07 w sali kinowej Goplana. Wszystkie filmy połączy oczywiście temat żeglarstwa. Wśród tytułów m.in.: „Cudem ocalony”, „W samym sercu morza” czy „Pippi wśród piratów”. Podczas weekendów zaplanowane zostały również wyjątkowe atrakcje dla dzieci. Marina Gdynia natomiast zamieni się w prawdziwe miasteczko regatowe, z atrakcyjnymi stoiskami, w którym nie sposób będzie się nudzić.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days to wspólne przedsięwzięcie Miasta Gdynia Polskiego Związku Żeglarskiego oraz partnera biznesowego jakim jest Volvo. To właśnie skandynawska marka, słynąca na całym świecie z najbezpieczniejszych samochodów, wesprze regaty po raz siódmy. Udana współpraca z Volvo Car Poland trwa nieprzerwanie od 2012 roku.

 – Nasze miasto nierozerwalnie związane jest z morzem, a regaty Volvo Gdynia Sailing Days jeszcze bardziej wzmacniają żeglarski wizerunek Gdyni – zauważa Marek Łucyk. – Razem z Volvo i Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyliśmy markę, z której możemy być dumni. 

Podczas weekendów zaplanowane zostały również wyjątkowe atrakcje dla dzieci. Dla odwiedzających Gdynię oraz jej mieszkańców Volvo tradycyjnie przygotowało ekspozycję najpiękniejszych modeli samochodów.

Zaraz po zakończeniu VGSD, na naszym akwenie po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce Mistrzostwa Świata klasy 505. Uznawane za jedne z najszybszych łodzi regatowych “pięćsetpiątki” zmierzą się na wodach zatoki gdańskiej już 18 lipca. Organizatorzy spodziewają się 100-150 załóg. Do Gdyni przyjadą najlepsi zawodnicy ścigający się na 505. Do tej pory swój udział zapowiedzieli zawodnicy z Niemiec, Australii, Francji, Finlandii, Kanady, USA, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Bogate doświadczenia miasta z morza i marzeń, infrastruktura i dynamiczny rozwój projektów żeglarskich zadecydowały o przyznaniu Gdyni praw do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. Dzięki staraniom Polskiego Związku Żeglarskiego i Miasta Gdyni w lipcu 2019 roku, Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów ISAF 2019.

Wszystkie szczegóły związane z tegoroczną edycją VGSD, w tym program regat, ramowy plan atrakcji oraz szczegóły związane z zapisami na Festiwal Filmów Żeglarskich dostępne są na stronie www.gdyniasailingdays.pl

 

Zapraszamy!!!

By kkorpas

3 thoughts on “Na horyzoncie: Volvo Gdynia Sailing Days!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *